logo

trugen jacn
12 Mayıs 2015

İŞGALCI ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA UYGURLARDAN SONRA ÇEVREYİ DE KATLEDİYOR

Kaşgar-Hava Kirliliğiö

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
Doğu Türkistan’daki Çin işgal yönetiminin Müslüman Uygur Türklerinden sonra bu kez çevreyi katletmeye başladığı bildiriliyor. Ülkenin demografik yapısını değiştirmek ve Çinlileştirmeyi bir an önce sağlamak amacı ile plansız ve kontrolsüz olarak teşviklerle Çin’den zorla getirdiği etnik Çinli göçmenler bütün doğal kaynakları yutarak ve tahrip ederek  yok ediyor.Ormanları,yaylaları,Teklemakan çöllerindeki binlerce yıllık Toğrak ormanlarını tahrip ediyor.Merkezi Çin’deki hava kirliliğini azaltmak ve etnik Çinli nüfusun sağlığını korumak amacı ile demode olmuş ve çevreyi aşırı derecede kirleten fabrika,enerji santralları ve işletmeleri bu ülkeye naklederek çalıştırıyor.Bu işletmelerde çalışacak işçileri de Çin’den getiriyor ve ülkenin Çinlileşmesini gerçekleştiriyor. Buna akarşılık insan sağlığını tehdit eden çevre felatekini önlemek için hiçbir yatırım yapmıyor ve tedbir de almuyor.Etnit Çinlilerin yaşadığı her türlü modern yaşam  konforunun cömertçe sunulduğu özel Çin mahallerinde yaşayan göçmen Çinliler   de Müslüman Uygurlar gibi etkileniyor ve zarar görüyür.
Aşağıda dün bize ulaşan ve Kaşgar’da görülen çevre felaketine ait resim her şeyi açıkça ortaya koyuyor.Hafta sonundan itibaren Pamir dağları eteklerinde yer alan Kaşgar ve çevresinde toz bulutları göğü kaplamış durumda.Göz gözü görmüyor.Havadan toprak yağıyor.Yaşlılar ve hastalar bundan çok etkileniyorlar. Solunum yolu rahatsızlığı olanlar hastanelere koşuyorlar.Ancak.hava kirliği için yapılacak bir şey olmadığı söylenerek evlerine gönderiliyor.
Uzmanlar bunun esas sebebinin doğal ortamın Çinli göçmenler tarafından tahrip edilmesi olduğunu  söylüyor.Bu felaketin esas sebebinin  temiz hava sağlayan çevredeki orman ve bitki örtüsünün tahrip edilerek Çinli göçmenler için konut yapılmasına bağlıyorlar. Ayrıca,zaten suyu az olan bölgenin su kaynaklarınan kirlenmesi ve yeterli olmaması bunun en önemli sebepleri olarak gösteriliyor.
Kaşgar’ın hava kirliliği ve çevre sorununun  uzun süreden beri uluslar arası sağlık ve Çevre Kuruluşlarının gündeminde olduğu biliniyor.Geçen ay Dünya sağlık örgütü Kaşgar bölgesinde görülen hava ve çevre kirliliğinin insan hayatını tehdit edecek boyutlara ulaştığını ve kirlilik bakamından dünya’da  3. en kirli bölge  Olduğunu açıklamıştı.
Geçen yıl yurt Özgür Asya Radyosuna   açıklamalar yapan Kumullu bir Uygur yöneticinin şu sözleri çevre kirliği ve tahribatını çok güzel özeliyor,” Piknik yaptığımız Kumul’un en güzel sayfiye yerlerinden olan Rahatbağ Çin’in çevreyi tahrip etmesi  sonucunda Cehennembağ’a dönüştü.Burada kurdukları enerji santrallarında  bölgemizden çıkan kömürleri kullanarak enerji elde ediyor.Bu temiz enerjiyi Çin’e götürüyor.Onun kiri,ısı ve pisliğini bize bırakıyor.Ana karnındaki bebeklerimiz solunum hastası olarak dünya’ya geliyor.”şeklinde konuşmuştu.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1911 Kez Görüntülendi.