logo

trugen jacn

İÇİŞLERİ BAKAN YRD.CISI : UYGUR KARDEŞLERİMİZ GÖNDERİLMEYECEK,RAHAT OLSUNLAR

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı o iddayı yalanladı: 'Tam bir hezeyan'

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Sözcüsü İsmail Çataklı,50 bin Uygur Türkü’nün 3,bir ülke üzerinden Çin’e teslim edilebileceği yolundaki iddia ve tartışmaları cevaplandırdı.Anadolu Ajansının bildirdiğine göre Bakan Yardımcısı ve Sözcüsü Sayın Çataklı ” Uygur Kardeşlerimiz müsterih olsunlar.Bu iddia tam bir heyezandır.” sözleri ile bu yöndeki iddiaları Anadolu Ajansı aracılığı ile cevaplandırmış oldu.

Bakan Yardımcısı Twitter üzerinden de açıklama yaptı.

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Sözcüsü Sayın İsmail Çataklı bu ifadelerini twitter üzerinden yaptığı açıklamasında da şu ifadelere yer verdi ;

Bir siyasi partinin genel başkanı tarafından 50 bin Uygur Türk’ünün Çin‘e gönderileceği iddiasında bulunulmuştur. Uygur kardeşlerimiz müsterih olsunlar. Bu iddia tam bir hezeyandır.” değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu 'darbe' tartışmasına sert girdi: Ankara'ya dön

Ne Olmuştu ?

Eski Başbakanlardan ve halen Gelecek Partisi(GP)Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu Partisinin Ardahan İl Kongresinde yaptığı konuşmasında şu ifadeleri sarfetmişti ;

“BU, TARİHE İHANET DEMEKTİR”

“Basına düşen haberlerde, Türkiye’deki 50 bin Uygurlu kardeşimizin Tacikistan’a, oradan da dolaylı olarak Çin’e gönderilmesi için çalışma yapıldığı söyleniyor. Bu tarihe ihanettir. Uygur kardeşlerimiz bu topraklara Çin’in zulmünden kaçmak için gelmişlerse, onları tekrar Çin’e iade etmek, Stalin’e iade edilen Azerbaycanlı kardeşlerimiz gibi bizim yüreğimizi yakar, bu toprakları muzdarip hale getirir.”

Arkadaşlar bu tarihe ihanettir. Bu kardeşliğe ihanet olur eğer bu Uygurlar içinden gerçekten bizim İstihbaratımızın tespit ettiği herhangi bir terör unsuru varsa Türkiye Cumhuriyeti güçlüdür muktedirdir çıkarır ve cezalandırır.

Ama eğer terör unsuru yoksa ama eğer bu insanlar bu topraklara Çinin zulmünden kaçarak gelmişlerse. Onları tekrar Çin’e iade etmek Stalin’e iade edilen Azerbaycanlı kardeşlerimiz gibi bizim yüreğimizi yakar bu toprakları muzdarip hale getiririr.

zinnetgul-we-2-balisi.jpg

Zinnetgül Tursun 2 küçük Çocuğu, Tacikistan Üzerinden Çin’e Teslim Edilmişti.

Türkiye’de Çin Pasaportu ile ikamet belgesi alarak yasal olarak yaşayan Zinnetgül Tursun adlı Doğu Türkitanlı Uygur Tükü kadın 2019 yılının Haziran ayında bilinmeyen bir şekilde Çin işgal yönetiminin sinsi ve alçakça bir algı oparasyonu ile Çin’in kuklası konumundaki Tacikistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunca düzenlenen Tacik Pasaportu ile Atatürk Hava Limanınıdan Tacikistan’in başkenti Duşenbe seferini yapan bir uçak ile küçük kız çocuğu ile zorla gönderilmişti.Uçak Duşenbe Hava alanına iner inmez Çin işgal polisleri tarafından tutuklanarak hazır bekletilen özel uçakla Urumçi’ye götürlmüş ve tutuklanarak hapishaneye konulmuştu. küçük kız çocuğu ise Anne annesine teslim edilmişti.Zinnitgül Tursun’un haler kayıp durumda olduğu belirtiliyor.

Share
384 Kez Görüntülendi.