logo

trugen jacn
24 Mayıs 2015

DOĞU TÜRKİSTAN’DA İŞGALCI ÇİN’E İSYAN KAPI’DA

        Müslüman Uygur Türklerinin vatanı Doğu Türkistan’da her geçen gün artan Çin baskısı artık halkın sabrını iyice taşırdı.

Sakal, peçe, namaz gibi pek çok dini olguya yasak getiren ve hatta oruç tutan Müslümanlara zorla yemek yedirerek işkence eden işgalci Çin askerlerinin, yakın zamanda büyük bir isyan hareketiyle karşılaşacağı bildiriliyor.

Doğu Türkistan'da isyan kapıda

THE  INDEPENDENT   GAZETESİ YAZDI

Birleşik Krallık’ın en popüler gazetelerinden Independent’da yayınlanan bir makalede, İslami isyanlar sonucu 2013 yılında 130 kişinin öldüğü belirtilirken, geçen yıl bu rakamın 400’ün üzerine çıkmasına özelikle vurgu yapılıyor. Makalede her yıl yükselen bu rakamın büyük bir isyanla sonuçlanacağına dikkat çekiliyor.

İŞKENCE VE YOKSULLUK

Makalede ayrıca Uygurlar arasında hoşnutsuzluğun temel nedenlerinden biri de Han kökenli Çinlilerin bölgeye sürekli akını yüzünden değişen demografik denge olarak gösteriliyor. En iyi işleri Hanların alması sonucu halkın git gide daha yoksullaştığı ve bunun da artık dayanılmaz bir boyuta geldiğine işaret ediliyor.

uygur.jpg

TANSİYON YÜKSELİYOR

Bazı Uygurların Afganistan ve Pakistan’da Çin zulmüne karşı bir savaş hazırlığı yaptığı iddia edilirken, Kominist Çin Hükümeti’nin bölgede konuşlandırdığı kuvvetleri her geçen yıl daha da arttırdığı ve bir nevi isyana karşı hazırlık içinde olduğu belirtiliyor. Birleşik Krallık dışında birçok ülkede benzer haberlerin çıkmaya başlaması da bölgede giderek artan tansiyona kanıt olarak gösteriliyor.

Kaynak  : http://haber.akademikperspektif.com/2015/05/24/dogu-turkistanda-isyan-kapida/

Etiketler: » » » » » » » »

Share
2007 Kez Görüntülendi.