logo

trugen jacn

GP GENEL BAŞKANI DAVUTOĞLU:ÇİN’İN UYGUR ZULMÜ SOYKIRIM OLARAK TANINMALIDIR

Davutoğlu yalanları Halk TV’de

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Halk TV’nin “Lider Röportajları” serisinin son konuğu Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu oldu. Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş’ın sorularını yanıtlayan Davutoğlu, sözde Doğu Türkistan için ayrılıkçı yalanları tekrarladı, Türkiye’nin “soykırım kararı” çıkarmasını istedi. HDP’nin kapatılmasına da karşı çıkan Davutoğlu, Demirtaş’ın ise serbest bırakılmasını istedi.

Çin’in Sinciang-Uygur Özerk Bölgesi’ndeki politikalarına ilişkin yalan kampanyasının sözcülüğünü son dönemde İyi Parti ile birlikte Gelecek Partisi üstlendi. Halk Tv ise Uygur ayrılıkçılarının yalanlarına sık sık ekranlarını açmasıyla dikkat çekiyor. Son olarak Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu programa davet eden Halk Tv’de, ayrılıkçı yalanlar bir kez daha tekrarlandı. Davutoğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in sözde Doğu Türkistan ayrılıkçılığını ortaya çıkartmasına tepki gösterdi. FETÖ destekçisi ve ‘Doğu Türkistan’ ayrılıkçısı olan Kuzzat Altay’ın iftiralarını tekrarlayan Davutoğlu, “Türkiye Çin’den para aldığı için sessiz kalıyor” iddiasında bulundu. Uygur kadınlara kısırlaştırma, tecavüz ve cinsel taciz yapıldığını ileri süren Gelecek Partisi lideri, şunları söyledi:

SOYKIRIM KARARI TALEBİ

“Ben buna 2 buçuk adam yönetim diyorum. Tek adam yönetimi değil. Buçuk adam da Sayın Perinçek. Bir de o araya giriyor rota ben de diyor. Bütün dünya Uygur Türkleri’ne yapılan zulmü artık kabul etti. Birleşmiş Milletler kararı var ‘soykırım’ diyor. 39 ülke ortak açıklama yaptı. Kanada, Hollanda, Japonya, Yeni Zelanda, Finlandiya Başbakanı açıklama yaptı. Bazıları parlamentolarında soykırım kararı çıkardı. Avrupa Parlamentosu açıklama yaptı, Avrupa Konseyi kararı var. Böyle bir tabloda bir tek ülke yok, Türkiye. Niye yok peki? Sayın Erdoğan hani dünya beşten büyüktü? Dünya beşten büyük idiyse hani dünya Çin’den büyüktü? Büyükse niye sesin çıkmıyor? Hani Mazlumların lideriydin? Şu anda dünyada Doğu Türkistanlılardan daha masum bir kitle mi var? Biz evvelsi gün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Doğu Türkistanlı kadınlara atfettik. Çünkü kısırlaştırma, tecavüz, cinsel taciz, onuru zedeleme her şey yapılıyor.

“Ama Sayın Erdoğan’ın sesi çıkmıyor. İçerde milliyetçilik yapıp Kürt vatandaşlara ve farklı düşünenlere karşı milliyetçilik taslayan Sayın Bahçeli, Çin’e karşı tek cümle etmiyor. Çünkü oradan gelecek birkaç kuruşa bakıyorlar herhalde. Gerçekten Merkez Bankası rezerv kaybı var. Merkez Bankası’nın kayıtlarında Çin’in gönderdiği sadece 1 milyar dolarlık swap anlaşması var. O zaman ben şundan şüphe ediyorum, başka beklentileri mi var?

“Açıklasınlar Kanal İstanbul’u, hangi finans modeliyle yapacaklar? Kanalın belli bir yakasında Çin’e uzun bir süre tahsisler yapılacağı söyleniyor. Eğer böyle bir şey varsa bu daha da vahim. Bu sömürgeleşmek anlamına gelir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bağımsız bir devlettir. Ne Amerika ne Rusya ne Avrupa Birliği, Türkiye’nin Ankara’da siyasi iradenin alacağı kararları ipotek altına alamaz. Erkekleri niye götürüyorlar toplama kamplarına? Kadınlar Çin erkekleriyle evde yalnız bırakılıyor. Doğu Türkistanlı kadınları dinledik. Allah aşkına bunu hangi vicdan dayanır, hangi onur bunu kabul eder? Yanlışsa da çıksın yanlış desin.”

2009 URUMÇİ OLAYLARI

“2009’da bunların hiçbiri yaşanmamışken Urumçi’de olan çatışmalar sebebiyle bunlar soykırım demişti. Ben dışişleri bakanıydım. Uzun süren diplomatik görüşmelerden sonra bizzat gittim Çin’le de ilişkileri bozmadan Doğu Türkistan’da gözlemde bulunduk. Oradaki kardeşlerimize de güven verdik. Neden şimdi yapamıyor bunu? Geçtiğimiz hafta içinde Çin Dışişleri Bakanı Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi’ni çağırdı ve hesap sordu. Yok desinler.

Share
234 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ