logo

trugen jacn

DR.JAZEXHİ : ÇİN’İN ” UYGURLAR ZORLA DİN DEĞİŞTİRDİ” İDDİASI SAÇMA VE YALAN !

Kanada uyruklu Arnavut asıllı Müslüman bilim adamı ve Aktivist Dr.Olsi YAZICI( Jazexhi) geçtiğimiz yıl Çin’in daveti ile gittiği Doğu Türkistan’da Çin Nazi Kamplarında şahit oldukları baskı,zulum ve soykırım uygulamalarını ifşa etmiş ve Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı cinayetlerinin Türkiye ve dünya’da bir kez daha gündeme gelmesini sağlamıştı.Dr.Yazıcı bu kez Çinli işgalcıların Uygur Türklerinin Müslüman Araplar tarafından budizmden islamiyet zorla dönüştürkleri yolundaki iddialarının tamamen bilim dışı,saçma ve yalan olduğunu açıkladı.

İşgalci Çin, Uygurların Budizmden zorla İslam’a geçtiğini iddia ediyor

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

İşgalci Çin, geçtiğimiz aylarda yayınladığı beyaz kitapta, Uygurların Türk olmadığını ve İslam’a zorla geçtiklerini iddia etmişti.

Çin’in davetlisi olarak Doğu Türkistan’a giden Arnavut kökenli Kanadalı bilim adamı Olsi Jazexhi, Aksu Eyalet Müzesinde çektiği bir fotoğraf ile bu iddiayı işgalci Çin’in Doğu Türkistan’da her yerde dillendirdiğini gösterdi. İşgalci Çin’in bu iddiasını desteklemek ve ilerleyen zamanlarda Doğu Türkistan’da bir tane bile Müslüman Türk bırakmamak adına her yere bu iddiasını yazdığı görülüyor.

Olsi Jazexhi Aksu Eyalet Müzesinde çektiği bu fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşarak şunları söyledi:

“Devlet kurumlarında, okullarda ve Doğu Türkistan müzelerinde, İslam, zorla dayatılan yabancı bir din olarak tasvir ediliyor. Uygurlar, Kazaklar, Kırgızlar vb. Orta Asya’dan gelen göçmenler olarak gösteriliyor. Uygurlara İslam’ın kendilerine empoze edildiği söyleniyor – ve orijinal dinleri Budizm’dir deniyor. Aksu eyalet müzesinde alınan bu işaret, Doğu Türkistan’daki Han yöneticilerinin resmi anlatılarını gösteriyor. Uygurları Müslüman olmak zorunda kalan Budistler olarak algılıyorlar. Bu tür bir ideoloji, işi Uygurları İslam’dan Budist Çinlilere zorlamak isteyen Kitle Gözaltı merkezlerini haklı çıkarmaktadır. Bu tür bir Han emperyalist ideolojisi, tüm Çin’i kültürel Budizm’e bastırmak ve Çin’in diğer bütün uluslarını Han emperyalizmine tabi kılmak istiyor.”

Kaynak : habernida.com

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
407 Kez Görüntülendi.