logo

trugen jacn
08 October 2019

İSTANBUL BELEDİYESİ’NDEN SKANDAL AÇIKLAMA : ÇİNCEYİ ÇİN ELÇİLİĞİ İSTEDİ.BİZ DE YAPTIK

İstanbul BŞ.Belediye Başkanlığından Çin ile yaptığı Dostluk anlaşması gereği metro ve tramvay duraklarına Çince Tabela asılmasına karşı kamu oyundan gelen yoğun eleştireler üzerine bugün bir açıklama geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tartışmalara neden olan Çince durak isimleriyle ilgili olarak yeni bir skandala imza attı. Çince tabelaları Çin Büyükelçiliği istedi ve biz de yaptık açıklamasında bulundu. Ayrıca ” Ramazan ayında tabelaların “Arapça” olacağını “‘ de bildirdi. İstanbul BŞ.Belediyesinin bu açıklaması kamu oyunda anlaşılmaz bulundu ve hayal kırıklığına sebep oldu.Ayrıca, kamu oyunun ve Millet İttifakı’nin diğer ortakları İYİ Parti,Saadet Partisi başta Sivil Toplum Kuruluşlarının ve kamu oyunun ısrarlı uyarıları,tepki ve açıklamalarına rağmen Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik etnik baskı, zulüm ve insanlık dışı cinayetlerinden tek kelime ile de olsa söz etmemesi büyük bir skandal, kabul edilemez bir duyarsızlık olarak algılandı. İstanbul BŞ.Belediyesi bu açıklaması ile Çin İşgal yönetiminin insanlık dışı soykırım cinayetlerini adeta görmedi ve duymadı ve üstelik bu cinayetlerini de “Ramazanda Arapça Levha ve ” 400 bin Çinli Turist ” söylemleri ile perdelemiş ve ustaca örtmüş oldu.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

İBB’den yapılan açıklamada şehre gelen turist sayısını arttırmak ve yabancı ziyaretçilere yardımcı olmak amacıyla yeni bir proje başlatıldığı duyuruldu. Açıklamada, özellikle yabancı turistlerin yoğun olarak geldiği Tarihi Yarımada ve çevresinde uygulanacak çalışma kapsamında, ulaşım sistemleri ile yönlendirme tabelalarına yılın belirli zamanlarında değişecek geçici çeviri yazıları asılmaya başlandığı belirtildi. Projenin ilk uygulamasının, Çin’in 70. kuruluş yıldönümü (Çin Milli Bayramı) nedeniyle İstanbul’a tatile gelen 400 bin civarındaki turiste yönelik olarak başlatıldığı ifade edildi.

Açıklamaya göre Çin Büyükelçiliği’nden gelen talep doğrultusunda yapılan uygulama kapsamında; Kabataş-Bağcılar Tramvay hattı ve Yenikapı-Hacıosman metro hatlarındaki 30 istasyon, Şehir Hatları’nın Ortaköy, Kadıköy, Üsküdar ve Boğaz ile Boğaz Turu ve Adalar Hattı iskeleleri, İETT’nin Tarihi Yarımada’daki 11 durak ve 56 turistik yönlendirme tabelası ile tesbih ve halı müzelerindeki mevcut tabelalara Çince çeviriler eklendi.

2 EKİM’DE SULTANAHMET’TE BULUŞTULAR

Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei de proje kapsamında Çin Milli Bayramı’nı İstanbul’da geçiren ülkesinin vatandaşlarıyla 2 Ekim’de Sultanahmet Meydanı’nda buluşmuştu. İBB Turizm Zabıtası ekiplerini ziyaret eden Wei, Çinli turistlerin İstanbul’u çok sevdiğini belirterek, İBB’ye Çince tabela yazıları ve gösterdikleri kolaylık nedeniyle teşekkür etmişti. 2018 Çin’de “Türkiye Turizm Yılı” ilan edilmiş, bu nedenle ülkemize ve özellikle İstanbul’a ciddi Çinli ziyaretçi akını yaşanmıştı. İBB, bu kapsamda Çin’de fuarlara ve birçok etkinliğe katılmış, dönemin İBB Başkanı Mevlüt Uysal da Çinli gazeteciler ve sosyal medya fenomenlerini İstanbul’da ağırlamıştı.

DİĞER DİLLERDE DE OLACAK

İBB, İstanbul’un turizm potansiyelini geliştirmek hedefiyle başlattığı “Çeviri Tabela” projesi doğrultusunda, ülkelerinin önemli bayramlarını ve tatil günlerini İstanbul’da geçirmeyi planlayan yabancı konuklara yönelik uygulamayı genişleterek sürdürecek. Turizm verilerine göre; örneğin Arap turistlerin İstanbul’u daha çok ziyaret ettiği Ramazan ve Kurban bayramlarında Arapça, İranlı turistlerin yoğunlukla geldiği Nevruz bayramında Farsça, Rusların özellikle seyahat ettiği Paskalya bayramında ise Rusça çeviri tabelaları İstanbul’un ulaşım sistemleri ile yönlendirme tabelalarına eklenecek.

ŞANGAY’DA TÜRKÇE TABELA MI VAR ?

İYİ Parti, Çince tabelaya resmi Twetter hesabından tepki gösterdi. Tweette, “Çin Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin dilini, dinini ve kültürünü yasaklamışken, İBB’nin otobüs duraklarına Çince tabela koymasının amacını anlayamadık. Şangay’da Türkçe tabela uygulaması mı var yoksa İstanbul’a Çinli turistler akın etti de kimsenin haberi mi yok?” ifadeleri kullanıldı. #Çince tabela, #İBB

KAYNAK:www.ciddigazete.com/politika/ibbden-cince-tabela-aciklamasi-h17737.html

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
357 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ