logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI CEMAAT ERBABI EDİP VE MÜTERCİM M.KASIM TÜRKİSTANI VEFAT ETTİ

Resim

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde yaşayan Doğu Türkistanlı cemaat erbabı yazar ve mütercim Muhammed Kasım Emin Türkistanı 12 Kasım 2020 Perşembe günü Cidde’de vefat etmiş ve okunan cenaze namazından sonra Cennetimualla Mezarlığına defnedilmiştir.

Merhum Muhammed Kasım Emin Türkistanı 1930 yılında Kaşgar’da dünyaya gelmiş ve 1949 yılındaki Kızıl Çin işgali öncesi yıllarda babası ile birlikte Hindistan üzerinden Mekke’ye gelerek yerleşmiştir.Mekkei Müterreme’deki Falah Medreresinde dini tahsil görmüştür.Haremi Şerefteki Dersleri de takip ederek dini bilgisini geliştirmiştir. 1980’lı yılların başlarında kurulan Cidde Radyosunun Türkistan bölümünde bir süre gazeteci olarak çalışmıştır. Bu arada Mekke’nin Musfile semtindeki evinin yanında açtığı bir dükkan ile ticaret ile meşgul olmuştur.Suudi Arabistan’ın Ukaz ve Elbilad adlı gazetelerinde Doğu Türkistan başta olmak üzere çeşitli konularda yazılar da yazmıştır.

Musfile semtindeki evinde kurduğu geniş Kütüphanesi dostlarının,Doğu Türkistanlı hamşehrilerinin,şair edip ve Alimlerin adeta bir buluşma ve sahbet etme mekanı(Kültürevi) olmuştur.

Merhum Doğu Türkistan davası ile ilgili bütün girişim ve faaliyetlerde öncelikli olarak yar alıyordu.

Arapçaya olan derin dil ve gramer bilgisinden yararlanarak Doğu Türkistan’in tarihine ait bir çok eseri de Arapçaya çevirmiştir.

125367747_987706248401967_4444865715456258178_n

Arapçaya çevirdiği kitaplar şunlardır ;

== Kutadgubilik Yusuf Has Hacıp 2013’de Arapça olarak basılmıştır.

==Şerki Türkistan Tarihi Mehmet Emin Buğra

== Hunların Kısaca Tarihi Turgun Almas

Kendisinin Kaleme Aldığı Ancak Basılmamış Eserleri ;

== Bazı Türkistanlı Önemli Kişilerin Hayatı(İ’lami Liba’di Ricalati Turkistan)

== Geçmişte ve Günümüzde Büyük Türkistan( Turkistani Kübra Mmaziha ve Hazırıha )

== Doğu TÜrkistan’da Kurulan Beylikler(Şerki Türkistan’rıkı Tayiflerge Bölüngen Beglikiler) Uygur Türkçesi ile.

BAŞSAĞLIĞI : Merhuma Allah’tan rahmet ve mağfiret, Ailesi, yakınları ile Doğu Türkistanlılara baş sağlığı dileriz. (UYHAM)

Share
173 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ