logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN DOSTU ÜNLÜ FUTBULCU ÖZİL’İN AÇIKLAMASINDAN SONRA BAŞINA GELENLER

Zonguldaklı bir Türk ailenin Almanya’da doğup büyüyen oğlu ünlü Futbol yıldızı Mesut Özil en son İngiltere’nın ünlü futbol kulübü Arsenal’a transfer olmuş ve top koşturuyordu. Aralık/2019’da vicdanının sesini ve inancının gereğini yerine getirmek için Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı, zulüm ve soykırım uygulamalarını sosyal medya üzerinden kınayan bir açıklamalar yaparak tepki gösterdi,Bundan sonra ünlü futbolcunun başına gelmeyen kalmadı.

Mesut Özil Doğu Türkistan resimleri ile ilgili görsel sonucu

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

MAZLUM DOĞU TÜRKİSTANLILARIN AZİZ DOSTU, ÜNLÜ FUTBOLCU MESUT ÖZİL’İN SİSTEMATİK GENOSİT UYGULAYAN ÇKP’LI SOYKIRIMLCI KATİLLERE YÖNELİK MESAJI SONRASI NELER OLDU?

Ünlü Türk Futbolcu Mesut Özil, Aralık 2019’da Çin’de zulüm gören Uygur Türkleri için toplumsal medya hesaplarından bir paylaşım yapmış ve bu duruma dikkat çekmek için dünyaya seslenmişti. Çin ile büyük reklam muahedeleri olan Arsenal, Mesut’un bu hareketinin akabinde bir açıklama yaparak ‘Bu açıklama Mesut Özil’in şahsî yorumlarıdır’ demiş ve Türk asıllı Alman futbolcuyu yalnız bırakmıştı.

Mesut Özil mukavelesinin bitimine 6 ay kala Arsenal’dan ayrılmış ve Fenerbahçe’nin yolunu tutmuştu. Bunun üzerinden yaklaşık bir ay geçmişken Arsenal CEO’su Vinai Venkatesham, yıldız futbolcunun Uygur Türkleri için yaptığı dayanak açıklaması sebebiyle takım dışı kaldığı ve kadrodan da bu sebeple gönderildiği tarafındaki savlara karşılık verdi.

Mesut Özil Doğu Türkistan resimleri ile ilgili görsel sonucu

“AÇIKLAMAMIZIN EKONOMİK BİR SEBEBİ YOKTU”

Arsenal CEO’su Vinai Venkatesham; “İnsanlar açıklamaları sebebiyle Mesut Özil’e reaksiyon gösterdiğimizi ve onu takım dışı bıraktığımızı söylüyor ancak bu hiç adil değil. Kulüp olarak futbolcularımızın ferdi karar ve görüşlerine her vakit hürmet duyduk ve bunlara dahil olmadık. Mesut’un açıklaması sonrası bizden Çin ile ilgili yorum yapmamız istendi, biz de bunun oyuncunun ferdî görüşleri olduğunu, kendi özgür sözüyle bu açıklamayı yaptığını söyledik. Bunun ekonomik yahut ticari bir sebebi yoktu. Kulüp prensibi olarak oyuncuların siyasi ve toplumsal görüşlerine karışmıyoruz.” tabirlerini kullandı.

BLACK LIVES MATTER ÖRNEĞİ VERDİ

Geçen yaz ABD’de başlayan ve dünyaya yayılan ‘Black Lives Matter’ hareketini örnek veren Vinai Venkatesham; “Oyuncularımızın toplumsal hususlarda görüş bildirmesini her vakit isteriz. Bazen kadro olarak karar alıp bunu yaparlar bazen ise ferdî olarak. George Floyd öldürüldüğünde oyuncularımız bize gelip bu hususta ses çıkarmak istediklerini söylediler ve yaptılar da.” diye konuştu.

Mesut Özil Doğu Türkistan resimleri ile ilgili görsel sonucu

MESUT ÖZİL’İN İLETİSİ SONRASI NELER OLDU?

Aralık 2019’da Mesut Özil’in Çin”in Sincan Özerk Bölgesinde Müslüman Uygur Türklerine karşı sistematik zulmüyle ilgili açıklama yapmasının akabinde Çin’de Mesut Özil’e karşı büyük bir ambargo başlamıştı. Premier Lig maçlarını yayınlayan CCTV, o devir oynanan Manchester City – Arsenal maçını yayın akışından çıkarmış, Mesut Özil’in formaları çeşitli mekanlerde halk tarafından yakılmıştı.

Mesut Özil Doğu Türkistan resimleri ile ilgili görsel sonucu

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Mesut Özil’i Sincan Bölgesini ziyaret etmek için davet etmişti.

Çin’in Twitter’ı sayılan Weibo’da o devir 4 milyondan fazla takipçisi olan Mesut Özil’e bu site üzerinden de reaksiyon ve hakaretler yapılmıştı.

Çin Futbol Birliği de, Mesut Özil’in yorumunun kabul edilemez olduğunun ve ülkedeki milyonlarda hayranının kalbini kırdığının altını çizmişti.

Mesut Özil Doğu Türkistan resimleri ile ilgili görsel sonucu

MESUT ÖZİL PAYLAŞIMINDA ŞU TABİRLERİ KULLANMIŞTI

“Ey Doğu Türkistan. Ümmetin kanayan yarası. Eziyetlere direnen mücahit ve mücahideler topluluğu. Zorla İslam’dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına gayret veren ulu müminler. Kur’anlar yakılıyor, mescitler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor, din alimleri birer birer öldürülüyor. Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların mekanine Çinli erkekler ailelere mekanleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor. Tüm bunlara karşın Ümmeti Muhammed sessiz, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme istek zulümdür.

HZ.Ali (RA) : “ZULME MANİ OLAMIYORSANIZ.ONU HERKESE DUYURUNUZ ! “

Hz. Ali ne güzel buyurmuş : ” Zulme mahzur olamıyorsanız, Onu herkese duyurunuz!”

Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar aylardır, haftalardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede?

Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur!… Bilmezler mi ki yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin azapları değil, biz Müslüman kardeşlerinin sessizliği olacaktır.

Ya Rabbim, Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize yardım eyle…

KAYNAK : https://enderhaber.com/arsenaldan-fenerbahceye-transfer-olan-mesut-ozil-icin-uygur-turkleri-aciklamasi/?fbclid=IwAR3l

Share
228 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ