logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ANDICAN:LİDER ÜLKE TÜRKİYE, DOĞU TÜRKİSTAN’A SAHİP ÇIKMALIDIR!

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ANDICAN:LİDER ÜLKE TÜRKİYE, DOĞU TÜRKİSTAN’A SAHİP ÇIKMALIDIR!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar, Kazaklar, Kırgızlar, Özbekler,Tatarlar ve diğer azınlık olarak tanımladığı Müslüman Türklere yönelik baskı, zulüm ve etnik ayırımcılık ve ırkı ve dini asmilasyon uygulamalarını, önce ABD.yönetimince daha sonra ise, Kanada ve Hollanda Parlamentolarınca SOYKIRIM olarak tanınması Türk kamu oyunda ve Türk siyasetinde gündem olmaya ve tartışılmaya devam ediyor.

Türkistanlı Bilim insani, 2000’lı yıllardaki ANASOL-M koalisyon hükümetlerinde Türk dünyasından sorumlu Devlet Bakanı olarak ve günümüzde İYİ Parti’de İstanbul Milletvekili olarak siyasetteki çalışmalarını sürdüren Prof.Dr. Ahat Andican Türkiye başta İslam ülkelerinin soykırım tehdidi altındaki Uygurlara sahip çıkması gerektiğini açıkladı.

Özgür Asya (rfa.org/Uyghurca) radyosuna açıklamalarda bulunan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ahat Andican şunları ifade etti : ” Uygurlar meselesinin Batının kışkırtması ve uydurması olduğunu ileri sürenlere şunları sormak lazım ! ABD ve batı ülkelerinin Doğu Türkistan’daki insanlık dramına karşı duyarlı olması ve bu insanlık dışı baskı ve zulme karşı tepkisel açıklamalar yapması ve Uygurlara yardım etmesi, Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yönelik baskı ve zulmünün olmadığı ve soykırım yapmadığı anlamına mi geliyor ? Çin’in Uygurları sırf etnik kimliklerinden dolayı terörcülükle suçlayarak toplama kamplarını hapsediyor. Dini inançları ve ibadetleri engellenerek yasaklanıyor.Uygur kadınla sistemli olarak tecavüze uğruyor. Uygurlar 21.yüzyılda Komünist Çin’in modern kölelerine dönüştürülüyor. Bu durum karşısında Doğu Türkistanlılar Ey ABD ve Ey Batılı Ülkeler! niçin bize yardım ediyorsunuz? Sizlerin yardım ve desteğinizi de istemiyoruz mi desinler !” dedi.

Türkiye Türk Dünyasının Lideri Olarak Doğu Türkistanlılara sahip çıkmalı ve Kollamalıdır

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Prof.Dr.Ahat Andıcan sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı : ” Doğu Türkistan Türklerine Türk dünyasının lideri olan Türkiye sahip çıkmalıdır. Müslüman ülkeler bu insanlık dramı karşısında suskun kalmaya devam ediyor. Çin’in baskı ve zulmü karşısında İslam ülkeleri kayıtsız ve duyarsız. Uygurlar kendi ana vatanlarında Çin’in kölesi yapılmak isteniyor. Bu durum karşısında Uygur Türkleri yaklaşık 300 yıl Çin’de hüküm süren Marçurlar gibi asimile olarak yok olup gitmesi mi lazım ? Bence Türkiye başta İslam ülkeleri Doğu Türkistanlılara sahip çıkmalı ve onların haklarını aramalıdır.” şeklinde konuştu.

Share
361 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ