logo

trugen jacn

M.VEKİLİ BAHŞİ’DEN MİLLETVEKİLLERE ÇAĞRI: KENDİNİZİ UYGURLARIN YERİNE KOYUNUZ

İYİ Parti Milletvekili ve TBMM.Anayasa Komisyonu Üyesi Feridun Bahşı TBMM:’de söz alarak Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da Türklere yönelik baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarına dikkat çekti.İyi Partili Bahşi genel kurula hitaben ” Sayın 580 Parlamenter Arkadaşlarım,lütfen gözlerinizi 5 dakika kapatıp kendinizi Uygur Kardeşlerimizin yerine koyunuz !” çağrısında bulundu.

پارلامېنت ئەزاسى فەرىدۇن باخشى: «5 مىنۇت كۆزۈڭلارنى يۇمۇپ ئۆزۈڭلارنى ئۇيغۇرلارنىڭ ئورنىغا قويۇپ بېقىڭلار»

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

İYİ Parti Milletvekili ve TBMM.Anayasa Komisyonu Üyesi Feridun Bahşı TBMM:’de söz alarak Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da Türklere yönelik baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarına dikkat çekti.

Özgür Asya radyosunun haberine göre İYİ Partı Milletvekili ve TBMM.Anayaza Komisyonu Üyesi Türk yönetimini Doğu Türkistan’daki soykırıma sessiz kalmakla eleştirerek şöyle konuştu ; ” Sayın Milletvekilleri, kendinizi 5 dakika gözlerinizi kapatarak bugün Doğu Türkistan’da Çin’in baskı ve zulmü altında yaşayan Uygur Kardeşlerimizin yerine koymanızı rica ediyorum. Doğu Türkistan tüm cadde,sokaklar ve tüm kamusal alanlar yüz tanıma sistemleri ve güvenlik kmeraları ile donatıılmıştın,12-65 yaş arasındaki tüm Uygurların kan gurubu, gen bilgileri DNA,Parmak izleri başta tüm kişisel verileri alınarak depolanmış. Sadece Şehirler arasında değil, mahalle aralarına dahi Polis kontrol noktaları kurulmuştur.Halkın yurt dışı olan tüm iletişimi kesilmiş.Aynı yoldan gün içerisinde kez geçenler sorgulanıyor.Çiin Polisleri istediği zaman ve istediği yerde keyfi olarak tutukluyabiliyor.Onlara sorguya çekiliyor.Baskı ve işkenceye tabi tutuluyor hatta onları canları isteğinde Çinli Polisler vurarak öldürebiliyor.Bu anlattıklarım Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizin normal hayatı ve ben bunları bilgilerinize sunuyorum.

Uygurların Tefekkürünün Nasıl Olması Gerektiğini Dahi Çin Belirliyor

Kızının,kiminle evleneceği ve Kıyafetini Nasıl Seçeceği angi

Bu karar elbette ki Türk kamu oyunda ve siyasetini mutlaka etkileyecektir. Çünkü, soy olarak ve dini ve kültürel ortak değerlerinin sahipleri olarak Kardeşlerimize yönelik bu soykırıma seyirci ve kayıtsız kalmak mümkün değildir. Doğu Türkistan meselesine bugünkü siyasetin ilgisiz kalmasının geçici bir durum olduğunu düşünüyorum. Günümüzde Doğu Türkistan Türkleri ile ırk, dil, din ve kültürel yönden hiç bir ortak yönü olmayan Kanada ve Hollanda gibi batı ülkelerinin aldığı bu karar ülkemizi de ister istemez etkileyecektir. Türk yönetimi şu anda Doğu Türkistan’daki soykırımı kınamaktan çekiniyor. Buna rağmen TBMM’den böyle kararın çıkarılması bence şu anda zor görünmektedir. Ancak, bu durumun zamanla değişeceğini ve normal seyrine dönecektir.” şeklinde konuştu.

Bahşı, Hollanda ve Kanada Parlamentolarının Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yönelik baskı,zulüm ve insan hakları ihlallerini soykırım olarak kabul etmesi kararından çok

https://www.facebook.com/bahsihukuk/videos/3755971624479692

Share
403 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ