logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN DOĞU TÜRKİSTANLI MÜSLÜMAN TÜRK AİLELERE SAPKINCA İŞKENCELER YAPIYOR

Çinliler Uygurların evlerinde kalıyor resimleri ile ilgili görsel sonucu

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Eşleri tutuklama kamplarında tutulan Uygur kadınlar, Çinlilerle aynı yatakta uyuma işkencesi yaşıyor. Kadınların, evlerinde onları takip için görevli Çinli görevli ile birlikte yatmaya zorlandıkları açıklandı.

Çin Komünist Partisi kaynaklarından aktarılan bilgilere göre Çin görevlileri, düzenli şekilde Uygur aileler ile birlikte uyuyor.

Bu uygulama, Kızıl Çin tarafından Sincan özerk bölgesinde Müslümanlara yönelik yapılan sistematik zulmün bir parçası.

İnsan hakları aktivistleri, çoğu erkek olan 1 milyondan fazla Uygur’un, yerleri bilinmeyen kamplarda farklı gerekçelerle keyfi şekilde gözaltında tutulduğunu belirtti.

Söz konusu kişilerin, her geçen gün daha sert güvenlik uygulamalarına maruz kaldığını söyleyen insan hakları aktivistleri, kontrol noktalarında arama, kimlik kartlarıyla arama ve yüz tanıma sistemi gibi önlemlerin de bu güvenlik uygulamaları kapsamında olduğunu belirtti.  

Geçen yılın başından bu yana Sincan bölgesindeki Uygur ailelerden, hükümet yetkililerini evlerine davet etmeleri, onlara yaşam görüşleri hakkında bilgi vermeleri zorunlu tutuluyor.

Aynı şekilde Ateist Çin, bölgeye bir milyondan fazla casus yerleştirdi. Bu casuslar, “birlikte çalışmak ve aile olmak” olarak da bilinen bir proje çerçevesinde her iki ayda bir Uygurların evlerinde kalmakla görevlendirildi.

Çin Komünist Partisi’nden (ÇKP) bir yetkilinin belirttiğine göre, hükümetin takip amacıyla ailelerin “akrabaları” olarak nitelendirdiği görevliler, ziyaretleri sırasında çalışıyor, ‘ev sahiplerinin’ evlerinde yemek yiyip sık sık aynı yatakta yatıyorlar.

Çinliler Uygurların evlerinde kalıyor resimleri ile ilgili görsel sonucu

Yingisar bölgesinde 70 ila 80 aileyi denetleyen ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, gece gündüz ‘belirlenmiş’ bu akrabalarıyla birlikte kaldığını ifade etti.

Yetkili, “Bir veya iki kişinin aynı yatakta uyuması normal. Hava soğuksa, üç kişi birlikte yatabilir” dedi.

Çinli yetkili, casusları, ideolojileriyle Uygur ailelere yardım etmeye ve onlara Çin Komünist Partisi’nin fikirlerini benimsetmeye çalıştığını, ailelerle birlikte yaşam hakkında konuştuklarını söylerken, “Birlikte geçirdikleri süre boyunca iki taraf arasında iyi duygular gelişiyor” dedi.

Çinli yetkili, “Kadınların, casus erkek ‘akrabalarıyla’ birlikte aynı alanda bulunması normal bir hale geldi” şeklinde konuştu.

Çin, söz konusu programı ‘gönüllü’ olarak nitelendiriyor. Çinli Müslümanlar da herhangi bir hükümet girişimini reddetmelerinin, kendilerini potansiyel radikalizm yanlıları olarak damgalayabileceğini oldukça iyi biliyor. Sosyal medya aracılığıyla da düğünlere, cenazelere veya diğer etkinliklere katılan yeni ‘akrabaların’ görüntüleri paylaşılıyor.

Yingisar bölgesindeki Mahalle Komitesi Başkanı yaptığı açıklamada, görevli personellerin evlerde kaldıkları süre boyunca düzenli olarak ‘Uygur kadınlarla’ yan yana uyuduklarını belirtti.

Öte yandan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Uygur ailelerinin ziyaretleri reddetme seçeneğinin bulunmadığını açıklarken, yalnızca birincil hakları ihlal etmekle kalmayıp, bölgede nefreti de körükleyen bu uygulamanın, son derece ‘insafsız’ bir uygulama olduğuna da dikkati çekti.

Çin’in bölgedeki faaliyetleri hususunda örgütte çalışan bir uzman olan Maya Wang, “Sincan’daki Müslüman aileler, kelimenin tam anlamıyla, evlerinde kendilerini takip eden devlet casuslarının gözetiminde yemek yiyorlar ve uyuyorlar” dedi.

Dünya Uygur Kongresi sözcüsü Peter Irwin de yaptığı açıklamada, programın Çin’in Müslümanlara yönelik uyguladığı baskı çerçevesinde son derece sapkın bir adım olduğunu belirtti. Irwin, “Temsil ettikleri şey, özel hayat ile kamusal hayat arasındaki çizginin tamamen yok edilmesi. Çinli erkek veya polislerin, Uygurların evlerinde bulunması yeni bir eylem değil. Bu durum, insanları en yakın şekilde kontrol altında tutma amacıyla ilgilidir” ifadelerini kullandı.

Peter Irwin, “Program, insanların kendilerini özgürce ifade edememesini sağlayarak Uygurların kimliğini ortadan kaldırmayı amaçlıyor” dedi. Görevli kişilerin, resmi olarak belirli takip ziyaretleri sırasında Uygurlu ailelerin yataklarında uyuduklarının bilindiğine dikkati çeken Irwin, “Bu, geçmişte de oldu. Bu tür olayların raporları var” dedi.

Dünya Uygur Kongresi sözcüsü, “Başka bir ülkede veya dünyanın başka bir yerinde bu durum yaşansaydı, bunu delilik olarak düşünürdük. Fakat Çin’de, son iki veya üç yılda neler yaptıklarını düşündüğümüzde, durum tanıdık geliyor. Elbette insanlar takip ediliyor. İnsanların başkalarıyla birlikte bir yatakta uyudukları biliniyor. Bu, daha önce hiç tanık olmadığımız çok sapkın bir adım” dedi.

Öte yandan Çin, ev ziyaretlerinin “etnik uyumu” hedeflediğini savunarak, görevlilerin ailelere Çince ve Ateist Çin Komünist Partisi’nin marşlarını öğretmekle, grup etkinliklerine katılmakla ve ev işlerine yardım etmekle sorumlu olduğunu iddia etti.

Komünist Çin, Sincan’daki bu sert uygulamalarını 2014 yılında başlattığı sözde “teröre karşı savaş” olarak nitelendiriyor. Başlangıçta tutuklama kamplarının varlığını kabul etmeyen hükümet, daha sonra bu kampları gönüllü “mesleki eğitim merkezleri” olarak nitelendirdi.

Bunun yanı sıra eski tutuklular, bu kamplardaki arkadaşlarının işkencelere, deneylere ve tecavüzlere maruz kaldığını iddia etti. Geçen hafta Birleşmiş Milletler üyesi 22 ülke, Pekin’in Müslümanlara karşı zulmünü kınayarak, Çin’e ‘insan haklarına ve vatandaşlarının inanç özgürlüğüne saygı duyma’ çağrısında bulundu.

KAYNAK://kokludegisim.net/haberler/cinden_uygur_ailelere_sapkin_iskence?f

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
907 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ