logo

trugen jacn

İYİ PARTİ M.VEKİLİ CİNİSLİ : DOĞU TÜRKİSTAN’A SAHİP ÇIKMAYI VE SAVUNMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

Naci Cinisli: Şeker Fabrikasını Uyarıyorum!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA AMERKEZİ(UYHAM)

İYİ  Parti Erzurum Milletvekili ve  NATO Ülkeleri Parlamentolar arası Asamblesi   Başkan Yardımcısı Sayın Naci Cinisli Partisi tarafından hazırlanan ve 14 Aralık 2021 ‘de Ankara’da düzenlenen  “İnsan Hakları ve Doğu Türkistan “konulu toplantıda Genel Başkan Sayın Meral Akşener tarafından açıklanan  Uygur İnsan Hakları Raporunun NATO Genel Sekreteri Stoltenberg başta olmak üzere NATO Parlamenterler Asamblesi üyesi   çeşitli ülkelere mensup 266 Milletvekiline  ulaştırdığını   açıkladı.

Uygur İnsan Hakları Projesi Çok Detaylı ve Mükemmel Olarak Hazırlanmıştır  

Washington merkezli Özgür Asaya Radyosu  Ankara Temsilcisi Erkin Tarım’a   Partisinin Doğu Türkistan meselesi ve Uygur İnsan hakları raporu ile ilgili açıklamalarda bulunan İYİ Parti Milletvekili Sayın Naci Cinisli şunları söyledi : ” Partimizce  hazırlanan Uygur insan hakları raporu çok  detaylı ve mükemmel olarak hazırlanmıştır.  Raporun hazırlanmasında  içlerinde Çin toplama kampı mağdurlarının de bulunduğu toplam 53  Doğu Türkistanlı  mağdur Tanık Kardeşlerimiz ile  bire bir görüşülerek   ve  hikayeleri dinlenerek kayıt altına alınmıştır. Çok açık, net ve güvenilir kanıtlara dayanan bu rapor  Türkiye’de Doğu Türkistan konusunda  hazırlanan  kapsamlı  ilk rapordur. Rapor ayrıca, Türkçe,İngilizce,Uygur Türkçesi ve Çince olarak 4 dilde hazırlanmıştır.

NATO باش كاتىپى ۋە 266 پارلامېنت ئەزاسى «ئۇيغۇر كىشىلىك ھوقۇقى دوكلاتى» نى تاپشۇرۇۋالدى

 Rapor NATO Genel Sekreteri ve  Parlamenterle İletilmiştir. 

Ben aynı zamanda  30 ülkenin üyesi bulunduğu NATO Parlamenterler Asamblesinin  Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Ben Asambledeki bu konumumdan istifade ederek  Partimizce hazırlanan  Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yönelik  ağır insan hakları ihlallerinin belgeleriyle anlatıldığı bu rapor bizzat  tarafımdan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg başta  Asamble üyesi 266 Parlamenter’e  iletilmiştir. Bunların içinde Türk Parlamenterler de bulunmaktadır. Ayrıca  Asamblenin ABD’li Başkanına da takdim ettim.  Bunun dışında   tarafımdan tanınan ve bilinen çeşitli ülkelere mensup  toplam 350  Milletvekiline de ulaştırılmıştır.

İYİ Parti olarak  Doğu Türkistan Meselesine Özel Olarak  Sahip Çıkmaya Devam Edeceğiz 

Doğu Türkistan davasını  Merhum İsa Yusuf Alptekin başta olmak üzere  bu davayı  iyi bilen bizden önceki Büyüklerimiz Türk Milletine ve dünyaya duyurmak için büyük çaba harcadılar. Onların gayretleri sayesinde günümüzde bu dava  uluslararası bir sorun haline gelmiştir. Hatta bazı devletler  Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik etnik soykırım suçlarını durdurmak için  bazı tedbirler almaya başlamışlardır.

Bütün bunlara karşılık  ne  yazık ki Türk Hükümeti bu konuda  duyarlılık göstermek yerine aksine kayıtsız ve sessiz kalmayı sürdürmektedir. Aslında Doğu Türkistan davasının yürütülmesinde Türkiye’nin  önderlik yapması   gerekir.   Allah izin verirse ve İYİ Parti olarak önümüzdeki seçimlerde iktidar olabilirsek  Doğu Türkistan davasını  Partimizin en önemli ve öncelikli  bir meselesi olarak savunmaya devam edeceğiz.

Doğu Türkistan Meselesi NATO Ülkeleri Parlamenterler Asamblesinde Gündemde

” Ben Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü  (NATO)”nün  Parlamenterler  Asamblesi üyesi   30 ülkesinin seçilmiş   266  Milletvekilinden birisi ve aynı zamanda bu Teşkilatın Başkan Yardımcısıyım.  NATO’nun merkezi Brüksel’de  bir  Türk Milletvekili olarak Doğu Türkistan meselesinin üç yıldır  düzenlenen çeşitli toplantılarda sürekli gündemde getirmeye  çalışıyorum.  Ayrıca bizim Asamblenin diğer her türlü faaliyetlerinde bir şekilde dile getiriliyor. NATO’nun  geçen yılki Çin raporunda   Uygur  Türkleri meselesine  de özellikle yer verilmiştir.  Geçtiğimiz  yıllarda  NATO Parlamenterler Asamblesi  Milletvekillerinde kurulu bir Parlamenterler   heyetinin  bizzat Çin  ve Doğu Türkistan’ı   ziyaret ederek insan hakları konusunda  inceleme ve araştırma  yapma talebimizı Çin yönetimine iletmiştik. Ancak Coruna salgını sebebiyle bunu gerçekleştiremedik. Ancak, uygun  şartlar oluştuğunda bu talebimizi tekrarlayacağız.

Doğu Türkistan Meselesini NATO Asamblesinde Anlatmak Çok Önemli 

İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli sözlerini şöyle sonlandırdı : ”  NATO Parlamenterler Asamblesindeki her konuşmamızda  Doğu Türkistan ‘ın  72 yıldan beri Çin’in işgali altında bulunduğunu ve bu ülkede yaşayan Türklerin  İşgal yönetiminin sistematik baskı, zulmü ile  fiziksel,Psikolojik ve diğer  her türlü işkencelere uğradığını  ve etnik soykırım uygulamalarına maruz  kaldıklarını sürekli dile getiriyoruz. Bu durum, Doğu Türkistan meselesinin uluslararası  toplumun Kurum ve Kuruluşların  gündemine gelmesinde çok önemli olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

İYİ Parti Grup Toplantısı'nda hem ağladı hem ağlattı! Akşener'den boğazları düğümleyen şiir - Internet Haber

İYİ Parti Doğu Türkistan Davasını  Savunmaya   ve Sahip Çıkmaya devam ediyor   

İYİ Parti Türk siyasetinde yeni ve genç bir parti olup, 3 yıl önce kurulmuş ve girdiği ilk genel seçimde  50 Milletvekili çıkararak TBMM’de gurup kurmayı başarmıştır.  2. en büyük muhalefet Partisi olarak Türk siyasetinde önemli ve etkili hale gelmiştir.

İYİ Parti kurulduğu tarihten beri Doğu Türkistan sorununu TBMM.’de sürekli gündeme  getirmekte ve Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinin araştırılması için dafalarca  araştırma ve soru önergeler vermiş ancak iktidar partisi Milletvekillerinin çoğunluk oyları ile sürekli  reddedilmiştir.

Genel Başkan Sayın Meral Akşener Hanımefendi TBMM Gurup toplantısı ve diğer her türlü  etkinliklerde Doğu Türkistan meselesini sürekli dile getirmektedir. Ayrıca, kendisi ve kardeşi yurt dışında yaşadığı için   suçlu ilan edilen  tüm ailesi Çin toplama kamplarına  hapsedilen, evleri mühürlenerek  yıkıma terkedilen Doğu Türkistanlı Nursimangül Abdurreşit’i Gurup Toplantısına davet ederek Doğu Türkistan meselesini  TBMM,’nde gündeme getirmesini sağlamıştır.

İYİ Parti Milletvekilleri Doğu Türkistan meselesini milli bir mesele olarak, TBMM’de ve diğer her türlü  ulusal ve uluslararası toplantılarda   ve basına yaptığı  açıklamalarında  sürekli dile getirmekte  bu kutsal davaya olan   önemli ve değerli katkı ve desteklerini  sürdürmeye devam etmektedir.

Kaynak : www.rfa.org/uyghur/xewerler/nato-uyghur-01052022095259.html

Share
2025 Kez Görüntülendi.