logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN,TÜRK ÇOCUKLARINA YÖNELİK ASİMİLASYONUN ÇITASINI DAHA DA YÜKSELTTİ

«پەرىشتىلەر» مەكتىپى ئالدىدا تەكشۈرۈش ۋە چارلاش ئېلىپ بېرىۋاتقان ساقچىلار. 2018-يىلى 30-ئاۋغۇست، خوتەن.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çinli işgalcılar Doğu Türkistan’daki soykırım ve asimilasyon cinayetlerinin çıtasının daha da yükselterek pervasızca sürdürüyor.Çin’in son uygulamaları ise,Uygurların çoğunlukta yaşadıkları özellikle güney bölgelerinde “Ferişteler Mektebi = Melekler Okulu ” adı ile Uygur çocuklarını Çinlileştirmek amacı ile açtıkları Çocuk yuvalarını yatılı hale getirdikleri bildirildi.

Özgür Asya radyosu internet sitesinde yer alan bilgilere göre geçtiğimiz günlerde Hoten Vilayetine bağlı Karakaş İlçesi Eğitim Müdürlüğünün yayınladığı bir genelgede 4-6 yaşları arasındaki Uygur Çocuklarının dönüştürülerek Çinlileştirilmesi için açılan Çocuk yuvalarının bundan böyle haftada 5 gün olarak yatılı hale getirildiği belirtildi. Genelgeye göre Aileler çocuklarını Pazartesi sabah bu Dönüştürme Yuvalarına teslim edecekler ve Cumartesi günü alarak hafta sonunda evlerinde birlikte geçirecekleri belirtildi.

Radyo, 22 Nisan’da Karakaş ilçesindeki bir Eğitim Kurumuna bu haberi teyit için telefon ettiklerini Nöbetçi Memurun bu haberi tek kelimelik “He Şundak = evet öyle ” cümlesi ile doğruladığını bildirdi. Radyo haberinde bu Nöbetçi Yetkilinin telefonda konşurken çok tedirgin olduğunu ve endişe içinde tek cümlelik teyitten sonra telefonu kapattığını açıkladı.

Bu haberin duyulmasından sonra Çin işgal yönetiminin Türk Çocuklarına yönelik bu yeni asimilasyon uygulaması sosyal medya üzerinden yeni tartışmalara sebep oldu. Bu durum ise Uygur aile ve ebeveyinlerin evlatlarının geleceği ile ilgili derin endişelere yol açtığı bildirildi.

Dr.Zenz : Çin’in Bu Yeni Uygulaması Uygur Çocuklarını Kontrol ve Dönüştürme Stratejilerinin yeni Bir Aşamasıdır

Alman Teolog ve Doğu Türkistan(Uygur)uzmanı ve Komünizm Kursanlarını Anma Vakfı Kıdemli Araştırmacısı Dr.Adrian Zenze Çin işgal yönetiminin bu yeni uuygulamasını şöyle değerlendirdi ; ” Bu yeni Uygulama ile Çin yönetiminin Uygur Çocuklarını Kontrol ve Dönüştürme Stratejilerinde yeni Bir aşamaya geçtiklerinin bir kanıtıdır. Çin bu yeni icraatı ile Uygur Yavrularını daha küçük yaşlarda daha sıkı şekilde kontrol altına alarak onları Çinilileştirme rüyasının yeni bir merhalesidir. Bu durum Çin’in Uygur Çocuklarını daha yuvalaradan başlayarak daha sıkı ve baskın şekilde Çin dili ve kültürü ile dönüştürmektir. Bu yeni uygulama onları daha kolay asimile etmeleri için yeni imkanlar yaratacaktır.

Bu Uygulma Uygur Aile Bütünlüğünü Tahrip Ve Uygur Kimliğini Yok Etmektir

Dr. Zenz Çinli işgalcıların Uygur çocklarına yönelik yeni asimilasyon uygulamaları ile lgili düşüncelerini şöyle sürdürdü ; ” Bu yeni merhalenin Uygur Aile yapısına etkisi çok büyük ve kalıcı olacağından endişe ediyorum. Bu uygulama Çin işgal yönetiminin Uygur çocklarına olan kontrol,baskı ve dayatmalarının şiddetini bir kaç daha arttıracaktır. Çin’e göre Uygur çocukları önemli bir stratejik nesne. ÇÜnkü onların kendi Uygur ana dili ile kültürlerini bir an unutmaları ve Çinceyi ve Çin kültürünü çok çabuk ve kısa sürede öğrenmeleri ve kolayca kabul etmeleri için çok uygun yaştır. Bunların gece ailelerinin yanında kalmaları dönüştürme ve asimilasyonu bir nebze de olsa engeeleleyip geciktirecekti. Çin’in Uygur çocklarına daha küçük yaşlarda dillerine,örf adet,kıyafet ve gündelik hayatlarına madahalesi onların Uygurların geleneksel Aile yapısı ve yaşamlarına yönlik insanlık dışı bir saldırıdır. Çin işgal yönetiminin bu yeni uygulamaları Uygurları toptan dönüştürmek ve ebedi olarak toptan yok etmek amacı ile yaptıkları bir yeni Sosyal Mühendislik projesinin bir parçasıdır. Çin’in Uygurları asimile ederek toptan yok etmeye yönelik stratejik planı ile ecdatlar ile evlatlar arasındaki sosyal ilişkileri koprmak ve nesiller arasında derin uçurumlar yaratmaktır. ” sözleri ile değerlendirdi.

Hoten ve Civarında En Az 20 Dönüştürme Yuvası Var

Çin’in bu yeni uygulamaları üzerinde çalışmalar yapan ABD’de faalyet gösteren bazı Yer ve Jeoloji Araştırma uzmanları uydular aracılığı ile bölgede yaptıkları kontrollerde Hoten ve civarında en az 20 civarında Uygur Çocuklarını Dönüştürme ve asimile etmek amacı ile kurulan Çocuk Yuva/Kamplarının olduğunu tesbit ettiklerini bildirdi. Uzmanlar bu bilgilere uyduları üzerinden çektikleri fotoğrafların incelenmesi sonucu bu neticeye vardıklarını de bildirdi. Uzmanların yayınladığı sonuç raporuna göre bu Çocuk Asimilasyon Yuvaları 2018 yılının Temmuz-Ağustos ayları içinde inşa edilmiş olup toplam kapasitesi 5 bin kişiliktir. Bunların küçük bir bölümü yeni açılan yuva/Kamplardır. Dönüştürme Yavlarının inşa tarihleri ile Çin’in Eğitim Merkezleri yalanı altında Doğu Türkistan genelinde kundukları yüzlerce Çin Nazi Kamplarının kuruluş tarihleri ile bire bir örtüşmektedir.

Çinli İgalcılar Türklere Yönelik Soykırım Cinayetelerini Pervasızca Sürdürüyor

Bilindiği gibi, İşgalcı Çin Uygurların asimile edilerek yok edilmesi için uzun yıllardan beri eğitim- öğretim faaliyetleri üzerinden uygulamaya çalışmaktadır. 2000’lı yıllarda Merkezi Çin’deki tamamen Çinlilerin devam ettiği ve sadece Çince eğitim veren Liselere Doğu Türkistan’dan binlerce öğrenci yollayarak özel olarak eğiterek asimile etmeye çalışmıştı. ÇKP’nin Yeri Lideri ve Çin’in yeni diktatörü Xi, 2013’de açıkladığı “Bir-Kuşak-Bir Yol “adlı emperyalist ve sömürge projesinden sonra Doğu Türkistan Türklerine yönelik asimile ve soykırım cinayetlerine hız vermiş bulunuyor. Doğu Türkistan geneliinde açtıkları yüzlerce Çin tipi Nazi Toplama kamplarında 1-3 milyon arasında Müslüman Uygur ve Kazakları haksız ve hukuksuz olarak hapsedilmiş durumda. Onların sahipsiz kalan çocuklarını ise Çince öğreterek merkezi Çin’deki Çinli ailelere evlatlatlık vererek bu insanlık dışı soykırım cinayetlerini pervasızca sürdürmektedir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
358 Kez Görüntülendi.