logo

trugen jacn

SOSYAL AĞLAR FACEBOOK VE TWİTTER’DEN ÇİN’İN UYGURLARI BASTIRMASINA DESTEK

Çin yönetiminin işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman azınlıkları bastırmak,onları dijital olarak kontrol ederek izlemek ve onların kutsal varlıkları olan İslam dini aleyhtarı propagandalar yapmak için küresel sosyal ağ ve medya platformu olan Twitter ve Facebook’a yüklü miktarda ödeme yaptığı bildirildi. ABD’de yaşayan Doğu Türkistanlı aktivistler bu durumu protesto etmek üzerine geçtiğimiz aylarda Google’un ana merkezi ve ABD.Kongresi önünde gösteriler yapmış ve tepki göstermişlerdi.

Çin’in Uygurlar aleyhine propagandasına Facebook ve Twitter’dan destek

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Hem Facebook hem de Çin, Çin’de engellenmiş olsa da, tanıtımın yaptığı videolarla, Batı izleyicileri arasında geniş çaplı reklam yayınladı.

Yeni araştırmalar , Çin’in şu anda bir milyondan fazla etnik azınlığa sahip Müslümanları hapsettiği Doğu Türkistan’da toplama kampları hakkında yanlış bilgi veren reklamlar için Facebook ve Twitter’a ödeme yaptığını ortaya koydu.

Halkların en büyük kitlesel hapsi olarak etiketlenen bu gözaltı kampları, insan hakları grupları tarafından işkence merkezleri, zorunlu dönüşümler, zorunlu sterilizasyonlar ve toplu tecavüzün yanı sıra yargısız cinayetler olarak da belgelenmiştir .

Ücretli reklamlar Doğu Türkistan’daki toplama kamplarının “yeniden eğitim” merkezleri olduklarını Batılı kitleleri ikna etmek için Facebook ve Twitter’a reklam verilerek, Uygur Müslümanlarına, kamplardaki acımasız gerçeklerin aksine, kamplarda iyi vakit geçirdiklerini göstermeye çalıştı.

Diğer video ve reklamlarda “mesleki eğitim ve öğretim merkezleri Sincan‘ın kalıcı sosyal istikrarı sürdürmesine ve dini aşırılıkçılıkla mücadele etmesine yardımcı oluyor” gibi başlıkları var . Eğer merkezler daha önce kurulmuş olsaydı daha az şiddet içeren saldırı gerçekleşirdi ” yorumu yapıldı. 

Birçoğu bu yılın Haziran ayının başından bu yana dolaşmakta olan bu videolar, Çin’in Uygur ve diğer etnik azınlıktaki Müslüman nüfuslarına karşı işlenen soykırımı gizlemek ve acı çekmek için bir başka girişim.

Kaynak: themuslimvibe,( Jessica Aya Harn) Türkçesi : Dünya Bülteni


Share
1508 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ