logo

trugen jacn

DÜNYA UYGUR KURULTAYI BAŞKANI İSA : ÇİN,YALANLARI İLE DÜNYAYI ALDATMAK İSTİYOR

Dünya Uygur Kurultayı (DUK) Başkanı Dolkun İsa,İngiliz Milletvekili Yasemin Kureyşi’nin Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı zulüm ve soykırım cinayetleri ile ilgili açıklamalarını Qırım Haber Ajansı (QHA)’na değerlendirdi. DUK Başkanı İsa, Çin’in çeşitli yalan ve desise yöntemlerini kullanarak Dünyayı kandırmaya ve uluslararası toplumu aldatmaya çalışmakta suçladı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Dünya Uygur Kurultayı (DUK) Başkanı Dolkun İsa,İngiliz Milletvekili Yasemin Kureyşi’nin Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı zulüm ve soykırım cinayetleri ile ilgili olarak konuştu. DUK Başkanı İsa, Çin’i çeşitli yalan ve desise yöntemlerini kullanarak kendi yalanlarına taraftarlar toplayarak Dünyayı kandırmaya ve uluslararası toplumu aldatmaya çalışmakta suçladı.

ÇİN, DÜNYA KAMUOYUNU ALDATMAYA ÇALIŞIYOR

Çin hükumetinin Doğu Türkistan’daki toplama kampları ile sürekli dünya kamuoyunu aldatmaya yönelik çalışmalar yaptığını vurgulayan Dünya Uygur Kongresi (DUK) Başkanı, “Çin, sürekli olarak dünya kamuoyunu aldatmaya ve zaman zaman yöntem değiştirmeye çalışıyor. Çin hükumeti, ilk etapta bu şekilde kampların bulunduğunu kesinlikle yalanladı. Daha sonra baskıların artması ve belgelerin ortaya çıkmasıyla yöntem değiştirdi. Toplama kamplarını insanlara meslek eğitim merkezi olarak tanıtmaya başladı ancak baskıların tekrar artması ve yeni belgelerin ortaya çıkmasından sonra ‘Biz terörizmle mücadele ediyoruz’ dedi. Çin hükumeti her zaman değişik iddialarla ve yalanlarla toplama kamplarını gizlemeye çalışıyor ama uluslararası camiayı etkileyebilmiş değiller.” dedi.

BM’DE DOĞU TÜRKİSTAN KONUSU SÜREKLİ GÜNDEME GELİYOR

Birleşik Krallık milletvekili Qureshi’nin açıklamaları ile ilgili Dünya Uygur Kongresi (DUK) Başkanı Dolkun İsa, QHA’ya konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. İsa, Doğu Türkistan konusunun BM insan hakları oturumunda sürekli gündeme geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

“BM İnsan Hakları Konseyi, 2018 yılının sonundan itibaren Doğu Türkistan’daki toplama kampları konusunda tepkilerini artırmaya başladı. Geçen yıldan itibaren BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Çin hükumetinin toplama kamplarını kendisinin ziyaret edeceğini söyledi ve BM insan hakları oturumunda bu konu devamlı olarak gündeme gelen bir konu oldu. En sonunda 2020 Haziran ayında gerçekleştirilen oturumda 28 ülke, bir bildiri yayımladı. Bildiriye göre, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet’in bölgeye gitmesi, Çin’deki yönetimin buna izin vermesi ve Çin hükumetinin bu toplama kamplarını koşulsuz bir şekilde kapatması gerektiği gündeme getirildi.”

ÇİN, YALANLARINA TARAFTAR TOPLUYOR”

Dolkun İsa, Doğu Türkistan’da yaşanan soykırım ile ilgili sürekli yeni belgelerin ortaya çıktığını kaydetti. Ayrıca İsa, Çin’in Doğu Türkistan konusundaki yalanlarına taraf toplamaya çalıştığına dikkat çeken İsa,“Doğu Türkistan’da resmen bir soykırım yaşanıyor ve bu konuda uluslararası bağımsız kaynaklarda bu meseleyi gündeme getiriyor. Her geçen gün yeni belgeler ortaya çıkıyor ve Doğu Türkistan’da yaşananların soykırım olduğu yönünde, bazı ülkelerde çalışmalar gerçekleştiriliyor. Çin ise bu süreçte kendi fikirlerine taraftar toplayarak bazı ülkelerin bu soykırımı görmezden gelmesini sağlıyor.” diye ifade etti.

ULUSLARARASI BASKILAR ÇİN’İ PES ETTİRECEK”

Birleşik Krallık Milletvekili Yasmin Qureshi’nin açıklamalarının, Doğu Türkistan’da yaşanan zulmü sonlandırmak için bir adım olacağını belirten İsa, şunları söyledi:

“Yasmin Qureshi’nin bu açıklaması uluslararası basında bir ses getirmiş durumda. Çin hükumeti de tüm bu açıklamalara ve belgelere karşı direniyor. Geçenlerde Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Avrupa’da siyasi temaslarda bulundu. Bu temaslar sırasında da toplama kampı konusu gündeme geldi ancak Bakan Yi, ‘Bu konu Çin’in içişleridir’ diyerek geçiştirdi. Ama Yasmin Qureshi’nin bu çıkışı ve başta Avrupa ülkelerinin de bu konu hakkındaki duyarlılığını zaman zaman dile getirmesinin bir sonuç vereceğini düşünüyorum. Kısa dönemde bir sonuç alınamayabilir ama uzun süre boyunca bu baskıların sürmesi Çin’i pes ettirecektir.”

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/birlesik-krallik-milletvekili-qureshi-cinin-dogu-turkistana-erisime-izin-vermesini-istedi/242047/?fb.

Share
310 Kez Görüntülendi.