logo

trugen jacn

ESKİ ÇİN İŞGAL POLİSİ JİANG : UYGUR ESİRLERİ KAPALI VAGONLAR İLE NAKLEDİYONDUK

Çinli polis Uygur Türklerine uyguladıkları işkenceleri itiraf etti - TÜRK DÜNYASI - Haber Cadde

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Görev yaptığı Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da Uygur,Kazak ve diğer Müslüman Türk tutuklulara  yapılan insanlık dışı baskı, zulüm ve işkenceleri  ifşa ederek dünyayı ayağa kaldıran can  güvenliği sebebiyle adını gizi tutan ve bir batı ülkesinde sığınmacı olarak yaşayan   Jiang takma isimli Çin polisi 11 Ekim’de İngiltere’nin Sky News gazetesine   yeni ifşaatlarda bulundu.

ÇKP Yönetiminin   ticaret, çalışma ve öğretim başta çeşitli nedenlerde  merkezi  Çin’e  gelen ve çeşitli kentlerde  yaşayan Uygurları  haksız ve hukuksuz olarak  tutukladıklarını,  bu Uygur esirleri Hapishane  koğuşları gibi düzenlenen  kapalı  vagonlarda  merkezi Çin’den Doğu Türkistan’daki  Toplama Kampları veya Hapishanelere  nakledildiklerini açıkladı.

Eski İşkenceci Çinli İşgal Polisi yeni  ifşaatlarında şunları ifade etti : ” Uygur tutsakları bir araya topluyorduk. Kaçmalarını önlemek için  iki esirin ellerini bir birlerine kelepçeliyor ve başlarına siyah torbalar geçirerek  kapalı vagonlara bindirilmeye hazır hale  getiriyorduk. Esirleri trenle taşırlarken,  onlara yiyecek ve su verilmediğini  onların  susuzluktan ölmemeleri için sadece ağızlarını su  damlatılarak  nemlendirdiklerini  Uygur esirlerin Doğu Türkistan’a 2 gün süren yolculuklarını bu şekilde   sona erdiriliyordu. Düzeni sağlamak için tuvalete gitmelerine bile izin vermezdik.  Uygur tutuklarının  Urumçi’ye nakledilmesinde  her  seferinde en az 500 kişinin  bulunduğunu  her vagonda en az 100 kişinin bu şekilde  götürülüyordu.  Her tutukluya  2 Çin polisi refakat  ediyordu. Ancak,  bu şekilde nakledilen  Uygur esirlerin tam sayısını bilmiyorum.  Ben  2018’de Uygur  Bölgesi’ndeki güvenliği sağlamak için  gönüllü   olarak   gittiğimde  yaklaşık  900 binden fazla  insan haksız ve hukuksuz olarak çeşitli Toplama kamplarında tutuklu idi.”  şeklinde konuştu.

Bir Avrupa ülkesinde siyasi sığınma talebinde bulunan  eski işkenceci Çinli polis memuru Jiang, Eylül ayında Londra’da 2.oturumu yapılan Uygur Mahkemesinde de tanık olarak ifade vermiş ve geçtiğimiz haftalarda da CNN İNT. Tv. kanalında   Uygurların kaçırılmasını,  kamplardaki cinsel tacizini ve  diğer insanlık dışı  uygulamalar ile kadınlara cinsel taciz ve tecavüz cinayetleri hakkında çarpıcı ifşaatlarda bulunmuştu.

Share
158 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ