logo

trugen jacn

Dr.MEHMET : ÇİN, CORONA VİRÜSÜ İLE UYGURLARI KATLEDEREK TOPTAN SOYKIRIM YAPABİLİR !

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistanlı Uygur Türkü bilim insanı ve aynı zamanda Ankara Hacı Bayram Üniversitesi öğretim üyesi de olan Dr. Nimet Can Mehmet Yeni Akit Gazetesi muhabirine konuştu. Dr.Mehmet, “ Çin’den dünyaya yayılan Koronavirüs’ün, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarına sıçrayarak kitlesel ölümlere yol açmasından endişe ciddi olarak endişeli olduğunu açıkladı ve ” Kamplardaki 3 milyondan fazla Uygur,Kazak ve diğer Türk kardeşimiz bu virüs tehlikesiyle karşı karşıyadır. Türkiye’nin Çin yönetimiyle acil olarak görüşüp bu konuda bir çalışma yapabileceğini düşünüyorum” dedi. Koronavirüsü salgınının zaten yetersiz koşullara sahip Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında yaşayan insanların bilinçli olarak virüs bulaştırılarak kitlesel bir şekilde öldürülmesinden endişe ediliyor.

“Türkiye, Çin yönetimiyle konuyu görüşmeli”

Akit’e konuşan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nimet Can Mehmet, “Çin’in değişik yerlerde onlarca kurduğu kamplarda 3 milyondan fazla Doğu Türkistanlı kardeşimiz bu virüs tehlikesiyle karşı karşıyadır. Türkiye’nin Çin yönetimiyle acil olarak görüşüp bu konuda bir çalışma yapabileceğini düşünüyorum. Müslümanlara işkence yapılan bu kampların derhal kapatılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Komünist Çin yönetimi art niyetli”

Çin’in Wuhan kentinden yayılmaya başlayan koronavirüsü salgınının Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde (Doğu Türkistan) Uygur Türklerinin tutulduğu kampların kapatılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye gireceğini ümit ettiklerini belirten Doğu Türkistanlı Dr. Nimet Can Mehmet, sözlerini şöyle tamamladı: “Doğu Türkistan’dan gelen haberler bizleri endişelendiriyor. Kamplarda virüs nedeniyle yaşanabilecek toplu katliamların önüne geçilebilmesi için Dünya Sağlık Örgütü’ne de yazılar yazdık fakat şu ana kadar bu kamplara ilişkin herhangi bir önlem alınmadı. Komünist Çin yönetimi, Çin genelinde birçok önlem alırken, devlet memurlarının dahi işe gidişlerini yasaklarken kamplarda yaşanan Müslüman kardeşlerimize yönelik hiçbir önlem almamasını art niyetli olarak görüyoruz.”

بەك ئېشىپ كەتتىمۇ ، يا بۇ نەنىڭ ئادەملىرى مۇشۇنداق قىلغاندا .

Gepostet von Baba Kurban am Donnerstag, 13. Februar 2020

Kaynak : https://m.yeniakit.com.tr/haber/uygurlar-katledilebilir- 1057594.html?fbclid=IwAR18ogW024dseI

Etiketler: » » » » » » » »
Share
535 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ