logo

trugen jacn

İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU KAZAK TÜRKÜ SERİKCAN’İN EV HAPSİ BİR AY DAHA UZATILDI

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Hür ve bağımısız Kazakistan’da ÇKP işgal yönetiminin baskı ve zulmü devam ediyor. İnsan hakları aktivisti ve Atayurt İnsan Hakları Fedaileri gurubunun önderi Seriikjan Blişoğlu’nun başkent Nursultan’ daki esareti 1 ay daha uzatıldı. Bileşoğlu ÇKP Faşizminin Doğu Türkistan’daki hak hukuk ihlalleri,Çin Nazi Kamplarında hukuksuz şekilde hapsedilern milyonlarca Müslüman Türklerin hatta Çinli Müslüman Tunganların dramatik durumlarını gündeme taşıyordu.AyrıcaÇin Nazi Kampı mağdurlara sahip çıkarak onların bizzat ifadeleri ile Çinli İşgalcıların İnsanlığa karşı işledikleri cinayetlerini dünya’ya duyurduğu için Mart ayında Alma_Ata’daki evinden gece kaçırılmış ve bir süre kendisi hakkında haber alınamamıştı. Kazak Polisi daha sonra Avukatına Bileşoğlu’nun başkent Astana’ye götürülerek hapse atıldığını bildirmişti.

Kazakistan’da işgalci Çin’in baskıları ile imza atılan Serikcan Bılaşoğlu davasındaki hukuksuzluk ara vermeden devam ediyor.

İşgalci Çin’in Kazakistan’a yaptığı baskı neticesinde gözaltına alınan Bılaşoğlu’nun görülen en son mahkemesinde ev hapsinin bir ay daha uzatılmasına karar verildi

Mahkeme Serikcan Bılaşoğlu için elde yeterli delil olmadığı gerekçesiyle ev hapsinin 1 ay daha uzatılmasına karar verdi.

Bu karardan sonra Kazakistan’ın işgalci Çin tarafından ne derece etkilendiği de bir kez daha böylece ortaya çıkmış oldu.

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da Nazi Toplama Kamplarında bulunan Kazak Türklerinin sesini dünyaya duyuran ve geride kalan aileleri ile ilgilenen Atayurt Derneği’nin başkanı olan Serikcan Bılaşoğlu, işgalci Çin’in Kazakistan’a yaptığı baskı neticesinde gözaltına alınmıştı.

Türkistan’ın gururu,yiğit ve kahraman evladı Serikcan Bileşoğlu’na özgürlük !

Share
491 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ