logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI UYGUR TÜRKÜ YUSUFCAN’I AVCILAR’DA VURAN 2 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Çin Ajanı Olmayı Reddeden Uygur Genç İstanbul'da Suikaste Uğradı - Tamga  Türk

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Avcılar’da Uygur Türkü Yusuf A’nın silahlı saldırıda yaralanmasına ilişkin gözaltına alınan 2 şüpheli tutuklandı.

Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerince, 2 Kasım’da Denizköşkler Mahallesi Ahmet Kaya Caddesi’nde Uygur asıllı Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı Yusuf A’nın silahlı saldırıda yaralanması olayına ilişkin yürütülen çalışmada, Azerbaycan uyruklu Aliyev T. (29), 11 Kasım’da Küçükçekmece Cennet Mahallesinde yakalandığı bildirildi.

Öte yandan silahlı saldırı anını cep telefonuyla kaydeden ve Özbekistan uyruklu olduğu belirtilen şüpheli Ömer I. (20), 20 Kasım’da polise kendiliğinden gidip teslim olduğu açıklandı.

Şüpheli Aliyev T’nin emniyetteki ifadesinde Yusuf A. ile aralarında alacak verecek meselesi olduğunu, saldırıyı bu nedenle gerçekleştirdiğini anlattığı öğrenildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerin her ikisinin de tutuklandığı açıklandı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheli Ömer I. da tutuklandı.

İstanbul'da Uygur gencin uğradığı silahlı saldırının arkasında Çin  istihbaratı mı var?

Yusufcan A.’nin Tedavisi Sürüyor

Avcılardaki silahlı saldırıda kurşun ile vurularak yaralanan Yusuf A’. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hemen ameliyata alınmış ve uzun süre yoğun bakımda tutulmuştu. Daha sonra normal servise nakledilmiş ve tedavisine devam edilmişti.Alınan bilgilere göre Yusufcan’in normal nefes almasında zorluk çektiği için halen suni teneffüs yaptığı, şuurunun ise tam yerinde olduğu bildirildi.

Ancak, kendisinin hareket fonksiyonlarını hala tam kullanamadığı halen sürdüğü ve teneffüs cihazına bağlı olarak hayatını sürdürdüğü öğrenildi.

Avcılar'daki silahlı saldırıda yeni gelişme

Casusluk yüzünden vuruldu iddiası

Silahlı saldırı ile ilgili polis soruşturması devam ederken Yusufujrang Aimaitijiang’ın ve ailesinin bir süredir Çin tarafından, yurt dışında yaşayan Uygur Türkleri ile ilgili casusluk konusunda tehdit edildiğini söylediği iddia edildi.

Kaynak : Anadolu Ajansı (AA.)

Share
321 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ