logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ YOKUŞ : ÇİN İLE İLİŞKİLERDE EKONOMİ VE TİCARET BAZ ALINAMAZ !

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İYİ Parti Konya Milletvekili Konya Milletvekili Sayın Fahrettin Yokuş Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerde sadece ekomik veya ticari ilişkilerin ölçü olarak baz alınamayacağını belirterek ” Bu iki ülke arasındaki ilişkilerde esas ölçü Doğu Türkistan ve orada yaşayan Türk Soydaşlarımızdır.” açıklamasında bulundu.

Özgür Asya Uygurca Servisine konuşan İYİ Parti Milletvekili Yokuş,son günlerde gündemi meşgul eden Çin ile ilgili tartışmaları değerlendirdi ve şöyle konuştu ; ” Biz parti olarak Çin ile olan ilişkilerimizde sadece ekonomik ve ticari ilişkilerimizi ölçü olarak alınmasını asla kabul etmiyoruz. Çin ile ilgili tartışılan konularda perde arkasında başka amaç ve planların olması muhtemeldir. Ancak,bu hususlar açıkca dillendirilmiyor ve konu sukut ile geçiştirilmeye çalışılıyor. Zaman bu tartışmaların gerçeklerin ne olduğunu ortaya çıkaracaktır. Çin modeli tartışmalarının Türkiye’de kabul edilmesi veya benimsenmesi asla mümkün değldir.Çünkü,Çin ve Türkiye kendine göre özel sistemelere sahip iki ayrı ülke. Hükümetin Çin ile olan ekonomik ve sosyal ilişkilerini çok yüksek seviyede tutması ve önem vermesi Çin’in komünist ve tek parti diktatörlüğüne dayalı rejimininin Türkiye’de model olması veya olacağı iddialarının aklımızdan geçmesi dahi düşünülemez. Bizim Parti olarak TBMM:’de sürekli dile getirmeye çalıştığımız en önemli hususların başında bu konu gelmektedir. Ancak,üzülerek görüyoruz ki, iktidar Doğu Türkistan’da yaşayan Kardeşlerimize yönelik insanlık dışı baskı ve soykırım uygulamalarına ABD ve diğer AB.ülkeleri kadar bile tepki gösteremıyor. Biz Hükümetin Doğu Türkistanlı Müslüman Türk Kardeşlerimizin maruz bulunduğu insanlık dışı baskı ve zulümlere Türkiye’nin Milletimizin duygularına tercüman olacak şekilde tepki göstermesini istiyoruz.

Çin’in Doğu Türkistan’a Çinli Nüfus Yerleştirmesi İnsan Hakları Normlarına Aykırı

İYİ Parti Milletvekili Sayın Fahrettin Yokuş,Çin yönetiminin işgali altında tuttuğu Doğu Türkistan’ın demografik yapısını etnik olarak Çinlilerin lehine değiştirmek amacı ile eskiden beri nüfus transferi yaptıklarının farkında olduklarını belirterek açıklamalarını şöyle sürdürdü ; ” Çin yönetimi Çinvirüsü Covid-19 salgınını dahi siyasi çıkarı için yanı Türklerini soykırımı için kullanmaktan çekinmemektedir. Çin yönetimi dünyanın bu salgın ile meşgul olmasından yararlanarak Doğu Türkistan’a Çinli göçmen transferini hızlandırmıştır. Ayrıca.Çin kendi vatandaşı etnik Çinlilerini Çinvirüsü salgınından korumak için karantina tedbirleri uygularken,duran üretimini tekrar başlatmak ve ekonomisini canlandırmak amacı ile Uygur Türkü Kardeşlerimizi Köle/İşçi olarak Merkezi Çin’e nakletmektedir.Bu hiç te adil ve insanı durum değildir. Bu uygulama ancak,etnik ayırımcılık ve hatta ırkı soykırımla izah edilebilir.

Doğu Türkistan Konusunda Çin yönetiminden taleplerimiz şunlardır ;

1- Doğu Türkisbtan’dan Bir An önce elini çekmesi

2- Müslüman Türk Kardeşlerimizin çiğnenen Temel insan haklar ihlallerine son vermesi

3- Doğu Türkistan’ı Çinli göçmenler ile doldurmak suretiyle domografik asimilasyon uygulamalarını durdurması

4- Doğu Türkistan’ın etnik ,dini ve kültürem kimliğinin tahrip ve yok edilmesine son vermesi

5- Dini,milli ve kültürel asimilasyon ve soykırım icraatlarını sonlandırması

Çin ile nükleer iş birliği mutabakatı imzalandı

Hükümetin Doğu Türkistan’daki Soykırıma Suskun Kalmasının Sebebi Ekonomik İlişkiler

Uzmanlar Türk hükümetinin Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan Türklerine yönelik baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarına karşı suskun ve seyirci kalmasının temelinde iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin anahtar rol oynadığını iddia ediyorlar.Nitekim, Ortadoğu’dan Bakış adlı bir haber portalında yayınlanan bir makalede Çin’in Türkiye’deki yatırımları hakkında müzakerelerin yapıldığı ve aşağıdaki projelere Çin’in yatırım yapacağı ileri sürülmüştür ;

  • Kanal İstanbul’a Projesi
  • İstanbul boğazı geçişili Yavuz Sultan Selim Köprüsü
  • Mersin Limanı başta Türkiye’deki bazı Limanlar
  • Türkiye’de G5 sisteminin Çin Firmalarınca kurulması
  • Çin Sanayı ve Ticaret Bankası tarafından İstanbul Havaalanına 6 milyar tutarında yatırım yapılması

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
371 Kez Görüntülendi.