logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ CAMİ VE DİĞER DİNİ MEKANLARIN YIKIMINA HIZ VERDİ

ABD merkezli ve dünyanın önde gelen yayın organlarından TheNew York Times(NYT) gazetesi yayınladığı bir haber yorumunda Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere ait tarihi birçok cami, türbe ve diğer kutsal dini mekanları kapatarak işlevlerini engellediğini bir çoklarını ise kültür merkezi,bar ve Çocuk bahçesi gibi yapılara dönüştürklerini bir çoklarını ise yıkarak ortadan kaldırdıklarını açıkladı. Tahrip edilen cami ve diğer kutsal dini mekanlarının son durumunun ise, uydu görüntüleriyle  tesbit edildiğini de bildirdi.

Uygur Türkleri'ne Çin zulmü!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Çin yönetiminin Uygurların ve Müslüman diğer azınlıkların yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi genelinde son yıllarda birçok cami, türbe ve diğer kutsal mekanı kapattığını ya da yerle bir ettiğini aktaran New York Times (NYT) yıkımın boyutunu uydu görüntüleriyle ortaya koydu.

Uzun yıllar boyunca bölgedeki Müslümanların inanışını ve kültürünü yansıtan İmam Asım Türbesi gibi yapıların bir bir yok olmasına dikkati çeken NYT, bu tür faaliyetlerin Sincan’daki Uygur, Kazak ve diğer Orta Asyalı etnik grupların mensuplarını Çin Komünist Partisi’ne (ÇKP) sadık bireyler haline getirme kampanyasının parçası olduğunu yazdı. “Asimilasyon” stratejisi nedeniyle yüz binlerce kişinin “beyin yıkama” merkezlerine götürüldüğünü belirten gazete, Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü’nün (ASPI) son yıllarda bu bölgedeki dini yapıların yıkılmasını ya da değişimden geçirilmesini gösteren yeni raporuna atıfta bulundu.

Fergus Hanson on Twitter

Buna göre 2017’den bu yana Sincan genelinde yaklaşık 8 bin 500 caminin tamamen yerle bir olduğu ve bu sayının hükümet verilerine göre bölgedeki toplam cami sayısının üçte birinden fazlasına denk geldiği kaydedildi. Enstitü adına araştırmaya öncülük eden Nathan Ruser, “(Çin) Kültür Devrimi’nden bu yana eşi benzeri görülmemiş boyutta bir yıkım ve silme kampanyası yürütüldüğü görülüyor” dedi.

ASPI çalışma için Sincan genelinde seçtikleri 533 camiyle ilgili bilgileri toplayıp bu bölgelerin farklı zamanlarda çekilmiş uydu görüntülerini analiz etti. Kuruluş ayrıca, bölgedeki türbelerin, mezarlıkların ve diğer kutsal yapıların durumunu devlet destekli bir anket ve online kayıtlar üzerinden tespit edilen 382 konum örneğiyle gözden geçirdi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, gökyüzü ve açık hava

Kaynak : https://www.sonmuhur.com/haber/uygur-turklerine-cin-zulmu-6415fbclid=IwAR2sSwWaH2pS2A0CSGcr2Bsb2GnoaqA6mNoeoxkbN2w3Br6Htoq0tdkjxt8

Share
227 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ