logo

trugen jacn

ÇİN, ARTUŞ’TA ACİL DURUM İLAN ETTİ, ANCAK HALKIN GIDA STOKLAMASINA İZİN VERMEDİ.

ئۇيغۇر دىيارىدا دائىرىلەر ئېلىپ بېرىۋاتقان ۋىرۇستىن مۇداپىئەلىنىش تەشۋىقاتىدىن كۆرۈنۈش. 2020-يىلى يانۋار.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin İşgal yönetiminin  Wuhan’da ortaya çıkan ve tüm Çin geneline yayılan Çin Vebası Corona salgınını bahane ederek İşgali altındaki Doğu Türkistan’dakii devlet terörü içerikli baskı  ve zulümlerini bir kat daha arttırdığı açıklandı.

 Çin vebası Corona bahanesi ile Çin genelinde   olduğu gibi Doğu Türkistan’da da Acil Durum (ciddi halet) ilan edildiği bildirildi.  Çin Vebası Corona’dan korunmak iddiası ile  Kaşgar’ın Artuş ilçesi  merkez ve bağlı köy ve diğer yerleşim merkezelerinin  önemli yollar ve kavşaklar dikenli teller ile çevrilmuş ve insanların  giriş çıkışları engellenmiş durumda olduğu bildirildi.

Sosyam medya’da paylaşılan bir kısa video’nun bölgeden gelenlerin ifadesine göre Kaşgar’ın 70 km.kuzey batısında bulunan Artuş ilçe merkezi olduğu,yollarda kimsenin olmadığı,dükkanların  ve iş yerlerinin kapalı olduğu görülüyor. Bölge halkının bölge’de Çin Vebası Corona’nın mevcut olduğunu Çin işgal yönetiminin sokakalarda dolaşarak halkı uyarması ile haberdan oldukları  bilidiriliyor.

 Bölge uzmanaları Artuş ilçesi ile diğer bölgelerde Acil Durum  ilani ile birlikte evlerinden çıkıması yasaklanan Türklerin bu duruma ne kadar dayanabilecekeleri ve  beslenme konusunu nasıl halledeceklerini bilemeden çaresizce bekledikleri gelen haberler arasında.

بىغەم شەھەرنىڭ پۇقرالىرى ، بىغەم ئۇخلاڭلار دېمەپتۇ ھېلىمۇ

Gepostet von Abduxukur Ay am Mittwoch, 29. Januar 2020

Sesli yapılan Uyarılarda şu ifadeler yer almaktadır ;

Dikkat,Dikkat

== Dışarı çıkmayınız

== Evlerinize misafir kabul etmeyiniz

== Dışarıdan gelecek Misafirlerin bu yöndeki taleplerini reddediniz

== Evlerinizde kalınız ve evlerinizi temiz tutunuz

==Her hangi bir olağanüstü bir durum görülürse Yerel Yönetim Birimine ihbarda bulununuz!

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
872 Kez Görüntülendi.