logo

trugen jacn

DUK BAŞKANI İSA : İSLAM DÜNYASI ÇİN’İN MÜSLÜMAN SOYKIRIMI İÇİN HAREKETE GEÇMELİ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa, Müslüman ülkelerin “Uygur soykırımı” konusunda kayıtsız ve sessiz   kalması bizleri derinden endişelendiriyor.  İslam  alemi Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara yönelik  insan hakları ihlallerine karşı  bir ar önce harekete geçmelidir.” açıklamasında bulundu.

DUK Başkanı Dolkun İs, Avusturya Uygur Derneği’nin başkent Viyana’da  21 Nisan’da  Dünya Uygur Kurultayı ile ortaklaşa düzenlediği İftar Programında  şöyle konuştu : ” Dünya Uygur Kongresi’nin  Viyana’da  Avusturya Uygur Derneği  ile birlikte düzenlediği  bu  ilk iftar yemeğine  katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Çin yönetimi işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere karşı yıllardan beri baskı, zulüm yapmakta dini vecibelerini  yerine getirmelerini engelleyerek yasaklamaktadır. Şu anda Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman oruçlarını tutamamakta, ramazan ibadetlerini yerine getirememektedirler.  2017 yılından itibaren ise, Çin işgal yönetiminin  Müslümanlara  yönelik insan hakları ihlalleri bir insanlık suçu ve etnik soykırım cinayetine dönüşmüş bulunmaktadır. Müslüman ülkelerin  Uygur, Kazak, Kırgiz ve diğer   Müslüman Türklere   yönelik bu soykırım karşısındaki kayıtsızlığı  ve  sessizliği bizleri derinden üzmekte  hatta Müslümanlara zulum ve soykırım yapan  Komünist Çin’in yanında yer almaları bizleri derin ve endişelere sevk etmektedir. Müslüman ülkeler olarak, Çin işgal yönetiminin  İslam dünyasının  doğudaki kalası olan Doğu Türkistan’daki  bu dini soykırım cinayetlerine karşı sessiz kalmamalı ve İslam kardeşliğinin  gereğini yerine getirmelidir. ” şeklinde konuştu.

Avusturya Uygur Derneği’nin Viyana’da düzenlediği bu  ilk iftar yemeğine, Avusturya’da faaliyet gösteren Türk ve diğer Müslüman topluluklara mensup STK.lar ile aydınların katıldığı bildirildi.

Bir 1 kişi, ayakta ve iç mekan görseli olabilir

DUK Başkanı İsa :  Avrupa’daki  Müslümanlara Yönelik Faaliyetlerimizi Arttıracağız

Viyana’daki bu ilk İftar faaliyetini Özgür Asya Radyosuna değerlendiren DUK Başkanı İsa, Avrupa’da   başta Türkiye Türkleri olmak üzere  yaklaşık  4 milyon Müslüman’in yaşadığını belirterek şöunları söyledi : ” Dünya Uygur Kongresi olarak kutsal Ramazan ayında Avrupa’da yaşayan Müslümanlar nezdindeki faaliyetlerimizi yoğunlaştırmaya çalışıyoruz. Ramazan ayı bunun için iyi bir fırsattır. Çünkü Avrupa’da çok sayıda Türk  ve Müslüman STK’ları  varadır. Bu kuruluşların kendi ülkelerindeki hükümet, siyasi partiler ve STK’larla yakın bağları  bulunmaktadır.  İslam alemini Çin’in  Uygur soykırımı karşısında  harekete geçmelerini sağlamak için  Avrupa’daki Müslüman sivil toplum kuruluşlarıyla  ilişkilerimizi arttırmaya ve bağlarımızı güçlendirmek için çalışıyoruz.  Geçtiğimiz 15 Nisan’da  yine Almanya’nın Köln kentinde bir iftar  yemeği tertip ettik. Köln şehrinde çok  fazla sayıda Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi sivil toplum kuruluşları faaliyet gösteriyor. Önümüzdeki günlerde yine Münih’te bir iftar organizasyonumuz vardır.  İslam dünyası ile bağlarımızı güçlendirerek onlara davamızı anlatmaya ve desteklerini kazanmaya gayret göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

Bir 10 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilir

Share
3102 Kez Görüntülendi.