logo

trugen jacn

ÇİN’İN KAYSERİ’DEKİ UYGUR MÜLTECİLERİN LOJMAN’DAN ATILDIKILARI YALANI ÇÖKTÜ !

Çin işgal yönetiminin Türkiye’deki Çin propagandası yapmakla görevli ÇKP zulmünün aklayıcı ve yalancısı Karanlık adlı ceridesi ile kiralık yalan makinalarını kullanarak ÇKP Faşizminin zulmünden kaçarak Türkiye’mize sığınan ve Kayseri’de devlete ait lojmanlarda barındırılan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü mültecilerin bu Lojmanlardan zorla atıldıkları yolundaki yalan ve iftiraları tamamen çöktü. Kayseri Valiliği’nin konu ile ilgili resmi açıklamaları ile bu Lojmanlarda barındırılan Uygur Türkü Mültecilerin ifadeleri Çin yalanlarının tamamen gerçek dışı iftira ve artniyetli propaganda amaçlı olduğu net olarak anlaşıldı. Kayseri’de yaşayan Uygur Türkleri hakkında bazı basın yayın organlarına çıkan ‘kaldıkları misafirhanelerden atıldığı’ iddiasının gerçeği yansıtmadığını bizzat dile getiren aileler, Kayseri Valiliğin, mağdur olmamaları için kendilerine maddi yardımda bulunduğunu belirttiler.

Uygur Türklerinden, 'misafirhanelerden atıldıkları' yönündeki iddiaya yanıt

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Kayseri‘de yaşayan Uygur Türklerinin, kaldıkları misafirhanelerden atıldığı iddiasının doğru olmadığı bildirildi.

Kayseri’de kaldıkları eski lojmanlardan çıkartıldıklarına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıklayan Uygur Türkleri, iddia edildiği gibi mağduriyet yaşamadıklarını söyledi. 

Binaları boşaltma sebebi; depreme dayanıksız lojmanlar

Kaldıkları eski lojmanlar depreme dayanıksız olduğu için yıkım kararı bulunduğunu, bu nedenle binaları boşalttıklarını belirten aileler, mağdur olmamaları amacıyla valiliğin kendilerine kira yardımı yaptığını ve kendi istekleriyle yeni evlerine yerleştirildiklerini anlattı.

Kayseri'deki Uygur Türklerinin resimleri ile ilgili görsel sonucu

“Bizi kimse sokağa atmadı”

Doğu Türkistanlı Abbas Abdulresul, 3 ay öncesine kadar ailesiyle eski lojmanda yaşadığını söyledi.

Yeni taşındığı evde ailesiyle çok mutlu olduğunu ifade eden 6 çocuk babası Abdulresul, “Kaldığımız lojman depreme dayanaksız olduğu için devlet bize kira yardımında bulundu. ‘Sizi daha sağlam ve temiz bir yere taşıyalım’ dediler. Allah, devletten razı olsun, kira yardımında bulunuyor. Yeni evimize taşındık. Bizi kimse sokağa atmadı. Devletimizden ve milletimizden Allah razı olsun.” diye konuştu. 

“Herkes bize yardımcı oluyor, Allah razı olsun”

Seyidali Semender de eski lojmanlarda 4 yıl yaşadığını, 2 ay önce de ev kiraladığını dile getirdi.

Vatandaşların kendilerine her konuda yardımcı olduğunu ifade eden Semender, “Kaldığımız binalar çürük olduğu için yeni evimize taşındık. Devlet kiralarımızı karşılayacağını söyleyerek bizi buraya getirdi. Çok memnunuz. Herkes bize yardımcı oluyor, Allah razı olsun.” dedi. 

Kayseri'deki Uygur Türklerinin resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Türkü ailelerin misafirhanelerden atıldığı iddia edilmişti

Kayseri’de bazı Uygur Türkü ailelerin, kaldıkları misafirhanelerden atıldığı yönünde medyada haberlerin yer alması üzerine valilik,  iddiaları yalanlayarak 96 ailenin kaldığı eski binalarla ilgili yıkım süreci başlatıldığını ve bu nedenle mağdur olmamaları için ailelere kira yardımı yapıldığını açıklamıştı.

Valilik şu açıklamayı yapmıştı:

“Soydaşlarımız Uygur Türklerinin misafirhaneden atıldığı şeklindeki haber gerçeği yansıtmamaktadır.

Soydaşlarımız Uygur Türkü 96 ailenin kaldığı binalarla ilgili yıkım kararı olduğundan, yıkım süreci başlatılmıştır.

Bunun üzerine soydaşlarımızın mağdur olmaması için kendilerine 800 TL aylık kira yardımı yapılmaktadır. Valiliğimizce kendilerine her konuda kolaylıklar sağlanmıştır.

Ayrıca hiçbir Uygur Türkü Soydaşımızın sınır dışı edilmesi söz konusu bile değildir.

Basında çıkan gerçek dışı ve provakatif amaçlı olduğu açıkça belli olan bu tür haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir.”

Kaynak: https://www.dirilispostasi.com/gundem/uygur-turklerinden-misafirhanelerden-atildiklari-yonundeki-iddiaya-yanit-5d – AA

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1925 Kez Görüntülendi.