logo

trugen jacn
09 Mart 2015

DOĞU TÜRKİSTAN DRAMI ULUSLAR ARASI İSTANBULENSİS ŞİİR FESİTVALI’NDA

237478773510945405966226830086899853522189120928256n

 Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Sultanbeyli Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı’nca ortaklaşa gerçekleştirilen ve bu yıl 3.cüsü düzenlenen Uluslar arası İSTANBULENSİS Şiir Festivalı’nde Doğu Türkistan dramı  şiir dizelerinde de gündeme getirildi.
06-08 Mart 2015 tarihleri arasında 3 gün devam eden Şiir Festivalı’na Doğu Türkistan’ı temsilen davet edilen Şaire Nurala Göktürk iştirak ederek okuduğu şiir ve yaptığı konuşmalar ile Doğu Türkistan dramını gündeme taşıdı.
06 Mart 2015 Perşembe günü saat 18,oo’de Sultanbeyli Belediyesi Kültür Merkezi’nde açılış galası ile başlayan Festival’ın açılış törenine Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Erdoğan Bayraktar,İstanbul Milletvekili Metin Külünk,İstanbul İl Emniyet Müdürü Vali Selamı Altınok,Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe çok sayıda bürokrat, Bosna-Hersek’lı siyasetçi,merhum Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begdviç’in mücadele ve hapishane arkadaşı, Genç Müslümanlar Örgütü’nün kurucularından Bosna-Heresek Milli Marşının de yazarı olan Şair-Yazar Prof.Dr.Cemalettin Latiç 11 ülkeden davet edilen şiarlar katıldı ve çok sayıda davetli katıldı.
Gala’da Festivalın açılış konuşmasını yapan Festival Düzenleme Kurulu Başkanı Şair ve Yazar Özcan Ünlü , “Bugün çağına karşı sorumlu olma bilinciyle hareket eden Sultanbeyli Belediye Başkanlığının ayakta alkışlanacak etkinliğiyle karşı karşıyayız. Konuk şairlerimiz Türkiyeli şair dostlarıyla el eleler. Şairlerimiz dizeleriyle acılı coğrafyaya umut gönderecek. Şiirlerimiz zorbalara, emek sömürüsüne her türlü emperyalizme ve faşizme karşı yiğitçe duruş olsun istiyoruz” dedi.

FESTİVALIN BU YILKI TEM’ASI “MAZLUM COĞRAFYALARDAN UMUT ŞİİRLERİ ”

Daha sonra konuşan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Sultanbeyli Belediyesi olarak bu sene festivalin üçüncüsünü düzenlediklerini söyledi. Üçüncü Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali’nin temasının bu yıl mazlum coğrafya olduğunu ifade eden Başkan Keskin, “Festivalimizin temasını “mazlum coğrafyalardan umut şiirleri” olarak belirledik. Bu temayı belirlerken de üstadımız, değerli şairimiz, yazarımız Nuri Pakdil’in “insan seni savunuyorum sana karşı” cümleleri bize ilham oldu. Kendisine buradan bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.
Festivalimize mazlum coğrafya diye tabir ettiğimiz ülkelerimizden, kardeş ülkelerimizden şairler katılıyor. Kendilerine ve ülkemizden katılan şairlerimize tekrar hoş geldiniz diyorum. Onlarla Türkiye ve İstanbul, bugün başka bir anlam kazandı, Bugün, şiirle şehrin, şiirle çiçeğin buluşmasına tanık olacağız. Duyguların en saf hali olan şiirle, batının sırt çevirdiği, ötekileştirdiği, Türkiye’nin ise hiç bir zaman bağını koparmadığı mazlum coğrafyaya umut olacağız. Biz tarih boyunca üstlendiğimiz misyonumuzla, zalimlerin karşısına dikildik. Mazlumların, zulme uğrayanların sesi olduk. Altı yüz yıl dünyayı adaletle, hoşgörüyle, iyilikle yöneten ecdadımız, bizlere bunu öğretti, bizlere en büyük miras olarak bunu bıraktı” şeklinde konuştu.” dedi.

İstanbulensis Şiir Festivali’nin başlamasıyla şiirle şehrin yeniden buluştuğunu belirten Başkan Keskin, “Bugün, şiirle şehrin, şiirle çiçeğin buluşmasına tanık olacağız. Duyguların en saf hali olan şiirle, batının sırt çevirdiği, ötekileştirdiği, Türkiye’nin ise hiç bir zaman bağını koparmadığı mazlum coğrafyaya umut olacağız. Biz tarih boyunca üstlendiğimiz misyonumuzla, zalimlerin karşısına dikildik. Mazlumların, zulme uğrayanların sesi olduk. Altı yüz yıl dünyayı adaletle, hoşgörüyle, iyilikle yöneten ecdadımız, bizlere bunu öğretti, bizlere en büyük miras olarak bunu bıraktı” şeklinde konuştu.
“Zulmedenler Dil, Din, Irk Tanımıyor”
Dünyanın çeşitli ülkelerinde, Suriye’de, Filistin’de, Doğu Türkistan’da ve daha birçok ülkede katledilen insanların olduğunu kamuoyuna hatırlatan Başkan Keskin, “Zulmedenler dil, din ırk tanımıyor. Zulmedenler insan ayrımı yapmıyor. İşte tüm zulme uğrayanların, kardeşlerimizin duygularına şiirle tercüman olmak istiyoruz. Onların dertlerini şiirle tüm dünyaya haykırmak istiyoruz” dedi.
Batı Dünyasına Seslendi
Festivalde yaptığı konuşmada batı dünyasına da seslenen Başkan Keskin, “ Buradan batıya, zulmeden zalimlere sormak istiyorum. Acaba Batı için Suriye’de akan kan neyi ifade ediyor. Geride kalan harebe evler, yıkık şehirler, yerlerinden, yurtlarından ayrılmak zorunda kalan insanlar ne anlam taşıyor. Filistin’de zulme uğrayan insanlar neyi ifade ediyor. Oyun oynarken, bombalara maruz kalan çocuklar, yavrusunu kalleş bir kurşuna şehit eden annelerin, babaların çığlıkları batının hiç mi insanlığına seslenmiyor. İşte biz, dün olduğu gibi bugünde kardeşlerimizin, ezilen halkların yanındayız. Bugün dünyanın ender çiçeği İstanbulensisle, şiir festivalimizle o zalimlere sesleneceğiz. İnşallah bugün Sultanbeyli’den dünyaya, mazlumların kurtuluşu için, şiirle pozitif bir enerji yayacağız. Bugün festivalimizle mazlumların sesleri daha da gür çıkacak. Şiir zulme karşı en büyük direniştir” ifadelerini kullandı.
Festivalin onur konuğu Nuri Pakdil de yaptığı konuşmada, “Bugün burada olmaktan onur duydum. Sizlere teşekkür ediyorum. İçinde bulunduğumuz süreçte karanlığı geriletecek tek güç sanat ve edebiyattır. Bu süreçte tüm batıcı yazarlar, şairler; sömürgecilerle işbirliği yapmışlar ve yabancılaştırmanın uygulayıcısı olmuştur. Şair arkadaşlarıma şunları söylemek istiyorum; değerli şairler yüce İslam dini sonsuz güzelliktir. Sınırsız estetiktir. Kesinlikle tüm çalışmalarınızda bunu göz önüne alın” dedi.
Konuşmaların ardından şairler şiir okumaları gerçekleştirdi. Şiir okuyanlar arasında AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk de vardı. Külünk İstanbul şiiriyle dinleyenleri duygulandırdı .
Doğu Türkistan’ı temsilen katılan Şairi Nurala Göktürk Açılış Galası’nda “Türkistanım, Artık Yeter ” adlı şiirini  Ayyıldızlı Gökbayrak ile  birlikte çıktığı sahnede seslendirdi. Doğu Türkistan’daki Çin zulmünün dizelere işlendiği  bu  şiir, dinleyenlerin büyük beğenisi  kazandı ve  yoğun alkışları ile karşılandı.

                       TÜRKİSTANIM,ARTIK YETER

Nicedir,bunca alamet ateşinde yanan yurdum

Ey özüne küsmüş vatan,Milletine kızan yurdum

Sorayım,bu ne felaket sürdüğüm bu davran yurdum

Türkistanım, öz cennetim bunca dertler yetti yeter

Kalk ayağa dik dur artık olmayalım bundan beter

…………..

Yeter yurdum yıllar yılı derya olup aktı  kanlar

Yeter dertler,yeter gamlar,verdiğimiz masum canlar

Yeter yurdum Türkistan’ım Kızıl Çin’e giden canlar

Bölünmüşlük kıldı bizi kurşunlardan daha beter

Birleş Halkım,tek yürük ol,olma artık daha beter

Etiketler: » »
Share
2383 Kez Görüntülendi.