logo

trugen jacn

İŞBİRLİKÇİNİN DAVA AÇTIĞI DOĞU TÜRKİSTAN GÖNÜLLÜSÜ YAZAR TANAY 2.KEZ YARGILANDI

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Türk dünyası ve Doğu Türkistan ile ilgili yazdığı yazıları ile tanınan duyarlı ve cesur Gazeteci-Yazar İşgalci Çin ve işbirlikçilerinin şikayeti üzerine 2. kez Hakim karşısına çıktı. Yücel Tanay, Doğu Türkistan’da işgalci ve sömürgeci bir yabancı güç olan ve Türklerin soykırımcı katili Çin ve onun Türkiye’deki işbirlikçi sözde Çinli İş Kadınları Derneği Başkanı Mao Ludang’in Doğu Türkistana Türklerine ve onların kutsal davasına yönelik ihanet içerikli faaliyetlerini kınayan ve tepki gösteren bir yazı yazmış ve yayınlamıştı.Adı geçen Çin Derneği ve Sözde başkanı bu yazısından dolayı kendisine hakaret edildiğini iddia ederek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına dava açmıştı.

26 Kasım 2020 Perşembe günü Bakırköy 9.Asliye Ceza Mahkemesinde ilk duruşması yapılan davaya Davalı Yücel Tanay,avukatı Prof.Dr.İlyas Doğan tanık olarak Hamit Göktürk katıldı.

yücel tanay on Twitter: "Aynı gün yine Rize'ye geri döndüm. Doğu Türkistan  davası her dava gibi bedel istiyor.Bu dava kutsal bir davadır.… "

Yücel Tanay : Çinli İşkadınları Derneği Türklere Zülmeden Çin ile işbirliği yapıyor

Yücel Tanay Mahkemenin kendisine yönelttiği suçlamalara karşı kendisini şu sözlerle savundu ; ” Ben Türk dünyası ve özellikle Çin’in esareti altındaki Doğu Türkistan Türklerinin durumunu gündeme taşıyan Türklük aşığı bir gazeteci ve yazarım.Uzun yıllardan beri bazı gazeteler ile sosyal medya üzerinden Uygurlar hakkında incelemeler, haberler ve makaleler yazar ve yayınlarım. Mao Ludang ( Mevlüde Aziz) İstanbul’da Çinli işkadınları Derneği adı ile bir dernek kurmuş ve Çinliler ve Çin Başkonsolosluğu ile çok yakın ilişkiler ve işbirliği yaptığı kendi sosyal medya platformlarında rastladım.Çin Doğu Türkistan’da Türklere baskı,zulüm ve soykırım yaparken,kendisi Türk olduğu için öğrenim için imkanalar sağlanarak Türkiye’ye getirilen bir Uygur’un kendi halkına baskı,zulüm ve etnik soykırım yapan bir rejim ile işbirliği yapması beni rencide etti ve tepki amaçlı bir yazı yazarak kendisini eleştirdim.Benim ilgili yazım www.uyghurnet.org haber sitesi başta olmak üzere bir çok haber sitelerinde yayınlandı.

 Yazıda kullandığım kendisine tenkit amaçlı ifadelerimi hakaret olarak algılamış ve aleyhime dava açmıştır.  Bugün Doğu Türkistan’da Çin, Mevlide’nin Çin için faaliyetler yürüttüğü ve adına etkinlikler düzenlediği bir dönemde milyonlarca insanı kamplara ve hapishanelere hapsetti. Mevlüdiz Aziz, İstanbul’da kurulan Çin Kadınlar Derneği’nin başkanı ve bazı Çin cemiyetlerinin üyesidir. Bu kadın benim bu yazım için aslı olmayan yalan buhtanlar ile Mahkemenizde bana karşı dava açmıştır. Ayrıca dava dilekçesinde benim kendisin ” tehdit etmekle” suçlamaktadır. Ben kendisini tehdit etmedim.Aksine.o Çin’in hile,mekir ve yalanlarını kullanarak Türk mahkemelerini buna inandırmaya çalışıyor. Davacı benim kendisine yönelttiğim tepki amaçlı eleştirilerimi hakaret olarak algılamış ve davacı olmuştur.Benim yazım sadece vicdanı ve insanı bir tepki amaçlıdır. Suçlamaları kabul etmiyorum.” dedi.

Hamit Göktürk: Doğu Türkistanlılara kucak açan tek ülke Türkiye'dir... -  YouTube

Tanık Göktürk : Mevlüde Türk Milleti ve Doğu Türkistan’a Hizmet Edeceğine Söz vererek Türkiye’ye geldi.Ancak, Şimdi Çin’e Hizmet Ediyor

Mahkeme Hakiminin tanık olarak söz vermesi üzerine ifade veren Hamit Göktürk şunları söyledi ; “Davacı Çin Derneği’nin Başkanı Maw Ludan benim çalıştığım yıllarda Doğu Türkistan Vakfı tarafından öğrenci vizesi devletimizce gönderilerek getirilmiştir.Her Doğu Türkistanlı öğrenci gibi şikayetçi Maw de öğrenimi en iyi şekilde tamamlayarak Milletine, Türkiye’ye ve ana vatanı Doğu Türkistan’a hizmet edeceğini namusu ve şerefi üzerine yemin ve taahhüt ederek ülkemize gelmiştir. Kendisi o zaman çalıştığım Vakıfça Üniversiteye yerleştirilmiş ikamet izni alınmış ve öğrenim bursu sağlanmıştır.Ancak,kendisi daha sonra bizimle ilişkisini tamamen kesmiş ve ortadan kaybolmuştur. Kendisi Sözde Çinli işkadınlarını Derneğini kurmuştur. Bu suretle Doğu Türkistan’a ve Türk Milletine değil, Doğu Türkistanlılara baskı, zulüm ve soykırım yapan ÇKP’ne hizmet etmeye başlamıştır. Türklerin soykırımcı katili olan ÇKP rejiminin Türkiye’de Çin adına başarılı faaliyetler yaptığını öne sürmüş ve bunları sosyal medyada paylaşmaktan çekinmemiştir. Çin günümüzde Doğu Türkistan’da Türklere karşı etnik soykırım cinayetleri işlemektedir. Bu durum karşısında davacı Çin Derneğinin Başkanı Maw’un bu davranışları beni ve tüm Doğu Türkistanlıları rencide ederek üzmüştür.Yücel Tanay da Davacı’nin bu olumsuz Çin yanlısı tavrı ile faaliyetlerini kabul etmemiş ve bu davranışlarına karşı yazı kaleme alarak tepki göstermiştir. Ben de bu konuda kendisini eleştirerek yazı yazarak yönettiğim haber sitesinde yayınladım. Ayrıca,Yücel Tanay’ın yazısını de paylaştım. Bu durum Türklere zülmeden Çin’e karşı olağan bir insani tavır ve vicdanı bir duruş sergilemektir.” dedi.

Mahkeme davacı ve davalı Avukatlarını de dinledikten sonra eksik evrakların tamamlanması için davayı 21.01.2021 tarihine erteleyerek duruşmayı sonlandırdı.

Mahkeme’ye Yücel Tanay ile dayanışma içinde olduklarını göstermek ve destek için gelen Doğu Türkistanlı aktivist gurup ile birlikte Batırköy Adliyesi önünde hatıra fotoğrafi çektirildi.

Özgür Asya radyosu Ankara Temsilcisi duruşmanın sona ermesinden sonra bazı hukukçulardan dava hakkındaki görüşlerini aldı.

Avukat Taner Uslu : Türkiye’de Çin’in Gücü ve Etkisi Gün Geçtikçe Artmaktadır

Çin’in İşbirlikçisi Çin Derneği’nin açtığı davayı değerlendiren Ankaralı Av.Taner Usu şunları söyledi ; ” Çin’in Türkiye’deki gücü ve etkisi gün geçtikçe artmaktadır. Türkiye’de Çin için kamu diplomasisi çalışmaları yapan insanlar, şu anda Uygurların karşı karşıya olduğu soykırım hakkında makaleler yazanlar aleyhine davalar açarak baskı yapmaya devam ediyor. Çin’in Türkiye’deki itibarı Doğu Türkistan Türklerine yönelik baskı ve zulmü nedeniyle günden güne düşüyor.  Çin,bazı insanlar üzerinden kendisini eleştirenlerden ve eleştirilmesinden son derece rahatsızlar. Çin,kendisini eleştiren ve tepki gösteren insanlara kızıyor ve onlara kin beslemektedir.  Türkiye demokrasiyle yönetilen bir ülke olduğu için Çin’i eleştiren ve tepki gösteren kişilerin yazdıkları yazılar elbette yasal olarak suç değil. Çin, bu ve benzeri insanları kullanarak onlar üzerinden bazı terim ve tanımlamalardan suç unsuru icat etmek istiyor. Çin bunların buldukları bu sahte hakaret ve sözde suç delillerini kullanarak yazı yazanlar aleyhine dava açabiliyorlar.” sözleri ile değerlendirdi.

Share
452 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ