logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI MAZLUMLAR İŞGALCİ ÇİN’DEN SORUYOR : AİLEM VE YAKINLARIM NEREDE ?

ÇİN’İN DİJİTAL HAPİSHANELERİ : DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇKP FAŞİZMİNİN  NAZİ KAMPLARI

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İşgalci Çin’in baskı,zulüm ve soykırım cinayetlerinden kaçarak Türkiye başta dünyanın çeşitli ülkelerindee yaşayan Doğu Türkistan Türkleri Çin işgal yönetiminin ülkesinde yaşayan aile ve yakınları le olan her türlü haberleşmesini kesmelerine karşı isyan ediyorlar. Haberleşme hakkının temel bir insan hakkı olduğunu savunan Uygur Türkü mağdurlar Çin’i bu hak ihlallerine derhal son vermeye çağırdılar. Ayrıca Çin yönetimine ailem ve Yakınılarının narede olduğunu sorduklarını açıkladılar.

Çin’in Doğu Türkistan genelinde açtığı Çin tipi Nazi Kamplarında milyonlarca Müslüman Türk’ün haksız ve hukuksuz olarak tutulduğunu belirten Doğu Türkistanlılar ülkelerinde yaşayan aile ve yakınlarından 4 yıldır kendilerinden haber alamadıklarını belirten Uygur Türkleri Çin’in İslami eğitim ile kendi ana dilleri olan Türkçenin yasak olduğunu belirterek : ” Doğu Türkistan’da zulüm bitmek bilmiyor. Neredeyse her aileden en az bir kişi İşgalcıların Eğitim Merkezi adını verdiği toplama kamplarında tutuklu bulunuyor. Bu mazlum coğrafyada, büyük bir insani dram yaşanıyor.” sözleri ile dile getirdiler.

Doğu Türkistan’lılar, Çin’in insan hakları ihlallerine “Sessiz Çığlık” videolarıyla tepki gösterdi. Ailelerinden haber alamadıklarını belirten Doğu Türkistanlı Müslümanlar, bu konuda çektikleri sessiz videolar ile yardım çağrısında bulundu.

Omer Yusuf sosyal medyada sessiz olarak anlattığı videoda ailesinin zalim Çin rejimi tarafından alı konulduğunu belirterek “Ailem nerede?” ifadesiyle zulme dikkat çekti.

Semercan Saidi ise ailesinin fotoğraflarını göstererek 4 yıldır kendilerinden haber alamadığını onların hayatta olp olmadıklarını bilmediğini ifade etti.

İlminur Yusuf ise Twitter hesabından “Sağır dünya için sesli videoya gerek var mı? Çünkü biz Uygur Türkleri ne kadar ses versek de duyan kim?!” ifadeleriyle paylaşım yaparak ailesinin Çin devleti tarafından alıkonulduğunu belirtti.

Cevlan Mehmet ise “Sesimi duymayanlara sessizliğimle duyurmak istiyorum. Annemi serbest bırakın.” dedi.

Kaynak : https://www.dirilispostasi.com/dunya/dogu-turkistanli- muslumanlarin-sessiz-cigligi-ailem-nerede/418325?fbclid=

Share
611 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ