logo

trugen jacn

CUMHURBAŞKANI TOKAYEV : RUS ASKERLERİNİN GÖREVİ BİTTİ,2 GÜN SONRA ÇEKİLİYOR

Kazakistan Cumhurbaşkanı  Tokayev, Kazakistan’a davet edilen Rus askerlerinin görevi bitti. Barış Gücü iki gün sonra aşamalı şekilde Kazakistan’dan  ayrılmaya  başlayacak, çekilme süreci en fazla 10 gün olacak” açıklamasında bulundu.

Tokayev takvimi açıkladı: Rus güçleri Kazakistan'dan çekiliyor

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Akaryakıt zamları üzerine halkın başlattığı protestoların şiddetli sahnelere neden olduğu fakat hafta sonu durumun kontrol altına alındığı Kazakistan’da, Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev önemli bir açıklama yaptı.

Tokayev, kendi talebi üzerine Rusya’dan yollanan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) barış güçlerinin görevlerinin sona erdiğini, 2 gün içinde aşamalı olarak ülkeden çıkmaya başlayacağını ve çekilme sürecinin en fazla 10 gün olacağını bildirdi.

Tokayev takvimi açıkladı: Rus güçleri Kazakistan'dan çekiliyor

‘KONTROLÜ TAMAMEN KAYBEDEBİLİRDİK’

KGAÖ’den kendisinin barış gücü talep ettiğini tekrarlayan Tokayev, vekillere yaptığı açıklamada, “Kazakistan’a saldırı planının birçok farklı tarafı vardı… Uluslararası terörizm kapsamında silahlı bir saldırı olduğu için Kazakistan hukuka uygun bir biçimde KGAÖ’deki partnerlerine barış gücü talebiyle başvurdu… Almatı’da kontrolü tamamen kaybedebilirdik” diye konuştu.

KAYNAK : https://www.karar.com/dunya-haberleri/tokayevden-baris-gucu-aciklamasi-1646873

Share
1614 Kez Görüntülendi.