logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ BAHŞI’DEN TUTUKLU UYGUR AKTİVİST İHSAN İÇİN TBMM’NE ÖNERGE

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi,geçtiğimiz hafta İstanbul’da gözaltına alınan ve halen Geri Gönderme Merkezinde tutuklu Doğu Türkistanlı Uygur Türkü aktivist İhsan için İç İşleri Bakan’nın cevaplaması talebi ile bir soru önergesi verdi. İYİ Parti Milletvekili Bahşi, önergesinde ” Milyonlarca Suriyeliye kucak açan Türkiye’yi tek umut ve tem güvendiği ülke olarak gören Uygur Türkü İhsan için yer yok mudur ? ” sorusu yöneltti.

İYİ Partili Bahşi: Savcılar duruşmadan önce SMS'le talimat alıyor -  Dailymotion Video

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarından kaçarak Türkiye’ye sığınan Uygur Türk’ü İhsan, İstanbul’da Polisçe gözaltına alınarak İçişleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresine bağlı Geri Gönderme merkezine konuldu. Bu tutuklama İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi tarafından bir zoru önergesi ile TBMM.gündemine taşındı.

Yıllardır ailesinden haber alamayan ve Çin’in baskısı altında Türkiye’ye sığınan Abdülşükür Abdülbasit (İhsan), 20 Kasım’da İstanbul’da yaşadığı evde gözaltına alındı. İhsan’ın, Çin’e iade edilmek üzere Göç İdaresi’ne sevk edildiği bildirildi,

Türkiye’deki Uygurlar içinde en etkin isimlerden biri olan İhsan’ın birçok faaliyette etkin roller üstlenmesi, Çin yanlısı gruplar tarafından hedef gösterilmesine yol açıyordu.

Aydınlık gibi Çin’den beslenen anti milli grupların hedef gösterdiği İhsan, 20 Kasım 2020 tarihinden evinde gözaltına alındı. 4 yıldır Türkiye’de yaşayan ve hiçbir yasa dışı eylemi olmayan İhsan ile ilgili şu ana kadar net bir açıklama yapılmadı.

GÖÇ İDARESİNE SEVK EDİLDİ
İhsan’ın Göç İdaresi’ne sevk edildiği öğrenilirken, Çin’in talebi üzerine Türkiye’den sınır dışı edilerek Çin’e teslim edileceği ifade ediliyor.

Fransa’nın derneğini kapattığını marjinal Selefi Lider İdriss Sihamedi için resmi hesaplarından yardımcı olacaklarını duyuran Göç İdaresi ise günlerdir konuyla ilgili açıklama yapmıyor.

Türkiye'ye sığınan Uygur Türk'ü İhsan, Çin'e teslim edilmek üzere gözaltına alındı, skandal Meclis'e taşındı

SKANDAL MECLİS’E TAŞINDI
İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, konuyu TBMM’ye taşıyarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Bahşi, “İhsan, Çin lobisini rahatsız ettiği için mi gözaltına alındı” diye sorarken, milyonlarca Suriyeliye sahip çıkılıp, 1 tane Uygur Türk’üne neden sahip çıkılamadığını sordu.

Resim

https://www.facebook.com/mehmet.sakarya.9887/videos/674168759915487

Kaynak : https://www.aykiri.com.tr/turkiye-ye-siginan-uygur-turk-u-ihsan-cin-e-teslim-edilmek-uzere-gozaltina-alindi-skandal-meclis-e-tasindi/7501/

Share
240 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ