logo

trugen jacn

İYİ PARTİ’NİN ÇİN’İN İSTANBUL BAŞKONSOSLUĞUNA SİYAH ÇELENK EYLEMİNE İZİN VERİLMEDİ

İYİ  Parti İstanbul İl Başkanlığınan Çin Ankara Büyükelçiliği’nin İYİ Parti lideri Akşener ve Ankara Belediye Başkanı Yavaş’ı hedef alan sosyal medya paylaşımına tepki ve protesto etmek için  İstanbul Başkonsolosluğu  önüne siyah çelenk koyma eylemi engellendi. Konsolosluğa giden yollar kapatıldı .Bunun üzerine  İYİ Partililer  getirdikleri siyah çelengi temsili olarak Başkonsolosluğun bulunduğu  sokağın başına bırakarak protesto ettiler.

Çin Konsolosluğu'na giden yollar kapatıldı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İYİ Parti İl Teşkilatı Genel Başkan Meral Akşener  ile Ankara BŞB.Başkanı Mansur  Mansur Yavaş’ı tehditkar sözlerle hedef alan Çin Büyükelçiliğinin bu hadsız açıklamalarını protesto etmek ve tepki göstermek amacı ile Sarıyer’de bulunan Çin Başkonsolosluğu  kapısına  siyah çelenk bırakmak için Çin Konsolosluğu’na gitmek istediler.

Ancak  Polis’in Çin Konsolosluğu’na giden bütün yolların kapatılması nedeniyle İYİ Parti İl Başkanı Tarabya İskelesi güzergahından partililerle birlikte temsili olarak sokağın başına giderek siyah çelen bırakma kararı aldı.

NE OLMUŞTU?

Doğu Türkistan’da 31 yıl önce yaşanan Barın katliamı için anma mesajı paylaşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı, Çin’in Ankara Büyükelçiliği sosyal medya hesabından hedef almıştı.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği soyal medya paylaşımında “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Çin toprağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu dünyaca kabul edilen ve tartışılamaz bir gerçektir. Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

Çin’in bu tehditkar tavrı sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de (TBMM) konu gündem olmuştu ve siyasiler tarafından kınanmıştı. Ayrıca Büyükelçi Liu, paylaşımları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Kaynak : https://www.karar.com/cin-konsolosluguna-giden-yollar-kapatildi-1611

Share
104 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ