logo

trugen jacn

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DA SAHNELEDİĞİ ÇADIR TİYATROSUNUN İKİNCİ PERDESİ DAHA KOMİK

Çin, Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygurlara yönelik zulmünü gizlemek için her geçen gün yeni akılalmaz uygulamalara başvuruyor. Pekin’in uyguladığı asimilasyonları araştırmaya gelenlere farklı bir izlenim yaratmak için, Urumçi’de yerel halka normalde kapalı olan camilerde ibadet etmeleri karşılığında ücret teklif ettiği ortaya çıktı.

Çin tiyatrosunda ikinci perde daha komik

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in Doğu Türkistan’a yönelik zulmü artarak sürüyor. Tüm dünyada gittikçe yankılanan baskılara karşı da Pekin yönetimi, Mısır gibi bazı ülkeleri devreye sokarak karşı bildiriler yayınlamaya başladı. Çin ayrıca, dünyada bazı sivil toplum kuruluşları, medya kurumları ve siyasilere yönelik de dikkat çeken bir adım atmaya başladı. Bu kapsamda zulmün yaşandığı topraklara geziler düzenleyen Çinli yetkililer, hiçbir sorun olmadığına yönelik ortamlar yaratmaya ve farklı izlenimler vermeye başladı. Ancak Çin’in bu oyunu ise ülkeden ayrılanların yaşananları anlatmaya başlamasıyla son buldu. Geçtiğimiz ocak ayında ABD’ye yerleşen Zumuret Dawut, BM’de verdiği ifadede akılalmaz bir gerçeği aktardı. Dawut, halen bölgede yaşayan 79 yaşındaki babasının evine 8 Çinli yetkilinin geldiğini belirterek, babasından para karşılığı bölgedeki yerel camide ibadet etmesinin istendiğini söyledi.  

Pekin’in başvurduğu bu yöntemin bölgeye gelen ziyaretçileri aldatmak için olduğunu söyleyen Dawut, edindiği bilgileri şöyle anlattı: “Urumçi’de yaşayan babamın yanına gelip dikkat çeken bir istekte bulundular. Normalde ibadete kapalı olan yerel camide ibadet etmeleri karşılığında bir ibadet karşılığı 20 renminbi teklif ettiler. 5 vakit namaza göre bu rakam 100 renminbi yani 18.50 dolar yapıyor. Tüm bunların gerekçesi de inanılmaz bir nedene dayanıyor. Bazı günler bölgede sanki hiçbir şey olmuyormuş gibi, sanki zulüm kampları sözde eğitim kampıymış gibi, Uygurlar da günlük hayatlarına normal bir şekilde devam ediyormuş gibi bir senaryo yaratıyorlar. Yaşananları farklı göstermek istiyorlar. Camilerde herkes özgür bir şekilde ibadet ediyor havası yaratmak istiyorlar.” 

Çin tiyatrosunda ikinci perde daha komik

Öte yandan Çin’in bu oyununun farklı bir boyutu bulunuyor. Zumuret Dawut, Urumçi’de Çin’in özgür ve açık bir toplum izlenimi vermek için devlet çalışanlarını da kullandığını söyledi. Bu kapsamda öğretmen ve polislerin sivil bir şekilde gezilerin düzenlendiği günler sokaklarda gezdirildikleri, alışverişe gönderildiklerini ve taksi ve otobüsleri kullanmalarının istendiğini de söyledi. Bazı görevlilere de bu performansları karşılığında ücret ödendiğini kaydetti.  

MÜSLÜMAN KADINLARA  

GÖZLEMLEME ZULMÜ: Öte yandan Çin’de eşleri toplama kamplarında tutulan Müslüman kadınların, kendilerini evlerinde gözlemlemek üzere vazifelendirilen erkek devlet görevlileriyle yataklarını paylaşmaya zorlandıkları iddia edildi. Radio Free Asia’ya (RFA) konuşan Komünist Parti kaynakları, parti çalışanlarının bir hafta kadar süren gözetim ziyaretleri sırasında zulüm gören Uygur azınlık ailelerinin üyeleriyle devamlı uyuduklarını söyledi. Gözlemleme uygulaması, Çin’in batısındaki Sincan bölgesinde Müslümanlara yönelik sistematik baskının bir parçasını oluşturuyor. Sosyal medyaya da yansıyan uygulamanın görüntüleri de gösteriyor.

KAYNAK : https://www.karar.com/dunya-haberleri/cin-tiyatrosunda-ikinci-perde-daha-komik-1375838# ( Haber Kenan BUTAKIN)

Share
542 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ