logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ MÜSAVATOĞLU:TÜRK KONSEYİ DOĞU TÜRKİSTAN’A SAHİP ÇIKMALI

«ئىيى» پارتىيەسى تۈركىيە ھۆكۈمىتى بىلەن «تۈرك كېڭىشى» نى ئۇيغۇرلارغا ئىگە چىقىشقا چاقىردى

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD,Kanada ve Hollanda’nın Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’daki baskı ve zulümlerini soykırım olarak tanıyarak dünyaya deklare etmesi Türk kamu oyunda büyük yankı buldu. Konu,TBMM.’de çeşitli muhalefet Partilerine mensup Milletvekilleriniice gündeme taşındı.

Bu Parlamenterlerden biri de İYİ Parti İzmir Milletvekili vi İYİ Parti TBMM.Gurup Başkanvekili Sayın Müsavat Dervişoğlu oldu .İYİ Partili Parlamentir Müsavatoğlu 03 Mart 2021 günü TBMM’de yaptığı konuşmasında Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik insan hakları ve soykırım uygulamalarının sona erdirilebilmesi için Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hükümetinden Türk Konseyi(Kengeşi) ve İslam İşbirliği Teşkilatı nezdinde acilen ve ivedilikle harekete geçmesi gerekiğini açıkladı.

İYİ Parti Milletvekili Müsvatoğlu’nun Konuşmasının Ana Başlıkları Şunlar ;

Türkiye Ve Türk Dünyası Sorumluluklarını Yerine Getirmeli

Türkiye ve Türk dünyasının Doğu Türkistan konusundaki sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu : ” İYİ Parti olarak Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinin tesbit ederek bir rapor hazırlaması ve bu konuda TBMMB’ne bu konuda bu bilgileri sunmasını talep ediyoruz.

Türklere Soykırım Uygulayan Çin İşgal Yetkilileri Cezalandırılmalı

İYİ Parti Milletvekili Dervişoğlu Çin yönetiminin Urumçi’deki yöneticilerinden Doğu Türkistan Türklerine yönelik soykırım suçu işleyen ÇKP’lı yetkililer hakkında suç dosyası düzenlenmesi ve daha sonra bu Yetkililer hakkında yaptırım uygulanması gerektiğini .elirterek şöyle konuştu : ” Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı zulüm ,hak-hukuk ihlallerinde rolü ve ilişkisi olan Çin işgal idaresinde görevli Çinli yetkilileri cezalandırmaya yönelik bir yasa hazırlamamızın çok elzem e gerekli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Türkiye’deki Sığınmacı Doğu Türkistanlılara Yardım Edilmeli

Doğu Türkistan’daki Çin baskı ve zulmünden kaçarak ülkemize gelen Uygur sığınmacılar çok zor durumdadır. Bu Kardeşlerimize yardım edilmesi için uluslararası Yardım Kuruluşlarının harekete geçirilmesi ve devlet olarak imkanlarımız ölçüsünde bu mağdur Kardeşlerimiza yardım edilmelidir.Türkiye Doğu Türkistan sorununun uluslrarası topluma duyurulması noktasında hazırlıklara başlamalıdır. BM.İnsan hakları Sözleşmesi gereğince Doğu Türkistan halakının can ve mal güvenliklerinin sağlanması için gayret ve çaba göstermelidir.

Türkiye İslam İşbirliği Teşkilatını Harekete Geçirmeli

Türkiye, İslam İşbirliği Örgütü(İİT)’nün harekete geçirmeli ve Doğu Türkistan konulu bir toplantı düzenlenmelidir.Doğu Türkistan gündemli bu özel toplantıda Doğu Türkistan için bir karar alınabilmesi için hükümetimiz harekete geçmeli ve bu konuda İslam ülkelerini de harekete geçirmek için çaba harcamalıdır.

Türkiye Türk Konseyi’ni Toplantıya Çağırmalı

Türkçe Konuşan Ülkelerin ortak Organizasyonu olan Türk Konseyi 03 Ekim 2019’da Azerbaycan’ın Nahçivan Özerk Cumhuriyetinde kurulmuştur. Türk Konseyine en son Özbekistan’ın tam üye ve Macaristan’in de Gözlemci üye olarak katılması bu organizasyonun gücünü arttırmıştır. 7 Bağımsız Türk devletinin asil ve Macaristan’in gözlemci üye olduğu Türk Konseyi Doğu Türkistan Türklerine sahip çıkmalı ve harekete geçmelidir.” şeklinde konuştu.

Share
478 Kez Görüntülendi.