logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN’İN DEMOGRAFİK SOYKIRIMI SÜRÜYOR : 5 MİLYON UYGUR ZORLA GÖÇ ETTİRİLDİ

Çin resmen katliam yapıyor! Uygur Türkleri tarihten siliniyor

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ÇKP. yönetiminin işgalindeki Doğu Türkistan’da Türklere yönelik soykırım cinayetlerinin şiddetini günden güne arttırarak sürdürüyor. İşgalci Çin yönetimi Doğu Türkistan’da demografik asimilasyon amacı ile ülkenin kırsal kesimlerinde yaşayan ve tarımla uğraşan yaklaşık 5 milyon Uygur yüzlerce yıldır,yaşadıkları evlerinden ve topraklarından hayvanları ve yaylalarından zorla uzaklaştırarak ülkenin başka ıssız bölgelere zorunlu göç ettirdikleri bildiriliyor.

Özgür Asya(rfa.org/uyghur) radyosunun ÇKP’nin resmi Rinminjibao(Halkın Günlüğü)gazetesinde 6 Kasım 2020’de yayınlanan bir yazıya dayanarak verdiği habere göre ; ” Uygur bölgesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan 5 milyon kişinin depreme dayanıklı başka bölgelere göç ettirildiğini” bildirdi.

Haberde şu iddialara da yer veriliyor ; Özellikle Uygur bölgesinin Uygurların yoğun olarak yaşadığı güney bölgelerinden başka bölgelere göç ettirilerek onları “depreme dayanıklı olarak inşa edilen yeni güvenli konutlara iskan edileceği ” yalanları de yer alıyor. Ancak.bölge uzmanları bu uygulamanın Uygurların çoğunlukta yaşadığı bu bölgelerden zorla göç ettirerek onları dağıtmak,yeni yerleştikleri yerlerde azınlık durumuna düşürmek ve onları daha iyi ve yakından kontrol etmek amacı taşıyan geniş ölçekli bir planın bir uygulaması olduğunu bildiriyorlar.

ÇKP yayın organı Çin Halk Günlüğü’nde şu çarpıcı ayrıntılar de yer alıyor ; ” Birkaç yıldır Yerkent’in Pamir dağları eteklerinde yer alan 8.Gurup Yerleşik bölgesi sakinlerinden hayvancılıkla uğraşan Emincan Taş ve ailesinin bu ilçenin yoksulluğu azaltma ve yeniden yerleşim bölgelerine iskan edilmeleri planı çerçevesinde Ebedi Barış anlamına gelen Çince adı Ankang Köyü’ne yerleştirildiği ifadesi yer alıyor.Haberde ayrıca geçtiğimiz son üç yıl içinde, Yarkent’e bağlı üç ilçesinin toplam 36 köyünden 1.915 hayvancılıkla uğraşan bin 915 Uygur ailenin “depreme dayanıklı güvenli evlerine ” yerleştirildikleri de ileri sürülüyor.

Raporda, “Güney Sincan’daki üç vilayet ve bir vilayet, Sincan’daki kırsal yeniden yerleşim projelerinin odak noktasıdır” dedi. 2016 yılından bu yana, güney Sincan’da üç ilde ve bir ilde toplam 837.800 kırsal konut projesi uygulandı ve 2020 yılına kadar Sincan’ın üç güney ilinde bir ilde 29.341 ev inşa edilecek ve bunların tümü tamamlandı. Tüm bölge toplam 1.169.800 kırsal konut projesi gerçekleştirdi ve yaklaşık 5 milyon çiftçi ve çoban depreme dayanıklı konutlara taşındı.

Uzmanlar Bu Uygulama Demografik Soykırım Amaçlı

Ancak.yabancı gözlemciler ve bölge uzmanları bu uygulamanın, bölgenin tarihi sakinleri olan Uygurları topraklarından izole etmek, onların geleneksel geçim kaynaklarını yok ederek onları zorla ortadan kaldırmak sonuç itibariyle onları topraklarından kopararak ekonomik ve sosyal sıkıntı ve problemlerle uğraşan sıkıntılı ve huzursuz yeni göçmen durumuna düşürmek olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca,bunların göç ettirildikleri yaşamaya uygun verimli yerleşim bölgelerine Çin’den göç ettirdikleri etnik Çinli göçmenlere peşkeş çekildiğini bildiriyorlar.


Share
248 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ