logo

trugen jacn
23 Şubat 2015

DOĞU TÜRKİSTAN DAVASININ BAYRAKTARI GAZİ GENERAL M.RIZA BEKİN ANILDI.

DSC_7379

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Doğu Türkistan Davası’nın Bayraktarlarından, Doğu Türkistan Vakfı’nın 25 yıl aralıksız Başkanlığını yürüten Gönül ve Dava Adamı E.General Gazi Mehmet Rıza Bekin Paşamız, Vefatının 5.yıl dönümünde Arkadaşları,Dostları ve Muhlislerinin katıldığı bir nezih törenle anıldı.

Fatih-Fındıkzade’deki Grand Anka Oteli Toplantı Salonunda 21 Şubat 2015 Cumartesi günü l8-22 saatleri arasında gerçekleştirilen Anma törenine Merhum Paşamızın evlatları İlter Bey ve İdil Hanım ve Torunları  Mine Bekin, Merhumun en yakın dostu, Sırdaşı ve gönüldaşı Hocaların Hocası,Ülkemizin önde gelen Fikir ve siyasi simalarından Prof.Dr.Nevzat Yalçıntaş, Bilim ve Fikir adamlarımızdan, İstanbul Ü.Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Abdulkadir Donuk,  Kazakistan Ahmet Yesevi Ün. eski Rektörü Prof.Dr.Gülçin Çandırlıoğlu, 1944 Gulca’da kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımızın oğlu Doç.Dr.Kutlukhar Şakiroğlu, M.Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Başkanı sayın Mehmet Cemal Çiftçigüzel, Doğu Türkistanlı Bilim adamları Prof.Dr.Alimcan İnayet,Doç.Dr.Erkin Ekrem,Doç.Dr.Erkin Emet Türkistan-İdil Ural Vakfı Başkanı Dr.Tülay Duran, iştirak ettiler.

123

Ayrıca,Prof.Dr.Faruk Sümer ve değerli eşleri Eğitimci Kadriye Sümer, Hamiyetperver Türkistanlı Hemşehrimiz ve Metal Yapı A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı sayın Levent Özgül, Doğu Türkistan ve Türk dünyası ile ilgili çalışmaları tanınan gönüldaşımız ve Kadim dostumuz YTÜ. öğretim üyesi Doç.Dr.Süleyman Doğan, Yrd.Doç.Dr.Ali Ahmetbeyoğlu, Yrd.Doç.Dr.Dinçer Koç, Ve Dr.Kürşat Yıldırım,  Yrd.Doç.Dr.Mağfiret Kemal Yunusoğlu, Yrd.Doç.Dr.M.Tursun ve Yrd.Doç.Dr.M.R.Baki Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Eğitimci-Yazar Sayın Mahmut Ökçesiz, Türkistanlılar Derneği eski Başkanı Av.Hakan Yavuz Demir, Doğu Türkistan Dayanışma Derneği eski başkanı Seyit Tarancı, TDAV.Eğitim ve Kültür Müdürü Metin Köse Bilim Araştırmaları Vakfı Temsilcimiz, başta merhum Paşamızın yakınları gönül dostları, Muhlisleri ve Doğu Türkistanlılardan  oluşan  bir topluluk iştirak etti.

Program, Merhum Paşamızın ruhu için okunan  Kuran-i Kerim  hatim duası  ile açıldı.

543

Açış Konuşması Tertip Komitesi adına Hamit Göktürk tarafından yapıldı.Göktürk,konuşmasında,”Merhum paşamızın aziz ruhunun bugün mutlu olarak aramızda dolaştığını   düşünüyorum.

654

Çünkü,merhumun ailesi,sırdaşı ve çok yakın dostu Sayın Nevzat Yalçıntaş hocam aramızda.Ailesi sevgili evlatları ve çok sevdiği Torunu  ve en yakın dostları muhlisleri ve çok sevdiği Hemşehrileri  aramızda.Bütün Türk dünyasından Kardeşlerimiz aramızdadır. Paşamız Doğu Türkistan davası bağlamında bir çok ilkleri ve yenilekleri gerçekleştirmiş ve derin izler bırakmıştır.Kendisini minnet ve rahmet ile anıyorum. Siz değerli katılımcılara da şükranlarımı sunuyorum.”şeklinde konuştu.

765

    Protokol konuşmalar bölümünde Prof.Dr.Gülçin Çandarlıoğlu, Türkistan-İdil Ural Vakfı Başkanı Dr.Tülay Duran ve Mehmet Cemal Çiftçigüzeli Paşamız ile ilgili anılarını ve görüşlerini aktardılar.
Anma Toplantısına gönderilen Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkanı Rabia Kadir,Dünya Uygur Kurultayı eski Başkanı Erkin Alptekin,Rahmetullah Türkistan ve Emin Abdulgafur Kaşgarı,Dünya Uygur Kurultayı Yürütme Kurulu Başkanı Dolkun İsa, Doğu Türkistan Milli Kurultayı eski Başkanı ve DUK.’nin Avrupa Parlamentosun’daki Daimi Temsilcisi Enver Can,Avrasya Yazarlar Birliği Genel Başkanı Yakup Ömeroğlu  ve Paşamızın kıymetli evlatllarından öğrencisi,Sanatkar öğretmen Abdullah Köse’nın kutlama mesajları okundu.

876

  Paşamızın hayatını tanıtan kısa bir filim gösterisinden sonra   Sayın Prof.Dr. Abdulkadir Donuk Hocamızın oturum Başkanlığını yaptığı programa geçildi. Sırası ile,Prof.Dr.İnayet,Doç.Dr.Erkin Emet,Yrd.Doç.Dr Yunusoğlu ve Hamit Göktürk Paşamız hakkında hazırladıkları bildirilerini sundular.

987

 (Sunulan Bildiriler  önümüzdeki  günlerde sitemizde yayınlanacaktır.)

       Son konuşmacı Prof.Dr.Yalçıntaş Merhum Paşamız ile ilgili anılarını anlatarak özetle şunları ifade etti, ” Ben aynı zamanda Paşamızın en yakın dostu ve sırdaşı idim.Birlikte çok güzel çalışmalar yaptık.Gönül adamı olduğu kadar bir sarsılmaz bir dava adamı ve iyi bir komutan idi.Doğu Türkistan’da durum günden güne kötüye gidiyor.Bunu bütün dünya biliyor.Biz de çok iyi biliyoruz ve bundan son derece istirap duyuyoruz.Ama,telaşa kapılmayacağız.Paşamız gibi vakur,ferasetli ve akıllı olacağız.Yerinde ve etkin tedbirler alarak bu duruma karşı koymanın yollarını arayacağız.Kendisini rahmetle anıyorum.”şeklinde konuştu.

678

Anma Toplantısı yemek ikramı ve misafirlerin uğurlanması ile sona erdi.

567
Anma Toplantısınnın gerçekleşmesinde emeği geçen ve katkı sağlayan değerli dostlarımıza, Prof.Dr.Nevzat Yalçıntaş Hocam başta bütün bilim adamlarımıza, STK.larımızın değerli Başkan ve Temsilcilerine ve Aziz Doğu Türkistanlı  hemşehrilerimize minnet ve şükranlarımızı sunarız.

Merhum Paşamızın ruhu şad ve mekanı cennet olsun.Amin.

456

234

Etiketler: » » »
Share
2326 Kez Görüntülendi.