logo

trugen jacn
03 Ağustos 2014

DOĞU TÜRKİSTAN’DA MÜSLÜMAN OLMAK ..!

Doğu Türkistan

Doğu Türkistan yıllardır kanayan yaramız. Fakat kim biliyor Doğu Türkistan’da soydaşlarımıza, din kardeşlerimize nasıl bir zulüm yapılıyor ? Çin zulmü altında kıvranan ama unutulan, unutturulmaya çalışılan, gözden ırak gönülden ırak misalince masal gibi bir var bir yok haline sokulan ama bebek, çocuk, kadın, yaşlı, genç demeden soykırım uygulanan Doğu Türkistan’dan kaçımızın haberi var ? Komünist görünümlü Amerikan mandası kapitalist çin devleti yasaklaması yüzünden bu Ramazan ayında memur ve öğrenciler Doğu Türkistan’da hiç oruç tutamadı, hangimiz tepkimizi ortaya koyabildik ?

Yıllardır çin zulmü altında yaşayan Uygur Türkleri sistematik bir soykırıma maruz kalmakta. Ne kendi kültürlerini yaşamalarına, ne toplu ibadet etmelerine izin veriliyor. Doğu Türkistan’da ikiden fazla çocuk yapmasına izin verilmiyor, zorunlu kürtaj uygulaması yapılıyor.
Hepsinden öte burada nükleer denemeler yapılıyor, önümüzdeki 50-60 yıl içinde bu sebepten yüz binlerce çocuk sakat yada ölü olarak doğacak. Akıl almaz bir asimilasyon politikası izlemekte. 1950 yıllarında Doğu Türkistan’da Müslüman oranı %80′den şu anda %22 ye kadar düştü.

Bütün dünya ( biz dahil ) burada yaşanan zulmü görmezden geliyor. Batı ülkelerini bıraktık artık, Türkiye bile zulme ortak olup, yeterli kamuoyunu oluşturamamakta, soydaşlarımızın, din kardeşlerimizin katledilişine sadece seyirci kalmaktadır. Medyanın üç maymunu oynaması, bizlerin ( çoğunluğun ) iki yüzlülüğü durumu buralara kadar getirdi.

Bir Mısır için, bir Filistin için mitingler düzenlenir, boykotlar yapılıyor fakat Doğu Türkistan’da olan zulme karşı çıt çıkmıyor. Doğu Türkistan denildiği vakit ırkçı söylemi ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Doğu TürkistanToplum neden bir Filistin, bir Mısır kadar duyarlı değil Doğu Türkistan için anlamakta zorlanıyorum. Masum bir insan hangi dine bağlı hangi ırktan olursa olsun ölüyorsa hepimiz bunu kınamalı ve elimizden gelen tepkiyi göstermeliyiz. Fakat biz vicdanda seçicilik yapıp bazılarına üzülüyorsak, oturup kendimize üzülelim.

Desem ki müslüman oldukları için Filistin, Mısır vs ülkelerde olan durumlar hep gündemde tutuluyor, ee Doğu Türkistan’da yaşayanlar da Müslüman ? Mesele ırk farkından dolayı ise, Filistin’de yaşanan zulme tepki gösterip, Doğu Türkistan’da yaşananları görmezden gelenler IRKÇILARIN en önde gidenleridir.

İki yüzlü insanlar sadece Mısır’ı Filistin’i vs. Orda doğuda yaşanan zulme tepki gösterip Doğu Türkistan’ı unutanlar değil, “banane Gazze’den, Hamas’tan” , “Bana ne Mısır’dan” diyen kişilerdir.

Son olarak Aliya İzzetbegoviç’in bam teline dokunan o sözünü paylaşmak istiyorum;

Ve her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.

Kaynak : http://yemre.com/dogu-turkistanda-musluman-olmak

Etiketler: »
Share
768 Kez Görüntülendi.