logo

trugen jacn

İYİ PARTİ,ÇİN’İN UYGUR SOYKIRIMINI GÖRÜŞMEK İÇİN TBMM.BAŞKAN’INDAN RANDEVU ALDI

İYİ Parti, TBMM Başkanvekili ve Bursa Milletvekili Prof.Dr.İsmail Tatlıoğlu Genel Başkan Sayın Akşener’in talimatı gereği Çin’in İşgalı altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı ve zulmünün TBMM’de soykırım olarak kabulünü görüşmek için TBMM. Başkanlığından randevu alındığını açıkladı. İYİ Parti Gurup Başkanvekili Tatlıoğlu, konu ile ilgili TBMM’deki basın açıklamasında BM. yasasında tanımlanan Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni hatırlatarak ” Çin’in Uygurlara uyguladığı mezalim soykırım olarak tanınmasına imkan vermektedir.” dedi.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İYİ Parti TBMM. Gurup Başkanvekili ve Bursa Milletvekili Prof.Dr.İsmail Tatlıoğlu Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı “mezalime” karşı TBMM’nin ortak bir karar alarak uluslararası topluma ilan etmesi gerektiğini belirterek taleplerini iletmek üzere Meclis Başkanı’ndan randevu aldıklarını söyledi.

Tatlıoğlu açıklamalarına şöyle devam etti: ” Bütün insan haklarını yok sayan bir uygulamanın uzun süredir şahidiyiz. Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşanan Çin zulmü, Çin Halk Cumhuriyeti’nin baskıcı politikalarını giderek derinleştirmesi sonucunda uluslararası bir boyut kazanmıştır.”

Diğer ülkelerden örnekler verdi

BM İnsan Hakları Konseyine üye ülkelerin Çin’in uygulamarına karşı bir mektup yayınladığını, daha sonra Almanya’nın BM Daimî Temsilcisi Christoph Heusgen tarafından 6 Ekim 2019 tarihinde deklare edilen ve aralarında ABD, İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya’nın da bulunduğu 39 ülke tarafından imzalanan ortak açıklamada, “Çin tarafından toplama kamplarında zorla tutulan Uygur Türklerinin derhal serbest bırakılması” çağrısı yapıldığı hatırlatan Tatlıoğlu açıklamasının devamında şunları kaydetti:

ABD ise müstakil olarak, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Müslüman Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çin’e karşı yaptırım öngören tasarıyı Senato’dan ve Temsilciler Meclisi’nden geçirmiş, 17 Haziran 2020 tarihinde ABD başkanının onayı ardından yürürlüğe koymuştur. Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ise resmi twitter hesabından 4 Şubat 2021 tarihinde yaptığı açıklamada Çin’in Uygur halkına yönelik baskıcı politikalarına dikkat çekerek “Ticaret ve ekonomi, bu zulümleri görmezden gelmek için haklı gerekçe olamaz” ifadesinde bulunmuştur. Son olarak Kanada Federal Parlamentosu, 23 Şubat 2021 tarihinde, Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını ‘soykırım’ olarak tanımlayan yasayı onaylamış, Hollanda parlamentosu ise 25 Şubat 2021 tarihinde, Çin’deki Uygur Türklerine yönelik uygulamaları soykırım olarak nitelendiren karar teklifini kabul etmiştir. 

Tatlıoğlu, Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni hatırlatarak “9 Aralık 1948’de kabul edilen ve 12 Ocak 1951’de yürürlüğe giren sözleşme bir ulusal etnik, ırksal veya dini temelde tanımlanabilecek bir gurubun sırf o gurup olduğu için imha edilmesine yönelik aşağıdaki beş eylemden herhangi birinin varit olması halinde fillerin soykırım olarak tanınmasına imkan vermektedir.  Bu çerçevede aşağıda fiiller soykırım olmasına esas teşkil etmektedir” diye konuştu.

Söz konusu eylemleri madde madde sıralayan Tatlıoğlu şöyle devam etti:

1-    Bir grubun üyelerinin öldürülmesi. 
2-    Gurup üyelerine ciddi bedensel ve zihinsel zarar verilmesi. 
3-    Grubun tamamen veya kısmen fiziken yokedilmesine makul olarak yaşam koşullarının helaldar edilmesi.
4-    Gurup üyelerine doğumları önlemeye yönelik tedbirlerin uygulanması.
5-    Gurubun çocuklarının başka bir guruba zorla transfer edilmesi. 

Çin’in uygulamalarının soykırım olarak tanımlanacak boyutlara geldiğini belirten Tatlıoğlu “İYİ Parti olarak bu mezalimin TBMM’nin ortak bir karar alması ve bu kararı TBMM sahip olduğu irade ile uluslararası topluma ilan etmesini talep ediyoruz. Meclis Başkanımızdan randevu aldık kendilerine bu talebi ileteceğiz” diye konuştu.

https://www.facebook.com/iyiparti/videos/733466600495381

Çin’in Uygur Mezaliminin Soykırım Olarak Tanınmasını Genel Başkan Sayın Akşener dile getirmişti

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, partisinin Kızılcahamam ilçesinde düzenlediği ‘Siyasal İletişim Konferansı’nda dün yaptığı açıklamada şunları söylemişti: Grup Başkanvekili arkadaşlarımdan talebimdir, Meclis Başkanından randevu alacaksınız, TBMM’den Uygur Türklerinin uğradığı mezalimin soykırım olarak tanınması gerektiğine dair talepte bulunacaksınız. Uygur Türklerini ağaların nasıl gördüğünü hep birlikte göreceğiz. Ondan sonra da Anadolu’yu köy köy gezmeyen namerttir. Bu arkadaşlar soykırım olarak tanıyabiliyorlar mı? Göreceğim.” ifadelerini kullanmıştı.

https://www.facebook.com/iyiparti/videos/733466600495381

KAYNAK : https://www.indyturk.com/node-parti-tbmm-basindan-randevu-alinin-uygurlara-uyguladigi-mezalim-soykirim(Independent Türkçe)

Share
276 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ