logo

trugen jacn

ÇİN, MÜSLÜMAN TÜRK KANINA DOYMUYOR : DOĞU TÜRKİSTAN’DA UYGURU DAHA İDAM ETTİ

İşgalci ve soykırımcı Çin,Doğu Türkistan’damüslüman Türk kanına doymuyor ve  katliamını sürdürüyor. ÇKP İşgal ve Sömürge yönetiminin Sözde Özerk Bölgesi Yüksek Halk Mahkemesi Başkan Yardımcısı  Wang Langtao,  2 Uygur idam hükümlüsünün daha infazının gerçekleştirdiklerini   bildirdi. ÇKP’lı Mahkeme Başkan Yardımcısı ayrıca infazı edilen  eski mahkumların eski hükümet görevlisi olduğunu ve suçlarının  “bir terör örgütüyle birlikte Çin yönetimine  komplo kurmak, rüşvet almak ve ayrılıkçı faaliyetlerde bulunmak” olarak açıkladı.

Çin zulmünün bir başka yüzü: 2 Uygur Türküne idam cezası

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri üzerindeki insanlık dışı politikalar ve soykırım uygulamaları devam ediyor. Doğu Türkistan hükümetinin internet sitesinde salı günü yapılan açıklamada, Sincan Adalet Departmanı eski Başkanı Shirzat Bawudun ve Sincan Eğitim Departmanı eski Direktörü Sattar Sawut’a “ülkeyi bölmeye çalışma” suçu nedeniyle iki yıl ertelemeli olarak idam cezası verildiği kaydedildi.

Sincan Yüksek Halk Mahkemesi Başkan Yardımcısı Wang Langtao, bir basın toplantısında, Bawudun’un ülke yönetimine karşı “bir terör örgütüyle komplo kurduğunu, rüşvet aldığını ve ayrılıkçı faaliyetlerde bulunduğunu” söyledi.

İŞ BİRLİĞİ SUÇLAMASI

Devlet haber ajansı Xinhua, Bawudun’un Birleşmiş Milletler tarafından “terör örgütü” olarak kabul edilen Doğu Türkistan İslami Hareketi’nin (ETIM) önemli bir üyesiyle 2003 yılında görüşüp iş birliği yapmaktan suçlu bulunduğunu yazdı.

Sattar Sawut’un ise “etnik ayrılıkçı hareketlerde bulunmak, şiddet ve terör eylemlerine karışmak, Uygur dilinde aşırı dini içerikli yayınlar bulundurmak ve rüşvet” suçlamasıyla aynı cezaya çarptırıldığı aktarıldı.

Mahkeme söz konusu aşırı dini yayınların Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de, 2009’da isyana sebebiyet verdiğini ve bu olaylarda en az 200 kişinin öldüğünü açıkladı.

ÇİN İDAM CEZASINDA BİRİNCİ

Birleşmiş Milletler ve insan hakları örgütleri verilerine göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 1 milyona yakın Uygur, Kazak, Özbek ve diğer etnik kökenli azınlık, eğitim adı altında toplama kamplarında zorla çalıştırılıyor. Birçok sivil toplum kuruluşu bu kamplarda Uygurlara yönelik işkence, tecavüz, hükümet lehine propaganda, işçi sömürüsü gibi birçok suçun işlendiğine dair somut kanıtların olduğunu belirtiyor.

Uluslararası Af Örgütü verilerine göre dünyada en fazla idam cezası ve infaz Çin’de uygulanıyor. Resmi olmayan rakamlara göre her sene binlerce kişi ülkede idam ediliyor.

Kaynak : https://www.karar.com/cin-zulmunun-bir-baska-yuzu-2-uygur-turkune-idam-cezasi-1611880

Share
136 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ