logo

trugen jacn

ÇİN’DEN TOPLAMA KAMPI İTİRAFI : SON 4 YILDA 6 MİLYON KİŞİ’YE “EĞİTİM”VERDİK”

مەجبۇرىي ئەمگەك مەيدانىدا ئوتتا كۆيۈپ ئۆلگەن نەبىجان روزىنىڭ جەسىتى جەمئىيەتتىن خۇپىيانە ھالدا يەرلىككە قويۇلغان

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Çin işgal yönetimi   yayınladığı bir raporda 2016-2020 yılları arasında   Doğu Türkistan’da ” Eğitim Merkezi” ile açtığı Çin tipi Nazi/Toplama Kamplarında en az 6 milyon kişiye “Eğiitim ” verdiklerini açıkladı.

Çin Komünist Partisi(ÇKP)’nin  kurumsal resmi internet  sitesinde yayınlanan raporda Çin’in 13. Beş Yıllık Planı çerçevesinde  sözde ” Uygur Özerk  Bölgesi”nde   en az 5,95 milyon kişinin  mesleki beceri eğitimine  tabi tutulduğunu ,bunlardan eğitimlerini tamamlayan  2.34 milyondan fazla kişinin  çeşitli iş yerlerine  istihdam edildiklerini iddiası yer alıyor.

Raporda   şu  iddialar de yer alıyor : “Yeniden eğitim merkezleri”‘nde olarak  tanımlanan Toplama Kamplarında  yasaları kısmen ihlal  ettiği öne sürülen  kişilere “mesleki becerileri ”   ve  Toplumsal yaşamlarında sosyalleşmeleri ve yararlı ve  zinde  vatandaşlar olmalarına yardımcı  olunmuştur.”

Çin’in resmi Yeni Çin Haber Ajansı 23 Eylül’deki bir haberinde, ÇHC.yönetiminin  13. Beş Yıllık Kalkınma Planı döneminde “Sincan Uygur Özerk Bölgesi”‘nde  açılan “Mesleki Eğitimi Geliştirme  Merkez”lerinde  azınlıkların(Türklerin)  eğitimi ve mesleki beceriler kazandırılması için büyük çabaların sarfedildiği ve Merkezlere alınan kişilere  “çeşitli iş eğitimleri gerçekleştirdi.  İşgalci yerel yetkililer bu dönemde bölgedeki sözde işsizlik oranını yüzde 4’ün altına  düştüğünü de ileri sürüyor.”

Uzmanlar : Çin’in 13. 5 Yıllık Kalkınma Planı  Uygurların Tarihinde En Ölümcül Dönem

Bölge Uzmanları, Çin işgal yönetiminin bu ” Çok olumlu” raporunun gerçeklerini asla yansıtmadığını tersine, Çin’in 13.Dönem Kalkınma Planı olarak lanse ettiği  bu dönemin Uygur Türklerinin tarihinde  en ölümçül dönem olduğunu belirtiyorlar.

” Mesleki Eğitim Merkezleri”  Değil, Çin Tipi Nazi /Toplama Kampları 

Uzmanlar, Çin’in Mesleki Eğitim Merkezleri olarak tanımladığı bu merkezlerin aslında  gerçekleri hiç yansıtmadığını  tersine Çin işgal yönetiminin 2017 yılı başlarından  itibaren  Doğu Türkistan genelinde açtığı Çin Tipi Toplama/Nazi Kampları  olduğu, Eğitim Merkezleri   iddiasının  ÇKP’nin uluslararası toplumu aldatma ve  kandırmaya yönelik bir yalanlar menzumesi  olduğunu bildiriyorlar.  Bu  Çin tipi Nazi/Toplama kamplarında   yasa dışı ve hukuksuz  olarak tutulan Uygur,Kazak,Kırgiz ve diğer Türklere baskı, zulüm, fiziki ve psikolojik işkencelerin sistematik olarak yapıldığını,Kadınlara cinsel taciz ve saldırı gibi insanlık dışı uygulamalar yapıldığını  bu gerçeklerin bir şekilde  Kamptan kurtulabilen Tanıkların ifadesi  ile kanıtlandığını  belirtiliyor.

Ayrıca,  Çin’in 13.dönem 5 yıllık  Kalkınma planının uygulanması  süresince Uygur bölgesinde en az   1.8 milyon insanın  sebepsiz olarak tutuklandıklarını  ve süresiz(sonu açık) olarak  bu toplama kamplarına hapsediklerini  bunun ise  Uygurların esaret  tarihinin en  kara bir dönemi ve bu planın de Uygurlar için ölümcül plan olduğu bildiriyorlar.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir rapora göre,  Çin yönetiminin Doğu Türkistan Türklerine yönelik bu baskı ve zulüm uygulamasının İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler Nazizminin Yahudi ulusuna karşı işlediği insanlık suçlarından sonra bir ilk olduğunu  hiç bir ulusun  Çin’i Uygurlara reva gördüğü gibi  toplu olarak  gözaltına alınmadığını, onlar gibi  sessizce kayıp ve yok edilmediklerini  ve  toptan  Kamplara hepsedilmemiştir.”

ABD.’nin raporunda yine şu bilgiler de yer alıyor : ” Çin’in bu Kalkınma Planı  döneminde Uygurların dili ve dini inançları suç kapsamına alınarak yasaklanmıştır. Onların kültürleri örf ve  adetleri engellenmiştir.   Uygurların nesillerinin devam etmemesi ve çoğalmalarının engellenmesi için Uygur kadınlara çeşitli yöntemlerle  doğurganlık yetenekleri yok edilmiştir. Uygur aileler zorla  bölünerek aile birliği yok edilmiştir. Uygur işadamlarının ve girişimcilerin mal varlıklarına el konularak yasa dışı olarak malları gasbedilmiştir. Uygurlardan gasbedilen ve zorla el konulan malları ve mülkleri  Çin’in ticari İnternet Sitelerinde açık arttırma ile satılmıştır.

Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygulamalarını 8 Ülke Soykırım olarak tanımıştır

Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’daki  bu baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları uluslararası toplumun BM.başta ülkelerin ve uluslararası insan hakları ve hukuk kuruluşlarının raporları  ile tescillenmiştir.  Çin’in,Uygurlara yönelik bu  baskı ve zulüm uygulamaları şimdiye kadar 8 batılı ülke tarafından insanlığa karşı işlenmiş  suçların tanımına giren Soykırım  olarak tanınmıştır.

 

Share
279 Kez Görüntülendi.