logo

trugen jacn

FETÖ – KOMÜNİST ÇİN İLİŞKİLERİNİN TARİHSEL SEYRİ VE DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİ

Kızıl Çin’in FETÖ’cülerle ilişkileri tarihi bağlamında Doğu Türkistan!

Yücel TANAY
15 Temmuz 2016 başarısız FETÖ darbesinden sonra Türkiye’ye ilk destek mesajı Çin devletinden gelmesi düşündürücüdür.. Halbuki Çinin resmi haber ajansı Xinhua Haber Ajansı’nın, AA ve DHA gibi Türkiye’nin önde gelen haber ajanslarıyla değil de FETÖ’nün Cihan haber ajansıyla çalışmayı tercih etmişti.


Fetöcü Cihan Haber Ajansı (Cihan) ile dünyaca ünlü Çin devlet ajansı Xinhua arasında işbirliği anlaşması imzalamıştı.

FETÖ’nün Çin İstihbaratı ile de iç içe çalıştığı bir gerçektir. Gerek Çin İstihbaratı ile gerekse iş dünyası ile çok koyu ilişkiler içerisine geren FETÖ’nün Çin’deki faaliyetleri 15 Temmuz sonrasındaki tarihi hezimetleyle son bulmuş. Bu ortaklığın terör örgütünün borazanı olarak bilinen Cihan’a kayyum atanmasıyla sonlandırmıştır.

Çin’in asıl amacı FETÖ ile seneler süren kirli işbirliği ortaya çıkmadan, bu tür ucuz manevralarla günah çıkartmak ve en önemlisi Türkiye’nin Batı ile arasında yaşanan gerginliği ve iç sorunlarının artmasını fırsat bilerek, işgal altında tutuğu Doğu Türkistan’daki zulümlerin üzerini örtmek için Türkiye’deki Çin paralel yapılanmasının elemanları Doğu Türkistan bağımsızlık hareketini CIA, ABD- Fetö destekli bir hareket algısı oluşturmaya çalışarak, Çin-Fetö ilişkilerini gizlemek telaşına düşüp, bu kirli ilişkilerin açığa çıkmaması için Çin Devlet Radyosu CRI, Doğu Türkistan’a en güçlü desteği veren Türkiye’de CRI TÜRK adıyla ‘Türkçe’ olarak yayın yapmaya başladı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1*eikgcaOCTwBssCi76M9yng.jpeg

Çin devlet radyosu CRI’nın Türkçe yayın servisi CRI TÜRK^de çalışan geçmişte Fetöylebağı olan gazeteciler.

İşin ilginç tarafı Çin devlet radyosu CRI’nın Türkçe yayın servisi CRI TÜRK geçmişte Fetö’nün medyalarında Taraf Gazetesi yazarı, Bank Asya’dan kredi alan Rasim Ozan Kütahyalı, kamuoyunda ‘Küçük Tetikçi’ olarak bilinen ve şu anda ABD vatandaşı Mücahit Ören’in yayın organı Türkiye gazetesinde çalışıp TGRT Haber’de program yapan FETÖ’cü Zekeriya Öz’ü ve FETÖ’yü öve öve bitiremeyen Cem Küçük program yapıyor.

AHaberde her önüne gelene Fetöcü deyip ver mehteri diye milletin vaktini boş laflarla çalan, zamanında Fetö’ye methiyeler düzen Erkan Tan şimdi CRI Türk radyosunda program yapıyor.

Fetöye methiyeler düzen Erkan Tan şimdi CRI Türk’de

Çin 15 Temmuz Fetöcü darbe girişimi başarılı olsaydı Fetöcü yapıyla ilişkilerini gizlemek yoluna gitmeyecektı. FETÖ iş dünyasının açık bir şekilde en çok iş yaptığı ülkelerin başında Çin gelmekteydi, ticaretlerinin ve iş adamlarının Çin’de daha rahat iş yapmasının teminatı için Z(S)aman gazeteleri ve medya kuruluşları yaklaşık 15 senedir antlaşma gereği “Doğu Türkistan” kelimesini kullanmaktan da hep çekinmiştir. Doğu Türkistan konusunda Çin ağzıyla konuşmayı, kendi çıkarları için mazlum Uygur Müslümanlarını kötülemekten de hicap duymamıştır. Hatta Z(S)aman gazetesi Uygurları terörist göstermek için adeta Çin ile yarışmışlardır.


Türkiye’de Çin büyükelçiliğinin güdümünde kurulan ve adeta Çin’in Türkiye’deki lobisi netliliği taşıyan, Ankara merkezli Fetöcü ”Türkiye – Çin Dostluk Vakfı” ile ”Türk — Çin Sanayici ve İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği” ön plana çıkmaktadır. Bugün internetten yayını sonlandırılan FETÖ bağlantılı Çin vakfı ve Çin Derneğinin kurumsal internet sayfası incelendiğinde, faaliyetlerinin tamamen Çin’in Türkiye’deki propagandalarına yönelik olduğu, ayrıca, Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı, zulüm, etnik ayırımcılık, dini ve ırkı soykırım uygulamalarını sinsice gizlemeye yönelik olduğu kolayca anlaşılmaktadır. Bu sözde Vakıf ve Dernek FETÖ Örgütü’nün yıllardan beri Çin yanlısı ve onun Müslüman Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını kamufle amaçlı ve Müslüman Uygur Türklerine ihanet içerikli uygulamaları için bir aracı kurum olarak hizmet ettiği bilinmektedir.
Hem ABD hem Çin istihbaratı içinde çalışan Cemaatının yayın organlarına verdiği mülakatta şu sözleri sarf etmiştir. ”Çin, Sincan’da, Doğu Türkistan’da Türk diye bir şey yok. Belli bir dönemde Müslümanlaştırılmış Çinliler var” diyerek Çinin resmi tezlerinin savunucusu bir Çin istihbarat ajanı gibi konuşmuştur.
Bugün Çin Fetöcü yapıyla ilşkisini FETÖ’nun Cihan haber ajansı üzerinden değil geçmişte Fetöyle bağlantısı ayyuka çıkmış tipler üzerinden Çin Devlet Radyosu CRI ‘’CRI TÜRK’’ üzerinden yürütmektedir.
Kaynakça:
Akın Akın Geliyorlar- Gerçek Hayat (http://www.gercekhayat.com.tr/kapak/akin-akin-geliyorlar/)
Komünist Çinin Fetullahçı Terör örgütü(Feto) Kartı(http://www.gokbayrak.com/haberler/komunist-cinin-fetullahci-teror-orgutu-feto-karti)
İçimizdeki Çinliler: ÇKP Türkçe Yayınla Türk Milletine Kanca Atarak Uyutmak İstiyor(http://habernida.com/icimizdeki-cinliler-ckp-turkce-yayinla-turk-milletine-kanca-atarak-uyutmak-istiyor/)
Fetullah Gülenin Çin Ve Uygur Türklerine Bakışı(http://www.gokbayrak.com/haberler/fetullah-gulen-in-cin-ve-uygur-turklerine-bakisi)
Yücel Tanay
Kaynak: https://medium.com/@yceltanay/kizil-çi̇ni̇n-fetöcülerle-i̇li̇şki̇leri̇-tarihi-bağlaminda-doğu-türki̇stan-ae1665914228
Etiketler: » » » » » » »
Share
953 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ