logo

trugen jacn

TÜRKİYE’DEKİ GÖSTERMELİK VE SAHTE “İDEAL ÇİN” İMAJİ

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, yazı

Dilek YILMAZ( Türklükbilimci)

Dünyanın en büyük sistematik soykırımını gerçekleştiren Çin, Doğu Türkistan’ı kendi neslinin kaderi olarak gördüğünü belirtiyor. ‘‘Batı Bölge Teorisi’’ kapsamında Çin haritasını bir kanadı Pasifik Okyanusu’na, diğeri Orta Doğu’ya uzanan bir kartala benzetip Doğu Türkistan’ı ise uçuş dengesini sağlayan gövde olarak nitelendiriyor. Orta Doğu’da, özellikle de Suriye’de karşımıza çıkan Çinli komutanlar ve askerler de işte bu teoriye hizmet etmektedirler. Bir Kuşak Bir Yol (One Belt One Road) projesi de Çin’in batıya doğru yayılma, istila ve işgal sonrasında da kendine bağımlı kılma hareketlerini daha kolay ve hızlı hale getirerek Çin işgalini meşrulaştırmayı amaçlamaktadır. Yine ‘‘Batı Bölge Teorisi’’ kapsamında, çevresindeki ülkeleri finansal olarak destekliyor görünüp sinsice topraklarına çöken Çin; Pakistan, Afganistan, Tacikistan, Hindistan, Endonezya, Malezya, Bangladeş gibi ülkelerde ve Türk Cumhuriyetlerinde etkisini giderek artırmaktadır. Çin ile ikili ilişkiler kuran ülkeler Çin’in Batı’ya doğru genişleme, istila ve işgal planını fark ettiklerinde çoktan Çin’e bağımlı duruma gelmiş oluyorlar. Sözü geçen ülkelerin halkı Çinli istilasına karşı olsa da devletlerin önceliği ekonomik anlaşmalar ve yatırım olduğundan Çin bölgede güçlenerek büyümeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Tayland’da 52. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılan Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu Çinli mevkidaşı ile bir araya gelmişti. Görüşme sonucunda Doğu Türkistan’daki Türklerin durumunu görüşmek üzere bir Türk heyetin Çin’e gideceği duyurulmuştur.

Doğu Türkistan’a gönderilecek Heyet Nasıl Olmalı ?

== Doğu Türkistan’a gönderilecek heyet Doğu Türkistan hakları savunucuları için bir sus payı niteliğinde olmamalıdır.

== Gönderilecek olan gözlemciler güvenilir, tarafsız ve uzman kişilerden seçilmelidir. Çin’in Doğu Türkistan tutumu Çinlilerden değil Doğu Türkistan Türklerinden dinlenmelidir.

== Bilgi veren Doğu Türkistan Türklerinin sonradan Çin tarafından cezalandırılmaması için garanti istenmeli, irtibat bilgileri talep edilmelidir.

== Yıllardır aileleri ile telefon yoluyla dahi görüşemeyen Doğu Türkistanlılar adına Çin’den açıklama istenmelidir.

== Çin tarafınca belirlenmiş kamplar dışında başka kampların görülmesi talep edilmelidir. Gerekirse heyetin bir süre gözlem yapmak için Doğu Türkistan’da kalması sağlanmalıdır.

Aksi halde Çin’in yazıp oynayacağı tiyatro ile karşılaşılacak ve dünyaya sergilemeye çalıştığı ‘‘İdeal Çin’’ oyunu kendine yeni taraftarlar bulacak, Çinsever medyanın ekmeğine yağ sürülecektir. Peki tüm bu hak ihlalleri gözler önündeyken ‘‘İdeal Çin’’ imajı yaratmaya çalışan Çin, imajda değil de gerçekte nasıl?

Kaynak : https://www.turkcenindirilisi.com/ gostermelik-ideal-cin-imaji-makale,422.html?

Share
1426 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ