logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN’DEN DÜNYA UYGUR KURULTAYI İLE UYGUR MAHKEMESİNE AŞAĞILIK İFTİRA

Bağımsız Uygur Mahkemesi İlk Kez Toplandı: Çin Zulmü Raporlarla Anlatıldı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

İşgalci Çin yönetimi bu yılın Haziran ve Eylül  aylarında  Londra’da   açılan Bağımsız Uygur Mahkemesi ‘nde Çin’in soykırım uygulamaları ile insanlık dışı etnik cinayetleri için  Mahkemeye tanık olarak ifade veren kişiler e yaptığı tanıklık karşılı para ödendiğine dair sosyal medyada yer alan iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, Pekin’de düzenlediği  günlük basın toplantısında iddialara dair sorulan soru üzerine, “Dünya Uygur Kongresi” tarafından organize edilen “mahkemeyi” meşru görmediklerini belirterek, ” Dünya Uygur Kurultayı, şiddet yanlısı, terörist ve ayrılıkçı bir örgüttür ve Çin karşıtı bir avuç güç tarafından kamuoyunu yanıltmak ve yanlış yönlendirmek için kullanılmaktadır. Hiçbir yasal dayanağı ve inandırıcılığı yoktur.”  şeklinde her zamanki gibi iddia ve iftiralarda bulundu.

Çinli sözcü ayrıca,  Mahkemede ifade veren tanıklara “Tanık Ücreti” adı altında 100 bin 700 sterlin ödeme yapıldığını  ve bu ödemelerin  doğru olması durumunda, bunun, “mahkemenin” nasıl bir yalan aracı olarak kullanıldığına dair yeni kanıt sunduğu yorumunu yaptı.  Sözcü Cao, “Çin karşıtı güçler, yalancıları kiralayıp yalan satın almaktan dahi çekinmiyor. Bu da onların Sincan’ı karıştırmak ve Çin’i karalamak için denenmedik yol bırakmayacaklarını gösteriyor.”   iddiasında bulundu.

Cao, “tanık maliyetleri” içinde en büyük payın, soyadı Wang olduğu iddia edilen bir “gizli tanığa” yapılan ödeme olduğuna dikkati çekerek, “2018’de Sincan’da ayrılıkçı faaliyetleri soruşturmak için görevlendirilen bir polis memuru olduğunu iddia eden bu adam, Sincan’a dair bir sürü dezenformasyon yaptı. Bu adam, yakın zaman önce yayınlanan bir CNN haberinde kimliğini değiştirerek bu kez Ciang soyadını kullandı.” iddiasında bulundu.

Mahkemedeki iddiaların ve söz konusu yayınların bir dezenformasyon kampanyasının parçası olduğunu savunan Cao, “CNN bile adamın ifadelerini bağımsız olarak doğrulayamadıklarını kabul ediyor.  Uygur Özerk Bölgesi yönetimi sözcüsü, düzenlediği basın toplantısında adamın beyanlarının yalan olduğunun ilk bakışta anlaşıldığını söyledi.”   iddialarını öne sürdü.

Londra'da 'Uygur Mahkemesi' kuruldu videosu

Bağımsız Uygur Mahkemesi

Sürgünde yaşayan Uygur Türklerince kurulan Dünya Uygur Kongresi’nin talebi ve girişimiyle Çin’in Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik  baskı, zulüm  uygulamalarının soykırım olup olmadığını araştıran ve Londra merkezli bir halk mahkemesi olan “Bağımsız Uygur Mahkemesi” haziran ve eylül aylarında toplanarak tanıkları dinlemişti.

Arkasında devlet desteği bulunmayan ve alacağı kararın herhangi bir bağlayıcılığı olmayan mahkemeye eski Sırbistan Cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç’in yargılanmasına öncülük eden insan hakları avukatı İngiliz Hukukçu ve bilim insanı Prof.Dr.Sir Geoffrey Nice başkanlık etmişti.

KAYNAK :  https://www.konhaber.com/habe cin_den_uygur_mahkemesi_taniklarina_odeme_yapildigi_iddialariyla_ilgili_aciklama-1630495.htm

Share
246 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ