logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN’İN ÇİNVİRÜSÜ SALGININI UYGUR SOYKIRIMI İÇİN KULLANDIĞI ORTAYA ÇIKTI

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin işgal yönetiminin geçtiğimiz yılın Aralık ayında Çin’in Wuhen kentindeki Viroloji Labratuvarlarında üreterek Çin’e ve dünyaya yaydığı Çinvirüsü Covid-19 salgınını Uygur Türklerinin soykırımını hızlandırmak için kullandığı ortaya çıktığı bildirildi.

Codastroy.com sitesinde yayınlanan bir haber analizde Çinvirüsü salgını nedeniyle Merkezi Çin’deki endüstri bölgelerinde çalışan Çinli işçilerin karantina sebebiyle everinde tutulması sebebiyle üretimin durduğu ve etnik ayırımcılık nedeniyle işsiz ve aç bıraktığı onbinlerce Uygur gencini bu bölgelere zorla göç ettirdiği ve köle/İşçi olarak Fabrikalarda çalıştırarak üretimi sürdürdüğü bildirildi.

Diğer yandan ise Çin Komünist Yönetiminin Çinvirüsü salgını nedeniyle duran üretimini tekrar canlandırmak için Doğu Türkistan’da etnik ayırımcılık yaparak işsizlik ve açlığa mahkum ettiği Uygur gençlerini Doğu Türkistan’daki demografik asimilasyonu tersine çevirdiği bu bahane ile soykırım cinayetlerini hızlandırdığı belirtiliyor.

Yüzlerce Uygur insanının zorla çalıştırma programlarına taşındığını gösteren videolar, Çin’in Müslüman etnik gruba yönelik devam eden baskısına yeni bir ışık tuttu. 

Koronavirüs salgınının ilk aylarında, hükümet Hubei eyaletinde 50 milyondan fazla insanı kilitledi ve ülke genelindeki şehirlerde sıkı evde kalmak için önlemler aldı. Bununla birlikte, sosyal medyada paylaşılan görüntüler, aynı zamanda, kuzeybatıdaki Sincan eyaletinde Uygurların devlet tarafından yönetilen bir toplu göçünün gerçekleştiğini gösteriyor.  

Ocak ayında, aynı şirket tarafından yapılan ve sadece Çinli kullanıcılar tarafından sunulan TikTok’un bir sürümü olan Douyin’de tren, otobüs ve uçaklara doldurulan insanların kalabalığını gösteren düzinelerce video ortaya çıkmaya başladı.

Görüntüler Uygurların Pekin’in “yoksulluğu azaltma” girişimi olarak adlandırdığı şeyin bir parçası olarak taşındığını gösteriyor. Evden uzakta gönderildiklerinde, sıkıca incelenmiş fabrika işgücü programlarında çalışmaya alınırlar ve genellikle özel işgücü bileşiklerinde bulunurlar.

Şubat ayında, Sincan’daki Hotan şehrindeki yerel bir medya merkezi tarafından daha fazla video yayınlandı. Birinde, kırmızı anoraklarla eşleşen, yüzleri cerrahi maskelerle gizlenmiş bir kalabalık insan formasyonda duruyor. Her biri mavi bir kordon takıyor ve yanında bir valiz var. Bir resim yazısı, erkeklerin ve kadınların, Fujian ve Guangxi’nin ağır sanayileşmiş kıyı bölgelerine uçağa hazır göçmen işçiler olduğunu açıkladı.

Çin ulusal devlet medyası , Çin’in koronavirüs sayılarının zirveye ulaştığı gibi Şubat ayı sonlarında gerçekleşen taşımacılığı da kapsadı. 

Bir rapor, işçilerin “ücretsiz charter uçuşunda” gönderildiğini belirtti. Bir başka kadın ve erkek, bir teknoloji şirketinde üretim hattında çalışacakları Hunan eyaletine uçmak üzere görüntüler içeriyordu. “Maske yüzünün çoğunu kaplamasına rağmen hala heyecanını hissedebiliyordu,” diyor bir Uygur kadınından. Daha sonra makale ona “Elleriniz ve ayaklarınız hızlı olduğu sürece ne kadar çok yaparsanız o kadar çok kazanırsınız” diyordu. 

Çinli yetkililer Uygur halkını yoksunluktan kurtarmaya yardım ettiklerini ileri sürdüler. Hotan İnsan Kaynakları ve Sosyal Sözcüsü “Saldırganın önlenmesi ve kontrolünün ve yoksulluğa karşı mücadelenin ele alınmasını sağlamak için mümkün olan en kısa zamanda çalışmaya istekli olan işçilere

yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız” dedi. Güvenlik Bürosu, devlet tarafından işletilen Xinhua Haber Ajansı’na verdiği demeçte.

Mart ayında Douyin’de yayınlanan bir başka videoda, başlığa göre 850 kişilik bir grup, Xinjiang’ın ikinci büyük şehri Korla’ya tekstil sektöründe çalışmak üzere taşındı. Maskeli Uygurlar otobüslere ve trenlere binmeden önce tek bir dosyada yürüyor ve sıcaklıklarını kontrol ettirmek için sıraya giriyorlar.

Hükümetin yönettiği Uygurların tehcir edilmesi, uzmanlar ve insan hakları grupları tarafından Çin’in kitlesel gözetleme ve aşılama sisteminin bir uzantısı olarak tanımlandı . 2016’dan bu yana, Çin Komünist Partisi tarafından “mesleki eğitim merkezleri” veya “yeniden eğitim” tesisleri olarak adlandırılan toplama kamplarında bir milyon Uygur ve diğer Müslüman azınlık tutuldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı yorum taleplerine cevap vermedi.

Zorla çalıştırma ayrıca Sincan’ın hapishane sisteminin bir parçasını oluşturur. 32 yaşındaki Nursimangul Abdurashid, 2013 yılında eyaletten ayrıldı. Şimdi kocası ve altı yaşındaki kızıyla birlikte Türkiye’de pazarlama yöneticisi olarak çalışıyor. Kaşgar şehrini terk ettiği yıldan bu yana, ailesi ve iki erkek kardeşi gözaltına alındı ​​ve aile evi artık boş. 

2017 yılında Abdurashid, ağabeyinin bir elektronik fabrikasında görevlendirildiğini, bir borcun ödenmediği iddiasıyla Artux şehrinde bir gözaltı kampında tutulduğunu öğrendi. Aynı yıl, erkek kardeşi Türkiye’de çalışmak için bir pasaport başvurusu yaptıktan sonra tutuklandı ve “terörist faaliyetlerde bulunmaya hazırlanmakla” suçlandı. 

Abdurashid, üniversiteye gitme konusunda nasıl umutsuz olduğunu hatırlattı. “Öğretmen olmak istiyordu. Hayalini bıraktı ”dedi.

Abdurashid şimdi her iki kardeşinin de (30 ve 34 yaşlarında) Sincan’ın zorla çalıştırma sistemine daha derine itilmesinden korkuyor. Şimdi, Douyin videolarında Uygur işçilerinin yüzlerini inceliyor ve onlara ne olduğunu bulmaya çalışıyor. 

“En azından onları canlı görmek istiyorum,” dedi. “Bilinmeyene doğru giden çok sayıda genç erkek ve kız görmek beni çok üzüyor.”

Çin uzmanları, tutuklamaların ve zorla çalıştırmanın Sincan’daki Uygur yaşamını yok etmek için kasıtlı bir stratejinin parçası olduğuna inanıyor. Hükümetin çöküşü sırasında dil, mimari, din ve kültür saldırıya uğramış ve bastırılmış olsa da, binlerce Uygur’un zorunlu göçü tüm toplumu parçalama girişimi olarak görülebilir.179 kişilik bir grup, güneybatı Sincan Hotan’dan Fujian ve Guangxi’deki işgücü programlarına charter uçuşuna başlamadan önce “sıkı çalışmanın güzelliği” hakkında bir konuşma duymak için sıraya girdi.

Avustralya raporunun baş yazarı Vicky Xiuzhong Xu, “Temel amaç insanları memleketlerinden uzaklaştırmak, ailelerinden, köklerinden soyutlamak ve kaçmalarını veya hareket etmelerini zorlaştırmak” dedi. bir Zoom çağrısı. “Kendilerine atanan bu çalışma düzenlemelerine daha bağımlı hale geliyorlar. Bu, yeniden eğitim kampanyasının çabalarının bir parçası. ” 

Haziran ayı ortasında Başkan Donald Trump , Sincan’daki Uygur Müslümanlarına yönelik muamelesi nedeniyle Çin’e yaptırım uygulamak için yasa tasarısını imzaladı Yeni yasa, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un yeni bir kitaptan sızan alıntılardan kısa bir süre sonra, Trump’ın Başkan Xi’ye eyaletteki hapishane kamplarının inşasıyla “devam etmesi gerektiğini” söylediğini iddia etti. 

Bu arada, Zumret Dawut, Douyin’i izlemeye devam ediyor ve Çin’in halkına yönelik baskılarına dair daha fazla kanıt arıyor. Pek çok videoda duyulan “Bella Ciao” ​​nun Çince versiyonu hakkında çok şey düşünüyor. Bir zamanlar 19. yüzyıl İtalya’sının pirinç tarlalarındaki sert koşullara karşı protesto eden tarım işçilerinin marşı olan şarkının sözleri, “Hepimizin özgürlük içinde çalışacağımız gün gelecek” şeklinde bir satır içeriyor. 

“Bu halkımıza bir mesaj,” dedi Dawut. “Bizi unutma.”

Rachel Sherman ve Joseph Gordon araştırmaya katkıda bulundular. 

Okuduğunuz hikaye, kapsamımızın bir parçası olarak takip ettiğimiz karmaşık ve sürekli değişen bir hikayenin küçük bir parçasıdır. Bu kapsayıcı hikayeler – gerçeğe karşı savaşı besleyen dezenformasyon kampanyalarının veya büyüyen otoriterliği güçlendiren yeni teknolojilerin, Coda’nın aralıksız ve tekil bir odakla kapladığı krizlerdir. Size başka bir yerde görmediğiniz hikayeleri getirmek, haber döngüsünde eksik bağlam sağlamak ve kapsadığımız krizler arasındaki sürekliliği aydınlatmak için düzinelerce yerel ve uluslararası muhabir, video gazetecisi, sanatçı ve tasarımcı ile çalışıyoruz. 

Share
284 Kez Görüntülendi.