logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN HEYETİ GELECEK PARTİSİ GENEL MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Dünya Uygur Kurultayı, Uygur Hareketi ve diğer Doğu Türkistan STK.larından oluşan bir Heyet Ankara’da Gelecek Partisi Genel Merkezini ziyaret etti. GP.Genel Başkan Yardımcıları Sayın Selçuk Özdağ ve Amit Yardım tarafından kabul edilen Heyet Doğu Türkistan sorununun gündeme getirilmesi konusunda gösterdikleri katkı ve duyarlılıkları için GP.Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğluna teşekkürlerini ifade ettiler.

Dünya Uygur Kongresi ve Uygur Hareketi heyetinin gerçekleştirdiği ziyarete Selçuk Özdağ ve Ümit Yardım ev sahipliği yaptı.

Heyet Doğu Türkistan’da Çin tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlallerini dile getirirken sıkıntıların aşılması noktasında uluslararası kabul gören insan hakkı ihlallerine, Avrupa’daki Yahudi cemaatinin Hıristiyan Katolik dünyasının sahip çıktığı kadar Türk İslam dünyasının da duyarlı davranmasını beklediklerini ifade ettiler. Türk İslam dünyasının vereceği desteği önemsediklerinin altını çizdiler.

 Gelecek Partisi lideri Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Ardahan İl kongresinde Doğu Türkistan’a yönelik Çin zulmünü dile getirmesinden ve 16 Kasım’da İstanbul’da yine aynı konu etrafında kabul edilecek olmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

 Kongre Başkan Yardımcısı Ekrem, 21 yüzyılda kölelik sisteminin halen Doğu Türkistanlı Uygur Türklerine karşı uygulanıyor olmasının kabul edilebilir bir durum olmadığına dikkat çekti.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ise çeşitli etkinliklerle Doğu Türkistan mezaliminin duyurularak  dünya kamuoyu oluşturulmasının gerekliliğine  vurgu yaparak, konuyu yakından takip ettiklerini, insan hakları ihlallerine çeşitli saiklerle duyarsız kalan hükümetlerin er -geç yıkılmaya mahkum olduklarını belirterek insan hakkı ihlali nerede olursa olsun;  diline , dinine, meşrebine, cinsiyetine bakmadan insan hakkı ihlallerinin  yeryüzünden kaldırılmasının   Gelecek  Partisi’ nin öncelik verdiği konulardan olduğunun  altını çizdi.

Özdağ, 18 Ekim 2020’de İstanbul’da Gelecek Partisi olarak gerçekleştirdiğimiz “ Doğu Türkistan ‘ da Çin Zulmü” konulu  toplantıyı hatırlatarak,  “Gelecek Partisi iktidara geldiği zaman  Uygur Türklerine  yapılan  insanlık dışı muamele ile  birlikte  ülkemizde,  bölgemizde ve dünyada insan hakları ihlalleri büyük ölçüde azalacaktır” diye konuştu.

İnsan hakları ihlallerinin giderilmesi noktasında kapsamlı bir çalışma yaptıklarını da sözlerine ilave eden Özdağ , “ Dünya Uygur Kongresi ve Uygur Hareketi’nin sunmuş olduğu raporu da inceleyerek Gelecek Partisi olarak gerekli adımları atacağız” dedi.

1933 ve 1944 yıllarında Doğu Türkistan Cumhuriyeti’ni kuran Uygur Türklerinin 12 Kasım’a denk gelen bayramlarını kutlayarak konuşmasını bitirdi.

https://www.enpolitik.com/guncel/dogu-turkistanlilar-dernegi-nden-gelecek-partisine-ziyaret-h325120.html
Share
214 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ