logo

trugen jacn

HRW.BAŞKANI RİCARDSON : ARAŞTIRMACILAR UYGUR BÖLGESİNDE ARAŞTIRMA YAPMALI

İnsan Hakları İzleme Örgütü Asya Direktörü Bayan Sophie Richardson New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde bir basın toplantısında konuşuyor.  14 Ocak 2020.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Küresel çapta faaliyet gösteren ve dünyanın önde gelen insan hakları Kuruluşlarından Uluslararası İnsan Hakları Gözlemevi(HRW) Asya işleri Direktörü Sofhie Ricardson Çin ‘in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere yönelik baskı.zulüm ve soykırım uygulamaları iddialarının yerinde araaştırılması ve tesbiti için BM.başta bağımsız kuruluş temsilcilerinden oluşan bir heyetin Uygur bölgesine gitmesi çağrısında bulundu.

BuzzFeedNews tarafından 27 Ağustos’ta yayınlanan “Çin haritasındaki boş pozisyonlar Sincan’da kampları bulmamıza yardımcı oldu” başlıklı bir makale uluslararası basında büyük tartışmalara neden oldu.

Makaleye göre, BuzzFeed muhabirleri 2018’den beri takip ediyor ve sadece yaklaşık bir düzine kamp olduğunu, ancak yalnızca bir düzine kampın bulunduğunu keşfetti.

Anketin jeopolitik analisti Alison Keller, bir tweet’te “Çin’in sıkı gözetimi ve denetimi nedeniyle gazetecilerin Uygur bölgesi hakkında bilgi alması zordu. Bu yüzden uydu görüntülerini kullandık ”diye yazdı. Çin’in harita platformu olan Baidu haritasını kullandıklarında, daha önce buldukları kampların etrafına uydu görüntüleri yüklerken bir sorun yaşandı. Uydunun görüntüsü net değildi, ancak büyüdükçe kampların yerine açık gri hücreler belirdi. Bazı hücreler koyu renklerde ortaya çıktı ve büyüdükçe yok oldular.

Muhabirler, eksik haritaların İnternet’in İnternet’e bilgi yükleyememesinden kaynaklanmadığını onayladılar ve böyle açık gri bir ızgaraya sahip gibi görünen konumları aramaya başladılar. Sonuç olarak, büyük altyapıya yakın alanlar analiz edilerek yaklaşık 50.000 konumun “silindiği” bulundu. Gözaltı merkezleri, hapishaneler ve kamplar, bir dizi tesisin belirlenmesinin ardından hedef alındı ​​ve yaklaşık 10.000 yer hedef alındı. Daha ayrıntılı bir araştırma, çoğu kamp, ​​erken tutuklama merkezi veya hapishane olduğu doğrulanan, belirgin özelliklere sahip 428 yer belirledi. Önümüzdeki birkaç ay içinde daha ayrıntılı veriler sağlayacağını söyledi.

Anket muhabiri Mega Rajagopalan bir röportajda “2017’de kampları ziyaret ettim” dedi. Kampların biçimlerini ve şekillerini biliyorum. Bir bakışta bu yerlerin kamplar olduğunu anlayabilirsiniz. Bu yerler genellikle çok sağlamdır, yüksek duvarları, duvarlarda tel çitleri vardır ve kimsenin oraya kendi başına girmek istemediği açıktır. Döndüğümde kampların nerede olduğunu bulamadım ve kimse bilmiyordu. O zamandan bu yana iki yıldan fazla bir süre geçti ve kayıpların sayısı artmaya başladı. Ama bu insanların nereye gittiğini kimse bilmiyor. Dolayısıyla 2018’de Alison ve ben kimsenin bilmediği bu kampları aramaya başladık. “

“Böylesine sağlam deliller karşısında hiç kimse böyle bir kampın varlığını inkar edemez. Google Earth’te (GoogleEarth) herkes görüntüleyebilir. Kayıp insanların şimdi nerede olduğunu bildiğiniz zaman hiçbir şey sır değildir. Bence bu bizim başarımız. “

İnsan Hakları İzleme Örgütü Asya direktörü Sophie Richardson kamplar hakkında şunları söyledi: İnsanlar gerçekten sefalet içinde yaşıyor olsaydı bu kadar çok hapishaneye ne koyardı? Bunlar açıkça çelişkili kavramlardır. Böylesi kesin kanıtlar Çin’in ikiyüzlülüğünü kanıtladı. “İnsan hakları ihlallerini araştırmak için Çin’e bağımsız BM müfettişleri göndermenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.”

Yayınlanan makalede adı geçmeyen ancak derinden etkilenen Mega Rajagopalan, “Kampa gelen birçok insanla röportaj yaptık” dedi. Bunların arasında zenginler ve yoksullar, erkekler ve kadınlar, yaşlılar ve gençler ve Çince’yi akıcı olanlar var. Sadece ana dilini bilen yetişkinler de İtalyanca öğrenmek zorunda kalıyor. Kamptaki zorluklar gerçekten çok ağır. Ama onlar için en zor şey adaletsizlik ve ayrımcılıktır. Yurtdışında okuyan bir kadın, telefonunu telefonuna indirdi ve bu uygulama için bir aydan fazla kampta kaldı. Bunu duyduğumda kalbim kırıldı. “

Son olarak, Bayan Sophie Richardson, Çin’e soruşturmacı göndermenin önemini vurguladı ve şunları söyledi: “Çin’in sorumluluklarına yönelik araştırmamızı güçlendirmek için uzun süredir Çin’e bağımsız personel gönderiyoruz. Bu soruşturma çok önemli. Çin hükümetinin bu politikaları engellenmezse, korkmadan yürümeye devam edecekler. Politikalarını “meşrulaştırmaya” devam ediyor. Bu gerçek dikkate alınmalıdır. “

Share
226 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ