logo

trugen jacn
22 Eylül 2014

MÜSLÜMAN KARDEŞLER GELSİN, RABİA KADİR GELMESİN..!

rabiakadir

Oğuz Kağan ASYALI

Davutoğlu kendisiyle çelişiyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Mısır’da yargılanan Müslüman Kardeşler üyelerinin Türkiye’ye gelebileceğini söyledi.

Davutoğlu bu açıklamayı dün Makedonya Başbakanı Gruevski ile düzenlediği ortak basın toplatısında gelen bir soru üzerine yaptı.

Başbakan Davutoğlu’nun Müslüman Kardeşler üyelerinin Türkiye’ye gelişi ve Türkiye’de büro açıp açmayacağına dair soruya cevabı şöyledi:

“Türkiye demokratik bir hukuk devletidir. Uluslararası hukuk açısından sakınca taşımayan herkes Türkiye’yi ziyaret edebilir, herkes Türkiye’de kalabilir”

Yandaş medyanın Türkçe yazmak yerine sürekli “İhvan-i Müslimin” demekten tuhaf bir haz aldığı Müslüman Kardeşler’in gerçekte ne kadar masum, mağdur ve mazlum olduğu ayrı bir tartışma konusu.

Davutoğlu’nun bu cevabı üzerine asıl sorulması gereken mevzu başka. Madem uluslararası hukuk açısından sakınca taşımayan herkes Türkiye’yi ziyaret edebiliyor, o vakit neden Rabia Kadir’e vize verilmiyor?

Mesele uluslararası hukuk açısından sakıncasız olmaksa; Rabia Kadir, ABD, Almanya, Avustralya ve Japonya’ya rahatça girip çıkıyor. Yani dünya bu konuda bir sakınca görmüyor. Türkiye neden çekiniyor? Üstelik şunu da söylemek de fayda var: Rabia Kadir ve Uygur Türkleri de Mısır’dakiler gibi Müslüman!

VERİLEN SÖZLER UNUTULDU

Mesele meydanlarda Rabia işareti yapmakla bitmiyor. 2009 yılında yaşanan Urumçi hadiselerinden hemen sonra dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan, Rabia Hanım dilediği zaman Türkiye’ye gelebilir demişti. Bu sözün üzerinden tam 5 yıl geçti.

O dönem Rabia Kadir’i canlı yayınlara çıkaran tüm televizyon kanalları -ki buna TRT de dahil- Dışişleri Bakanlığı tarafından “bir daha olmasın” diye uyarılmıştı. Ve o bakanlığın başındaki isim de Ahmet Davutoğlu’ydu…

ESMA’YA AĞLAYAN GÖZLER UYGUR TÜRKLERİNE KAPALI

Mesele sadece Rabia Kadir değil. Tanınmış Uygur akademisyen İlham Tohti uzun süredir tutuklu.

Gözaltına alındıktan sonra uzunca bir süre kendisinden haber alınamadı ve nihayet dün hakim karşısına çıktı, bölücülükle suçlandı. Müslüman Kardeşler’in yargılandığı davayı dilinden düşürmeyen Davutoğlu bu konuda tek bir söz etmiş değil.

YANLIŞ BAŞBAKANA SORULAN SORU

Dünkü ortak basın toplantısında bir muhabir Makedonya Başbakanı Gruevski’ye ülkesinde sergilenen bir tiyatro oyununda Türklere hakaret edildiğini hatırlattı ve izahat istedi.

Keşke o soruyu Türkiye’nin başbakanına sorsaydı ve ekleseydi: “Hani bu coğrafya Osmanlı’yı özlüyordu?” Belki de o zaman Davutoğlu, staretejik derinlikte daha fazla boğulmadan rüyadan uyanırdı…

KAYNAK  :  http://www.egundem.org/davutoglu-kendisiyle-celisiyor/

Etiketler: » »
Share
1836 Kez Görüntülendi.