logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN’DEN İTİRAF : BİN 588 UYGUR TÜRKÜNÜ ÖLDÜRDÜK !

Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan’daki kamplar nedeniyle uluslararası arenada eleştirilen Pekin yönetimi, eyalette 2014’ten bu yana “azılı terörist” olduğunu öne sürdüğü bin 588 kişinin tamamen etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
Terör devleti Çin’den itiraf: Bin 588 Uygur Türk’ü öldürdük

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisince “Yeni Dönemde Ulusal Savunma” başlığıyla yayımlanan “Beyaz Kitap” raporunda, ulusal savunma alanında reform ve politikalarla, bölgesel ve küresel meselelere ilişkin açıklamalar yer aldı.

Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan’daki kamplar nedeniyle eleştirilen Pekin yönetiminin raporunda, Çin’in “terörün ve aşırıcılığın” her türlüsüne kararlılıkla karşı çıkacağı belirtilerek, “2014’ten bu yana Sincan Uygur Özerk Bölgesi hükümetinin yardımıyla, bin 588 ‘azılı terörist’ tamamen etkisiz hale getirildi, 12 bin 995 “azılı terörist” tutuklandı.” ifadeleri yer aldı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine üye 22 ülke, 11 Temmuz’da Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara yönelik muamelesini eleştiren ve kitlesel gözaltıların durdurulması çağrısında bulunan mektup imzalamıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) raporunda, son 2 yılda Doğu Türkistan’da çok sayıda kişinin “önleyici polisiye tedbir” adı altında suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi bakımdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın toplama kamplarına gönderildiği belirtilmişti.
BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi. Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini geri çeviriyor.

Kaynak: AA

Share
1466 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ