logo

trugen jacn

DÜNYA UYGUR KURULTAYI : OLİMPİYATLAR SOYKIRIM SUÇU İŞLEYEN ÇİN’DE YAPILMAMALI

“Çin olimpiyat oyunları için uygun değildir”

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa, 30 Temmuz’da Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach’a Çin’in 2022 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmasının uygun olmadığı ve kararın iptal edilmesini içeren bir mektup gönderdi.

Mektupta Çin makamlarının Uygurlara ve diğer etnik gruplara karşı acımasız muamelelerinin, Olimpiyat Oyunlarının ruhuna ve ideolojisine tamamen aykırı bir soykırım ve insanlık dışı eylemlerinin haken faal olduğu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin Çin’in baskısı hakkında yorum yapmadığının endişe verici olduğu belirtiliyor.

Olimpiyat Komitesi daha önce Çin virüsü nedeniyle gelecek yıl Tokyo Olimpiyatları ve 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nın yapılamayacağını duyurmuştu.

Radio France International’in Dünya Uygur Kongresi’nin mektubu hakkında Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile iletişim kumaya çalışsada yanıt alamadığı ve geçmişte Uluslararası Af Örgütü de dahil olmak üzere birçok insan hakları kuruluşları Olimpiyat komitesine benzer bir çağrıda bulunmasına rağmen hiçbir yanıt verilmediği biliniyor.

Kaynak : rfa.org/Uygurca-habernida.com

Share
308 Kez Görüntülendi.