logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ BAHŞI : TÜRKİYE,DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİNE SAHİP ÇIKMALI !

پارلامېنت ئەزاسى فەرىدۇن باخشى تۈركىيە ارلامېنتىدا سۆز قىلىپ، تۈركىيە ھۆكۈمىتىنى ئۇيغۇرلاشارغا ئقىگەىچى ۆارلامېنتىدا سۆز قىلىچى

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

İYİ Parti Milletvekili  Sayın Feridun Bahşi 10 Aralık Dünya  İnsan hakları  günü münasebetiyle  TBMM.genel Kurulunda söz alarak Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan Türklerine yönelik  baskı,zulüm ve ağır insan hakları ihlallerine sert tepki göstererek :” Türkiye’nin  Soydaş ve Kardeşleri olan  Doğu Türkistan Türklerine sahip  çıkmalı,  insanı ve milli bu vecibelerini yerine getirmelidir.” açıklamasında bulundu.  

İYİ Parti Milletvekili ve aynı  zamanda TBMM.Anayasa Komisyonu üyesi  de olan sayın Feridun Bahşi TBMM  Genel Kurulundaki  konuşmasında şunları ifade etti :

Sayın TBMM:Başkanı Değerli Milletvekilleri,   10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü BM.lerde 10 Aralık 1948’de İnsan Hakları Bildirgesinin ittifüklü kübul edildiği bir tarihtir. BM.İnsan Hakları Bildirisine imza koyan Çin yönetimi  1949’da işgal ettiği Doğu Türkistan’da  yaşayan Kardeşlerimize karşı   insanlık suçları işlemekte  ve  bu ülkede yaşayan Kardeşlerimize karşı etnik soykırım uygulamaktadır.  , Ülkelerindeki etnik soykırım uygulamalarından canıını kurtararak yurt dışına çıkabilen Kardeşlerimiz  ülkelerindeki dramatik ve insanlık dışı durumu uluslararası topluma anlatmak ve soykırım cinayetlerini durdurması için Çin’e baskı yapılması için imkanları ölçüsünde  gayret etmektedir.

Türkiye’nin Ssessiz ve Kayıtsız Kalması  Kabul Edilemez 

Dünyadaki bir çok ülke Çin’in insan hakları ihlalleri ile etnik soykırım uygulamalarına karşı Çin’e tepki göstermesine rağmen, Türkiye’nin  Çin’in bu uygulamalarına karşı  sessiz kalmasından üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum. Sizler  sayın 580 Milletvekillerimiz  lütfen gözlerinizi 5 dakikalığına kapatınız ve kendinizi Doğu Türkistan’daki hiç bir insanı temel ve hakka sahip olamayan Uygur Kardeşlerinizin yerine koyunuzBen 10 Aralık Dünya insan hakları gününde İktidarın yapmadığı bir şeyi burada İYİ Parti Milletvekili olarak yerine getirmeye çalıştım ve genel kurulda söz alarak   mazlum Doğu Türkistanlı Kardeşlerimin sesi olmaya çalıştım ve bütün bunları gündeme getirdim. Ben Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm ve ağır insan hakları üzerinde ayrıntılı olarak durmayacağım. Ancak,Çin Halk Cumhuriyeti yönetiminin Doğu Türkistan Türklerine yönelik  insanlık dışı baskı ve zulüm uygulamalarını en güçlü şekilde kınıyor ve protesto ediyorum.” şeklinde konuştu. 

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa’nin Türkiye’ye giriş yasağı kaldırılmalı 

TBMM:’deki konuşmasında  geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye gelen DUK Başkanı Dolkun İsa’nin   Ankara Esenboğa Hava alanından Türkiye’ye giriş yapmasına izin verilmeyerek geri gönderiilmesini de gündeme getirerek şunları söyledi : ” DUK Başkanı’nin Esenboğa Hava alanından Türkiye’ye sokulmayarak geri gönderilmesi asla kabul edilemez. Bu durum iktidarın Doğu Türkistan konusundaki olumsuz  tutumu için kötü bir göstergesidir.Dolkun İsa’nin Türkiye’ye giriş yasağı bir an önce kaldırılmalıdır.”  sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Share
7045 Kez Görüntülendi.