logo

trugen jacn

DUK BAŞKANI İSA’NİN TÜRKİYE’YE GİRİŞ YASAĞI İÇİN AÇILAN DAVA 08 HAZİRAN 2021’DA !

 Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa’nın Türkiye’eye giriş yasağının kaldırılması için idare aleyhine açtığı iptal davasının ilk duruşması   Ankara 1. İdare Mahkemesinde  08 Haziran 2021’de yapılacak.
UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)
Dünyanın her yerinde güvenli olan kişilerden Doğu Türkistan Türklerinin bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının yetkili ve en üst şemsiye/çatı organizasyonu olan Dünya Uygur Kurultayı’nın başkanı Dol İsa’nın Türkiye’ye görevinin 2008 tarihinde “savunması ile yasaklanmış” ölüm. Bunun üzerine Dolkun İsa konulan bu yasak girişinin iptal edilmesi için açmıştı. Açılan davanın ilksı 8 2021 günü Ankara 1. Askeri Haziran’dan ve bu teslimde iletileceği bildirildi. Öğrenci bu ilk katılacakta DUK düzenleyicisi İsa’ye katılmayı kapsamanını için yapılacak incelenecek ve yürüyüşe çıkacak ve bu yarışmaya katılacak.
resim
Mahkeme’nin Kararı Doğu Türkistan Davası İçin Çok Önemli  
Hukukçular ve alıcılara yönelik Dünya Uygur kurultayı yöneten’ya yönelik olarak idarenin Türk yıl önce Türkiye’ye giriş kararının kararlarının Doğu Türkistanlılar ve Türkiye kamu oyu tarafından yorumlanan ve tepki konusunda “Ülke’deki ” 4 günlü Çin’in Doğustan’daki “4. Uygulamaları ile insan ilanlarının müşterilerinin Soykırım’ın olduğu yerde ve Türkistan devletinin Türkiye’de dünyadaki ve destek yolunda bir Türkiye’de gördüğünde Türk yerelden alınan ve ilgili herhangi bir başvuruda Türkiye’de deneyime yönelik eğitim konusunda eğitimli eğitimde gösterilen eğitimde gösterilen eğitimde gösterilen eğitimde bir Uygur Türkü aktivistin Türkiye’ye alınmamasının kabul edilemeyeceğini belirtiyorlar.Uzmanlar ayrıca DUK.Başkanı İsa’nin giriş yapmak için bu seçimlerin Türk kamu üretimine yönelik olması gereken ve Türkiye’nin Doğu Türkistan’da yetiştirilmesinden sorumlu olan Uygur,Kazak,Kırgiz, Özbek ve diğer Türkler var tartışmasına ve Doğu Türk davasına değinenlerden olanlar kritik öneme sahip olarak değerlendiriliyor.
Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve oturan insanlar görseli olabilir
DUK Başkanı Dolkun İsa’nın Hukuk Mücadelesi  
Dolkun İsa, Doğu Türkistan’da Üniversitede öğrenciliğindeki Uygurların popüler olduğu ve onlara sahip oldukları için okuldan uzaklaştırılmış ve daha sonra sürekli polis takibine uğramıştır. Bütçeden makul olması düşünülemez.
Dolkun İsa 1986 yılından beri Doğu Türkistan Türk hak ve hukukları için mücadelenin içinde olmayın bu davanın öncülüğünü yapanların isimlerinin başında gelebilir. 1994 yılında Türkiye’ye gelmiş ve bir süre üniversitede devam etmiştir. . Türkiye’de  bulunduğu yıllarda  Türk Kurultayları , Erciyes Zafer Kurultayı  başta olmak üzere bir sosyal ve  kültürel etkinlikilere katılarak ülkesinin ve halkının haklarını savunmuştur.   1996’da Almanya’ya  gitmiş ve bu ve bu ülkede de Doğu Türkistan davası ile  ilgili çalışmalarını sürdürmüştür.  
Giriş Yasağı Anayasa ve Uluslararası Hukuka Uygun Değil
Dolkun İsa’ya 2008 yılında Türkiye’nin “milli saldırıya uğrama ” iddiası ile İçişleri’nca Türkiye’ye giriş konulmuştur.
Türkiye’de TC Anayasanın 16. Maddesinde uluslararası hukuka aykırı olmayan şartlarla sınırlanabileceğine dair eğitim bu aşın savunmasına yaşam olarak yaşam.
Dolkun İsa’nın bu yasağa mahkemesiyle sona erdirilmesi/ devam eden tartışması Aralık’de 2020’de görüşmeliye dönüşlesi ile. Dolkun İsa’nın avukatları bu kişinin çok önemli bir dava olduğu konusunda örnek alınmış, bu talebi örnek ve halkın sergisinden alınan bir konuda göz önünde bulundurulmuş.
Mahkeme 25 Mayıs 2021’de bir seçim seçimini böyle bir toplantıda.  Bir iç mekan ve yazdığın bir yazı 'ERMORE IŞIK VE GEÇEN HARİKA Ödünç Verme R/ UTGHUR UYGUR MAHKEMESİ' görseli olabilir
DOLKUN İSA’NIN AVUKATLARI: DURUM UMUT VERİCİ
Dünya Uygur Kurultayı Başkan  Dolkun İsa  İdarenin  kendisi hakkında aldığı giriş yasağı kararının  mahkeme huzurunda  gerekçeleri ile birlikte açıklanmasını istemiştir.
Dava  Avukatları  Dünya Uygur Kurultayı Başkanı’na  bu ilk duruşmada Türkiye’ye girişinin  önünü açacak ilk adımın atılabileceğini düşünüyor ve  aleyhte karar çıkması durumunda konuyu önce istinaf mahkemesine sonra gerekirse sırasıyla Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımayı planlıyorlar.
Avukatlar çıkacak karar sonucunun Türk kamuoyunu Doğu Türkistan davasını daha yakından ve duyarlı takip etmeye vesile olacağı görüşünü dile getiriyorlar. Dünya’da en çok Uygur Türkü’nün yaşadığı Türkiye’de Doğu Türkistanlıların Önderi  konumundaki Dolkun İsa’ya “milli güvenliği tehlikeye sokma” gerekçesi ile Türkiye’ye giriş yasağının konulmasını  dikkat çekici ve düşündürücü buluyor.
Uzmanlar ayrıca mahkemenin sonucu, Türkiye’nin Uygur Türklerine ve onların haklı davalarına sahip  çıkıldığının   bir göstergesi olarak takip ediliyor. Avukatları mahkemenin bu adımının karar adına ümit verici olduğu görüşünde.
Dolkun İsa’nın Giriş Yasağı Kalkmalı 
Doğu Türkistan’in başkenti Urumçi’deki  Şinciang Üniversitesi’nde eğitim gördüğü dönemde Uygur toplumunun haklarını savunmak için aktiviteler organize eden Dolkun İsa, aynı zamanda Çin hükumetine karşı, Tiananmen’den bir yıl önce Urumçi’de  15 Haziran 1988’de, gerçekleşen dev öğrenci eylemine liderlik etmiş bir insan hakları savunucusu olarak tanınıyor. Çin hükumetine karşı en büyük insan hakları eylemlerinden birini organize ettiği için üniversiteden atılan, sonrasında bir süre hapis cezasına çarptırılan Dolkun İsa, hapisten çıktıktan sonra memleketini terk etmek zorunda kaldı. İsa, daha sonra Almanya’ya yerleşti. Orada hem 1996’da Dünya Uygur Gençler Kurultayı hem de 2004’te Dünya Uygur Kurultayı’nın kurulmasında önemli görevler üstlendi. Dolkun İsa, 2017 yılında Dünya Uygur Kurultayı Başkanlığı’na seçildi ve halen bu görevi yürütüyor.
Uygurlar | Uygur Haber
Dünya Uygur Kurultayı’ndan Dolkun İsa’nın Duruşması  İle İlgili Basın Açıklaması
“Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Sayın Dolkun İsa’ nin Türkiye’ye girişine konulan yasak 2008’den beri halen devam etmektedir. Bu yasağın kaldırılması için Ankara 1. İdare Mahkemesinde iptal davası açılmıştır. İdare Mahkemesi Emniyet Genel Müdürlüğünden Dolkun İsa’nın hangi şekilde Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit ettiğini 8 Haziran 2021 günü saat 11.00 de yapılacak olan duruşmada açıklanmasını istemiştir. Bizler de duruşmada sayın İsa’nın nasıl olup da Türkiye’nin güvenliğini tehlikeye attığını öğrenmek istiyoruz.  Türklüğe ve Türkiye’ye candan bağlı Doğu Türkistanlı bir Uygur Türkü Önder ve  STK.Başkanının  Türkiye  için  nasıl bir tehdit ve tehlike  kaynağı  olabileceğini  duruşma esnasında idarenin Mahkemeye ibraz edeceği kanıtların ne olduğunu özellikle  bilmek istiyoruz.
Türk Medyasını bu ibretlik davayı izlemelerini ven Türk kamu oyununu bilgilendirmesini özellikle talep ediyoruz.
 En önemli talebimiz olarak ; değerlendirme için uygun ve adil satış için davacı DUK.Başkanı Sayın bu da Dolda hazırlık.
Kamuoyunun bilgisine saygıyla iletmek.

                                                                  Dünya Uygur Kurultayı

                                                                 (Münih-Almanya)

Share
446 Kez Görüntülendi.