logo

trugen jacn

FOREİGN POLİCY:TÜRKİYE ÇİN’İ KIZDIRMAMAK İÇİN ONUN UYGUR ZULMÜNE SESSİZ KALIYOR

ABD.merkezli Foreign Policy dergisi, Ankara’nin Çin’in Uygur Türkleri’ne yönelik insanlık dışı baskı,zulüm ve hak hukuk ihlallerine bir süredir ses çıkarmamasının nedeninin Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz yüzünden olduğunu öne sürdü. Dergide yer alan analizde Türkiye’nin 2019’dan bu yana yüzlerce Uygur’u tutuklayarak Göç idaresine bağlı geri gönderme merkezlerine yolladığı da iddia edildi.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Amerikan Foreign Policy dergisi, Türkiye’nin Çin’le ticari ilişkilerinin nasıl geliştiğini kaleme alan “Erdoğan Türkiye’yi Çin’in müşterisi ve ticaret ortağı bir devlete ülkeye dönüştürüyor” adlı bir makale yayımladı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Makalede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eskiden Uygur bölgesindeki Müslüman Uygur Türklerine yönelik ağır insan hakları ihlâlleri içeren politikaları nedeniyle Çin’i yüksek sesle eleştirdiği ve Türkiye’nin Uygur Türkleri için sığınılacak bir liman haline geldiği hatırlatılıyor:

“Sonra birden bire, beklenmeyen bir sapma yaşandı. 2016’da Türkiye, 2001’den beri Türkiye’de yaşayan, önde gelen Uygur aktivistlerinden Abdülkadir Yapcan’ı tutuklayarak 3 yıl kadar geri gönderme merkezinde hapiste tuttu. 2017’de de Türkiye ve Çin, gerçekleştirilen eylem taraf ülkelerden sadece birinde suç olarak kabul edilse bile suçluların iade edilmesini öngören bir anlaşma imzaladı. 2019’dan bu yana Türkiye yüzlerce Uygur’u tutuklayarak geri gönderme merkezlerine gönderdi. Erdoğan’ın bu konudaki ifadeleri de daha diplomatik olmaya başladı. Türk medya da Uygur sorunu ile ilgili haberleri görmemezlikten geldi ve yer vermemeye başladı. Ayrıca,Türk medyası bu konuda ağız da değiştirdi.”

Foreign Policy, Uygur Türkleriyle ilgili Türkiye’nin politikasındaki değişimi, Türkiye’deki ekonomik krize bağlıyor. Makalede, Ankara’nın “geride kalan birkaç müttefikiyle birlikte Çin’den de medet umduğu ve bu sebeple Çin’in taleplerine uyum sağlamak durumunda kaldığı” belirtiliyor.

Ekonominin yabancı yatırımcının çekilmesi, koronavirüs salgını ve daha az turist gelmemesi gibi sebeplerle daha da olumsuzluğa doğru gittiği yazılan makalede, “Bir zamanlar bölgede demokrasi ve yükselen ekonomi modeli olarak görülen ülke, artık Liberal Demokrasi İndeks’ine göre batı demorkasileri yerine bazı konularda Çin rejimi ile benzerlik gösteren bazı bir otoriter uygulamalar icra ediyor.” iddialarını de öne sürüyor.

https://www.karar.com/foreign-policy-turkiye-cini-kizdirmamak-icin-uygur-turklerini-geri-yolluyor-1585807
Share
348 Kez Görüntülendi.